Namazınızı sakatlamayın! Seccadelerdeki gizli sembollere dikkat

Son dönemlerde yaygınlaşan gizli simgeler ve sembollerle dolu bazı seccadeler dikkat çekiyor. Mescitlerde ve satış noktalarında yer alan bu namazlıklar, İslam dışında farklı inançlara ait figürleri üzerinde arındırıyor.

14 Mayıs 2019 Salı 10:07
Namazınızı sakatlamayın! Seccadelerdeki gizli sembollere dikkat

Yabancı firmalar tarafından üretilen ve Türkiye pazarında yer bulan seccadelerin bazılarının tasarımları, masonik işaretler, 'domuz' figürüleri ve hristiyan sembolleri taşıyor.

Bir vatandaş girdiği mescitte karşılaştığı görüntüyü kaydederek sosyal medyada paylaştı. Nerede kaydedildiği belirtilmeyen görüntülerde seccade üzerinde gizli kalmış bazı figürler fark ediliyor.

İlahiyatçılar ise figür taşıyan seccadeler arasında ayrım yapılmamasından yana. Buna göre figür İslami dahi olsa seccadenin üzerinde sembollerin yer alması namazlık koşulları için uygun değil.

Son dönemde camilerde, evlerde bulunan seccadelerin üzerinde yer alan farklı dini inançların hatta dinimizce haram kılınmış hayvanların bir takım sembollerinin olması vatandaşlar tarafından oldukça tepki ile karşılanmıştı. Seccadelerin asıl olarak, kılınacak temiz bir alan oluşturmak için pratik çözüm olarak düşünülmüş ve yüz yıllardır bir gelenek haline gelmiş yaygının ismidir. İslami bir dayanağı bulunmamasına karşın hadisi şerifte şöyle geçiyor:

"Rasûlüllah (s.a.s) şöyle buyurmaktadır: Yeryüzü benim için mescit ve temiz kılınmıştır”

(Buhari, Salat, 56)

Bunun yanında şiddetli sıcaktan korunmak için Ashabın elbisileri ve sarıkları üzerine secde ettikleri rivayet edilir. (Nesai, Tatbik, 59; Buhari, Salat, 23)

İthal edilen seccadelerde masonik semboller ve hayvan figürleri olabiliyor

Yabancı firmalar tarafından üretilen bazı seccadelerin üzerinde yer alan sembollerin masum olmadığı ortaya çıktı. Özellikle ithal edilen seccadelere dikkatli bakıldığında ortaya inanılmaz görüntüler çıkıyor. Birkaç incelemeyle fark edilebilecek bu görüntülerin temelinde masonik işaretler, domuz figürleri ve hristiyan sembolleri çıkıyor.

Örneğin bu seccadede domuz figürleri yer alıyor:


Kasıtlı olarak üretiliyor

Bir çok ülke Müslüman olan vatandaşlarının ibadetlerini kısıtlamakta uyarılara uymayanlar ise cezai sistemle sindirilmeye çalışılıyor. Bunun en bariz örneğini Arakan, Doğu Türkistan, Rusya ve Çin'de görmemiz mümkün. Bu ülkeler devlet eliyle Müslüman vatandaşlarına özellikle inanç özgürlükleri açısından baskı uyguluyor. Günümüz siyasi düzleminde birçok inanç sistemi ve bu sistemin içerisinde yer alan insanlar devletler tarafından baskıyla sindirilmeye çalışılıyor. İbadetin her türlüsüne müdahalenin yaşandığı bu süreçte, Müslümanların üzerinde 5 vakit namaz kıldığı seccadeler art niyetli kimseler tarafından üretiliyor ve üzerilerine bir müminin dikkatini dağıtabilecek bunun ötesinde bir mesaj verebilecek figürler, semboller yer alıyor.

Vatandaşlar seccadelerin üzerindeki sembollerden rahatsız

Seccadelerin kasıtlı olarak manipüle edildiği konusunda hemfikir olan Müslüman vatandaşlar bu durumdan duydukları rahatsızlıkları kendi imkanlarıyla yaptığı duyurularla belli ediyor. Örnek verecek olursak eğer, rastgele bir mescide giren vatandaş burada denk geldiği 3 seccadeyi de inceleyerek karşılaştığı çarpıcı sembolleri YouTube üzerinden hazırladığı video ile diğer Müslüman vatandaşlara uyarı mahiyetinde paylaşıyor.

