• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

NATO'da büyük küstahlık! Yunanistan'dan Türkiye provokasyonu

Brüksel’deki NATO Parlamenterler Asamblesi’ne katılan Yunan heyeti, Türkiye’nin Akdeniz’deki faaliyetlerinden dolayı provokatif bir girişimde bulundu ve toplantıyı terk etti.

Yeniakit Publisher
2020-02-22 08:51:00 -
NATO'da büyük küstahlık! Yunanistan'dan Türkiye provokasyonu

Yunan heyeti, NATO Parlamenter Asamblesi toplantısında Türkiye ve Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti arasında imzalanan anlaşmayı gündeme getirerek bu anlaşmanın uluslararası hukuku ve Yunanistan’ın egemenlik haklarını ihlal ettiğini iddia etti.

Heyet, Türkiye’nin bölgedeki egemenliğine yönelik attığı adımlarla ilgili NATO'dan provokatif bir girişimde bulundu.

Yunan heyetinde yer alan SYRIZA Partisi üyesi Theodora Tzakri, konuyla ilgili Sputnik’e konuştu.

Toplantının başından itibaren kendilerine engeller çıkarıldığını öne süren Tzakri, provokasyonu şu sözlerle savundu:

"Ben kendi sorularımı sordum. Bize hepimizin konuşma yapamayacağını, bazılarımızın soru sorabileceği söylendi. Bize en başından engel olmaya çalışıldı. Ben onlara, NATO olarak Türkiye'ye kayalık adalar üzerinde tam kontrol imkanı ve aynı zamanda Girit, Rodos, Kasos ve Kerpe adalarında sınırlı kontrol imkanı tanıyan bu mutabakatı ikna edici olarak görüp görmediklerini sordum. Aynı ittifakın üyesi olduğumuz Türkiye, her gün araştırmalarını sürdürmek ve Yunan kıta sahanlığında sondaj yapmakla tehdit ediyor. Bu, uluslararası deniz hukukunun ihlalidir. NATO’nun nasıl bir tutum alacağını sordum. NATO tarafsız bir tutum tercih ederse, bu, NATO’nun uluslararası hukuku ihlal eden bir devleti desteklediğinin teyidi olmayacak mı?"

Tzakri, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Daha sonra, sayın Voludakis, Türkiye’nin Kıbrıs yakınlarında gerçekleştirdiği eylemler hakkında konuşmak için söz aldı. Ancak, konuşması, toplantı başkanı tarafından kesildi. Bu davranıştan sonra heyet olarak toplantıyı terk etmeye karar verdik."Brüksel’deki NATO Parlamenterler Asamblesi’ne katılan Yunan heyeti, Türkiye’nin Akdeniz’deki eylemleri hakkında ittifak üyelerine bilgi vermek istemesinin toplantı başkanı tarafından engellenmesi üzerine toplantıyı terk etti.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

....

bu kacinci ya. gelip gelip gidiyorlar. katolik beslemeleri.
 • Yanıtla

yunan

Hoplama zıplama otur yerine türkiye gelir koyar .....
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı