• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Normal doğum ne zaman başlar?

En belirgin doğum belirtileri her anne tarafından bilinir. Peki ama doğum ne zaman başlar ve doğum belirtileri nelerdir? Doğum esnasında meydana gelen kasılmalar, işaretler doğumun habercisi olabilir. Tam anlamıyla doğum ne zaman başlar? Doğum belirtileri nelerdir? Doğum anının geldiği nasıl anlaşılır? İşte merak edilen soruların cevapları...

Yeniakit Publisher
2020-04-07 12:50:00 -
Normal doğum ne zaman başlar?

Doğum, oldukça meşakkatli ve heyecanlı bir süreç. Özellikle ilk kez anne olacak olan kişiler bu konu hakkında edinebildikleri kadar bilgi edinmeye çalışıyorlar. "Ne zaman doğum yaparım?" sorusu da bunların başında geliyor. 

Birinci yöntem: Son adet döneminin ilk gününden başlayarak, 280 gün saymaktır. Çıkan sonuç muhtemel doğum tarihi kabul edilir.

İkinci yöntem: Adet tarihinden 3 ay geriye gidip, bulunan tarihe 7 gün eklemektir.

Örnek vermek gerekirse, son adet tarihi 1 Ağustos ise, tahmini doğum tarihi hesaplama sonucu 7 Mayıs olur.

Normal bir gebelik 9 ay 10 gün yani 40 hafta sürer. Annenin diyaframına başkı yapan bebek, annenin zor nefes almasına sebep olur. Doğumun yaklaştığı hafta bebek, doğum kanalına ilerlediği için annenin diyaframındaki baskı azalır ve anne daha rahat nefes alır. Doğuma yaklaşan anne daha rahat nefes alır ve bu bir belirtidir.

Halk arasında "nişan" olarak belirtilen mukus tabakasının gelmesi de doğumun başlama belirtilerindendir. Normalde rahim ağzını kapatan bir mukus tıkacı vardır. Doğum başladığında en erken Rahim ağzının yumuşamasına bağlı olarak bu mukus tıkacı düşer. Bunun yanı sıra düzensiz ve seyrek olan sancılar belirli bir düzene girmeye başlar. 35. haftadan itibaren görülmeye başlanan bu kasılmalar, doğum yaklaştıkça şiddetlenir ve sancı süreleri uzar.

Son olarak su gelmesi olarak bilenen aşama gerçekleşir. Bazen sancılar başlamadan kese delinebilir ve sürekli bir ıslaklık da olabilir.  En belirgin özellik, kasılmaların çoğalması, sürelerinin uzaması ve sık sık meydana gelmesidir. 3-5 dakikaya düşen menstrüel kramp, bel ağrılarıyla da kendini belli edebilir.

Yaklaşan doğum belirtileri şunlardır:

 1. Rahim kasılmaları
 2. Düzenli sancıların başlaması
 3. Bebeğin kafasının doğum kanalına inmesi ve güçlü tuvalete çıkma isteği
 4. Doğum suyunun gelmesi
 5. Üst karın ve diyafram-mide hizasında bebeğin aşağı inmesine bağlı bir rahatlama olması

Nişanın ardından, adet kanaması kadar bir kanamanın meydana gelmesi doğaldır fakat fazla geliyorsa bir uzmana muayene olmak gerekir.

{relaiton id:1029163 slug:'anne-karninda-bebek-acikir-mi'}

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23