• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Namaz kılmasına izin vermeyen hakime Bediüzzaman'dan efsane cevap!

Bediüzzaman Said Nursi Hazretleri mahkeme sırasında namaz vaktinin geldiğini söylemiş ancak hakim izin vermemişti. Bir anda ayağa kalkan Bediüzzaman'ın söyledikleri salonda yankılanmıştı.

Yeniakit Publisher
2022-01-23 21:13:00 - 2022-01-23 21:32:44
Namaz kılmasına izin vermeyen hakime Bediüzzaman'dan efsane cevap!

Mustafa Acet, uzun yıllar Diyanet İşleri Başkanlığında hattat olarak vazife yapmıştı. 1924 yılında Emirdağ'da doğan Acet, 1948 ve 1961'de Risale-i Nurları okuduğu için mahkemelere verilmiş ve hapishanede kalmıştı. 17 Ocak 1990'da Medine-i Münevverede rahmet-i Rahman'a kavuştu. Vefat yıldönümünde rahmetle anıyoruz.

Bediüzzaman Said Nursi ile ilgili bazı hatıralarını şöyle anlatmıştı:

"Namazın hukukunu müdafaa için buradayız"

Uzun süren Afyon mahkemesinin bir celsesinde namaz vakti gelmiş geçiyordu. Üstad Bediüzzaman namaz için izin ve müsaade istediği halde, adamlar razı olmuyorlardı. Bir an celâllenen Nur Üstadın şehlâ gözleri şimşekler gibi parlamış, o pâk alnındaki damarları parmak gibi kabararak âdeta dışa fırlamıştı. Savcıya asrımızın sultanı Ulu Üstad şöyle gürlemişti:

"Biz namazın hukukunu müdafaa için burada bulunuyoruz. Bizim bundan başka bir suçumuz yoktur."

"Hapishanede Kur'an'ı tecvidi öğrendim"

"Afyon hapsine Üstad Bediüzzaman'la birlikte girdiğimiz zaman, yirmi üç yaşındaydım. 1947'de askerden yeni gelmiştim. Ceylan Çalışkan benim akrabamdı. İlk defa Üstad Bediüzzaman'a beni o götürdü. Heyecanla, bu görüşme gününü beklemiştim. Daha önce kıymetli eserlerini okumaya başlamıştım.

"Afyon hapsine benim girişim, bir isim benzerliğinin neticesidir. Terzi Mustafa girecekti, benim de adım Mustafa olduğu için bu piyango bize isabet etti. Kader-i İlâhinin bir rahmeti oldu. Hapishanede Kur'ân harflerini öğrendim, yazı yazmaya başladım. Kur'ân okumayı ilerlettim.

"Afyon hapsi gerçekten benim için bir 'Yusufiye Medresesi' oldu. Orada tecvidi öğrendim. Hapishaneden çıktıktan sonra, on yıl Emirdağ'da imamlık yaptım. On dört yıldır da Diyanet İşlerinde hattat olarak görev yapıyorum. İşte bunlar Üstadla olmanın, ona gönül vermenin, sadece dünyada görülen küçük bir meyvesidir. Hapishaneden çıktıktan sonra, 1951'de imam oldum, 1960'a kadar hizmetimiz oldu. Hapis hayatımız 11 ay sürdü.

İslam dünyası haberlerini takip ederdi

"Üstad, gazetelerde bilhassa İslâm dünyası ile ilgili haberleri takip ederdi. Büyük Cihad, Hür Adam, Ehl-i Sünnet ve Büyük Doğu mecmualarını takip ederdi, okutturudu. Ben de bazen kendilerine okurdum.

Bu vatanın saadeti için çalışıyorum

1948 senesinin arifesinde Üstadın evine bir komiser, iki polis memuru gelmişti. Onlara aynen şunları söyledi: "Siz beni gözetlemeye geldiniz. Benim hatt-ı hareketim meydandadır. İslâmiyet ve bu vatanın saadeti için çalışıyorum."

Kaynak: Risale Haber

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Cüneyt Fatıoğlu

Fırsat bulduğunda C.H.P zulmüne bugünde aynen devam eder.Uyan müslüman kardeşim, müslüman bazı fikir ayrılıkları nedeni ile C.H.P ile birlikte hareket edemez.

Kendine müslüman

Bediuzzaman zamanın yaratıcı demektir nurcular şirk işliyorlar. Büyük Doğu mu okuturdu? 
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23