YouTube, Facebook gibi sosyal medya araçlarında yapacağınız ufak bir araştırmayla kamuoyunun bu hususta ne kadar hassas olduğunu görmemiz mümkün.

Seccadede neye dikkat edilmelidir?

Seccadenin kullanılmasının namazın kabulü açısından bir etkisi yoktur. Hadisi şerifte de bildirildiği üzere yeryüzü ve yeryüzünden imal edilmiş her şey üzerine secde edilebiliyor. Burada dikkat edilmesi gereken secde edilen mahallin necaset yani görülen pisliklerden temiz olmasıyla ölçülüyor.

Seccade üzerindeki semboller masum mu?

Özellikle yurt dışında üretimi gerçekleştirilen ve Müslüman ülkeler tarafından ihraç edilen seccadeler kasıtlı olarak sübliminal (gizlenmiş) motifler ve semboller ile süsleniyor. İlk bakışta ibadet eden bir insan tarafından fark edilmiyor olsa dahi, ustaca yerleştirilmiş bu simgeler insanın bilinçaltına doğrudan etki edebiliyor. Bu da bir Müslüman'ın zihnine kodlanan bir fotoğraf karesi gibi işleniyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın seccade fetvası

Vatandaşların, camilerdeki halı ve seccadelerde yer alan motiflerin namaz sırasında dikkatlerini dağıttığı şikayetinde bulununca, Diyanet İşleri Başkanlığı harekete geçmişti.

Diyanet, il müftülüklerine gönderdiği genelge ile "Camilerin halı ihtiyacı karşılanırken saf düzenini ve ibadet huşusunu bozan motifleri bulunan halılar ile seccade tipi halıların kullanımından vazgeçilecektir" talimatı verdi.(gzt)

