• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Niyet halis olmalı

“Kendileri ile huzur bulasınız diye sizin için türünüzden eşler yaratması ve aranızda bir sevgi ve merhamet var etmesi de onun (varlığının ve kudretinin) delillerindendir. Şüphesiz bunda düşünen bir toplum için elbette ibretler vardır.” (Rum, 30/21)

2020-02-23 13:24:00 -
Niyet halis olmalı

Her şeye olduğu gibi evliliğe de iyi niyetle başlamak çok önemlidir. Evlenmek isteyen kişi öncelikle “Allah adı anılarak” yani nikâh kıyılarak iki kişinin birbirlerine helal olduklarını bilmeli ve bunun değerini çok iyi idrak etmelidir. Evlilik Allah’ın huzurunda ve O’nun adı ile gerçekleştirilen bir birlikteliktir. Sevgili Peygamberimizin sünnetine uymak ve günahlardan korunmak için evlenilmelidir. Aynı zamanda eşler Allah yolunda birbirlerine yardımcı ve destek olmak için, şeytana ve nefse karşı birlikte savaşmak için evlenmelidir. Evlenirken hiçbir zaman “olursa olur, olmazsa olmaz” düşüncesiyle evlenmemelidir. Bir başka deyişle evlenmiş olmak için evlenmemelidir. Aksine bir ömür boyu sevmek ve sevilmek, güzellikle geçinmek düşüncesiyle evlenilmelidir.

Karşılıklı olarak iyi niyet sahibi olmak son derece önemlidir. Kişi evlenmekle bekâr hayatından daha farklı bir hayata adım attığını bilmelidir. Artık zamanını, sevgisini, zevklerini, üzüntülerini kısacası tüm ömrünü eşiyle paylaşması gerektiğinin bilincinde olmalıdır. Daima hayırda yardımlaşmalıdır. Evlenecek kişi eşinin Allah’ın rızasını ve ebedi mutluluğu kazanmak için kendisine yardım edebilecek en değerli ve sürekli dostu olacağını bilmelidir. Ayrıca her şeyi karşısındaki insandan beklemesinin yanlış olduğunun farkında olmalı, mutlu edilmeyi beklediği kadar, mutlu etmesi gerektiğini de idrak etmelidir. Mutluluğa ancak iki kişinin karşılıklı fedakârlıkları ve çabaları ile ulaşılabilir. Tek taraflı çaba, karşılık görmediği takdirde fazla bir anlam ifade etmez.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı