• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Nöral terapi nedir? Nöral terapi hangi hastalıklara iyi gelir? Bağışıklığı güçlendiriyor!

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Ayşe Tuba Kurt, vücut ağrılarının nöral terapi yöntemiyle giderilebildiğini söyledi. Günümüzde etki mekanizması klinik çalışmalarla ortaya konulmuş olan nöral terapinin her yaşta hastaya uygulanabildiğini söyledi.

Yeniakit Publisher
2022-06-28 09:51:00 - 2022-06-28 09:57:20
Nöral terapi nedir? Nöral terapi hangi hastalıklara iyi gelir? Bağışıklığı güçlendiriyor!

Nöral Terapi Nedir?

Nöralterapi vücudumuzda çok geniş bir elektriksel ağ yapısında olan Otonom sinir sistemi yani vejetatif sinir sistemi üzerinden etki eder ve dokuların ve organların yeniden dolaşımının düzenlenmesini sağlayan bir tedavi yöntemidir. Dolayısıyla otonom sinir sisteminin normalde gelmesini, Anormal olan doku ve organların sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlamaktadır. Başta kas-iskelet sistemi hastalıklarına bağlı ağrılar olmak üzere birçok ağrılı hastalıklarda ve diğer hastalıklarda kullanılmaktadır.

Nöralterapi tedavisi iyi bir muayene ve klinik değerlendirme ile özellikli olan yerlere uygulanarak vücudun dolaşımının yeniden düzenlenmesi sağlanır. Ve dolayısıyla doku ve organların kendi kendine iyileştirme kapasitesini artırır.

Bağışıklığı güçlendirmek için nöral terapi

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzman Dr. Ayşe Tuba Kurt, nöral terapinin hem tedavi hem de koruyucu hekimlikte kullanılabilen bir yöntem olduğunu belirterek, “Oldukça geniş bir kullanım alanı olan nöral terapi, birçok ağrıya kısa sürede cevap alınabilecek bir tedavi şeklidir. Kronik ağrılardan uyku bozukluklarına, adet düzensizliğinden bağışıklık sistemi güçlendirilmesine kadar birçok hastalık nöral terapi ile tedavi edilebilir” dedi.

Medical Park Ordu Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Ayşe Tuba Kurt, vücut ağrılarının nöral terapi yöntemiyle giderilebildiğini söyledi. Günümüzde etki mekanizması klinik çalışmalarla ortaya konulmuş olan nöral terapinin her yaşta hastaya uygulanabildiğini söyleyen Uzm. Dr. Ayşe Tuba Kurt; “Tansiyon, şeker hastalığı, kalp hastalığı gibi hastalıklar tedaviye engel değildir. Sadece kan sulandırıcı kullanan hastalarda bazı uygulamalarda dikkatli olunması gerekir. Nöral terapi, gebe ve emziren anneler dahil herkese uygulanabilir. Sadece myastenia graves gibi kas hastalarına uygulanması tavsiye edilmez. Kan sulandırıcı ilaç kullananlarda ise dikkatli olunmalıdır. Tedavinin kaç seans uygulanacağı hastaya göre değişir. Bu durumun sebebi, geçirilen hastalığın şiddetinin ve hastaların iyileşme kabiliyetlerinin farklı olmasıdır. Bu nedenle nöral terapi, birinci ile beşinci seans arasında etki göstermeye başlar. Seanslar arasında en az 48 saat bulunmalıdır“ şeklinde konuştu.

Ağrı hemen geçmektedir

Nöral terapinin bir enjeksiyon tedavisi olmasına rağmen beklenen etkinin verilen ilaçtan değil, uygulanan bölge ve ilacın oluşturduğu regülasyondan sağlandığını söyleyen Uzm. Dr. Ayşe Tuba Kurt; “Tüm bu özellikleri nedeniyle nöral terapi hastalığın hem oluşma hem de gelişme dönemlerinde tedaviye katkı sağlamaktadır. Kullanılan ilaç kortizon içermemektedir. İlaçlar serum fizyolojik denen vücut sıvısına eşdeğer sıvılarla daha da seyreltilerek kullanılır. Uygulamada birkaç teknik kullanılır. En fazla kullanılan teknik insülin ve mezoterapi iğneleri ile yapılan cilt altı uygulamalardır. Ayrıca kas içi, ganglion, eklem içi ve derin uygulamalar da mevcuttur. Uygulama sırasında hafif ağrı hissedilmekle beraber verilen ilaç zaten lokal anestezik olduğu için ağrı hemen geçmektedir“ ifadelerini kullandı.

Komplikasyon gelişmez

Uygun tekniklerle, dikkatli bir şekilde ehil elde yapılan nöral terapide majör komplikasyon beklenmediğini söyleyen Uzm. Dr. Ayşe Tuba Kurt, “Ancak kanama bozuklukları olanlar, kan sulandırıcı kullananlarda uygulama sonrası kanama olabileceği için bazı teknikler kullanılmaz. Nöral terapide lokal anestezikler kullanıldığı için bu ilaçlara allerjisi olan hastaların yaptırması uygun değildir ancak bu oldukça nadir rastlanan bir durumdur ve şüphelenildiği takdirde tedavi öncesi kolaylıkla test edilebilmektedir” dedi.

Nöral terapi ile tedavi edilebilen hastalıklar

Oldukça geniş bir kullanım alanı olan nöral terapinin kısa sürede cevap alınabilecek bir tedavi şekli olduğunu söyleyen Uzm. Dr. Ayşe Tuba Kurt, nöral terapiyle tedavi edilebilen hastalıkları şöyle sıraladı:
“Migren ve baş ağrıları, bel ve boyun fıtıkları, fibromiyalji ve diğer yumuşak doku romatizmaları, kronik yorgunluk sendromu, omurga ve eklem kireçlenmeleri ve ağrıları, tenisçi dirseği, golfcü dirseği gibi dirsek problemleri, sinir basısına bağlı hastalıklar (karpal tünel sendromu), fasiyal paralizi (yüz felci), trigeminal nevralji, huzursuz bacak sendromu, bacaklarda dolaşım bozuklukları, diyabet gibi hastalıklara bağlı gelişen nöropatik ağrılar, zona hastalığı, bağırsak hastalıkları (irritabl kolon sendromu, kronik kabızlık, gaz şikayetleri), uyku bozuklukları, stres, anksiyete bozuklukları, kronik pelvik ağrılar, menopoz yakınmaları, adet düzensizlikleri, sağlıklı yaşam için toksinlerden arınma ve antiaging, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi.“

Nöral terapi bu rahatsızlıklara iyi geliyor;

Herhangi bir yan etkisi bulunmayan ve ilaç kullanımı gerektirmeyen yöntem, birçok hastalık için uygulanabiliyor.

Baş ağrıları
Bölgesel kas-iskelet sistemi ağrısı
Fibromiyalji sendromu
Kronik pelvik ağrısı
Bel-boyun-sırt ağrısı ve fıtıkları
Omurga kireçlenmeleri
Kronik iltihaplanmalar
Karpal tunel sendromu
Dirseklerde meydana gelen kronik ağrılar
Diz ve omuz ağrısı
Tendinit
Spor yaralanmaları

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Yine bulmuşlar

İnsanlara kakalayacak bir şeyler. Neyse bunun da foyası meydana çıkana kadar baya bi insana kakalayıp, gagalayıp paraya çevirin bakalım. Tıpkı diğer pardon dediğiniz tedavi şekillerin de olduğu gibi. Gelsiin kurbanlar...
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23