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 14 Mayıs 2019 Salı 10:07

YORUM YAZ

 • has hushas hus6 gün önce
  aynen yahudi seccadelerini müslüman a pazarlıyorlar bizimkiler de motifli süslü vb. alıyorlar
 • mustafamustafa7 gün önce
  KARDEŞİM DÜZ SECCADE KULLANIN. TEK RENK. HANIMLAR İŞİ İYİCE ABARTIYOR NAMAZ İÇİN DEĞİL HAVA ATMAK İÇİN ACAYİP SECCADELER KULLANIYORLAR. AYRICA SEMBOL İŞİNE GELİNCE TÜRKİYEDE ÇOĞU CAMİDE ZATEN MASONİK OLSUN , TÜRK ŞAMANİST VE DİĞER PAGANİST SEMBOLLERLE DOLU HEPSİNE UYDURUK BİR KULP TAKILMIŞ. EN BAŞTA GÜL HEM HRİSTİYANİ HEMDE PAGAN İNANCININ TEMSİLİDİR. AFRODİTİN SİMGESİDİR. ÖNCE HRİSTİYANLIĞA SONRADA İSLAMA SOKULMUŞ. HEMDE PEYGAMBERİ TEMSİL EDER DİYEREKTEN. HİÇBİR ŞEY PEYGAMBER EFENDİMİZİ TEMSİL EDEMEZ. BU PAGAN GELENEĞİDİR. DİĞERİ LALE KARANFİL SELVİ AĞACI NEYMİŞ ALLAHIN TEKLİĞİNİ İŞARET EDERMİŞ NAH NAH NAH. HEPSİ PAGANİST SEMBOLÜDÜR. CAMİİ LER SÜSÜZ OLMAK ZORUNDA O ÇİNİLERİN DERHAL SÖKÜLMESİ LAZIM. O DESENLERİN SÖKÜLMESİ LAZIM. BU DEDİKLERİME İNANMAYANLAR GİDİP BİR PAGANİZM YADA TÜRK ŞAMANİST SEMBOLLERİYLE İLGİLİ BİR KİTAP OKUYA BİLİR. BİRDE UNUTMADAN CAMİLERDEKİ MİHRABIN YUKARI DOĞRU OLAN ÜÇGEN KISMI VE KÜRSÜLERİN AŞAĞI DOĞRU OLAN TERS ÜÇGEN YİNE PAGANİST SEMBOLÜ OLAN ÇAM AĞACINI TEMSİL EDER. İŞTE CAHİL İNSANLAR ARAŞTIRMADAN BİR İŞİ SIRF GÜZEL YAPIYOR DİYE TANIMADIĞINIZ YADA KRİPTO İNSANLARA VERİRSENİZ ONLARDA İBADET ETTİĞİNİZ CAMİLERİ BÖYLE MASONİK PAGANİST VE ŞAMANİST SEMBOLLLERLE DOLDURULAR.
 • MehmetMehmet7 gün önce
  Bu vebal Diyanet'in boynuna, kendileri fetva makamı ve dinin öğretilerinin halka öğretildiği yer. Bir an önce camilerinin çini süsleri, cami halıları, ve seccadeleri bu çirkeflikten kurtarmalı, yoksa seksen bir milyon insanın günahları boyunlarına derim...
 • EkolayzerEkolayzer7 gün önce
  İş yerimizdeki camimize yapılan tadilattan sonra yeni halı alınacağını duyduk.camide imamlık yapan hocaefendi arkadaşlar tarafından sade halı alınması anlamında uyarılmış.tamam demiş.gelen halıda yok yok.ne şekil düşünsen oluşuyor.uyarıldığı halde sade halı alınmayan caminin imamına ne desek boş.hayrını görsün.
 • mahoagamahoaga7 gün önce
  Satın alınırken(seccade ithal eden esnaflar da dahil) Motifsiz, sade seccadeler tercih edilmeli. Talep olmazsa arz da kesilir(üreticilerin/ tüccarların ellerinde kalır, zarar ederler, caydirici olur, bir daha ki serilerinde üretmekten vazgeçerler). Camilerde de(sadece saffı belli edecek yer haric)motifsiz, sadehalılar yerleştirilmeli.
 • Trabzonspor Trabzonspor 7 gün önce
  Kilmiyoruzki riske atalım.
 • EKOLL EKOLL 7 gün önce
  Bu sorunu ben yıllar önce fark ettim. Bu nedenle evimde olan 2- 3 tane seccadeyi kaldırdım. Onlarda namaz kalmıyorum. Diyanete de tavsiyem ve doğru olan camilere tek renk halılar döşenmesi için önlem alması. Zor değil bu. Bir genelge ve denetimle bu iş hallolur
 • ......7 gün önce
  Dinimizde önemli olan niyettir. Şöyle saçma sapan hanerlerle uğraşmayın din kardeşlerim.bu insanlar güzelim dinimizi yobazlaştırıyorlar..
 • misafirmisafir7 gün önce
  neden halı seccadeyi yabancı firmalardan alıyoruz yerli firmaların yaptıklarını tercih edelim bu konuda diyanet seccadenin nasıl olacağı konusunda daha ciddi bir çalışma yapmalıdır geçen bir camide papaz resmi olan halılar gördüm resmini de çektim telefonumda
 • MehmetMehmet7 gün önce
  Maalesef biz halkı Müslüman olan ülkeler yüzyıllardır hiristiyan ve masonların bu anlamda oyuncağı olmuşuz. Seccadelerimiz, halılarımız, cami içinde halılar ve cami duvar tavan süslemeleri hep bu gizli figürlerle dolu. Hem masonik semboller, hem hiristiyan haçları ve hem de iç çe geçmiş cinsel organlarla resmedilmiş figürleri rahatlıkla camilerimizi, seccadelerimizi ve de halılarımızı kirletebilmişler. İslam aleminin her şey de uyuşukluğu olduğu gibi bu konu dada devam etmiş. İnşallah bu haber vesilesiyle bir kamu oyu oluşur ve bir sonuç alınır. Özellikle cami çini süslemeleri ve cami halıları bu konuda en zirve yapan yerlerdir...
 • Osman severOsman sever7 gün önce
  Sadece bazi ülkeler olsa iyi bizim süleymancilarda avrupada seytanin oglu lüsifer resimli secaddelerle namaz kildiriyor ve liderleride fetö gibi kendisini mehdi ilan etmis burdan ihbar ediyorum icimizden alin bunlari artik

Günün Özeti

Günün Karikatürü

22 Mayıs 2019