Seçim 2019 Sayfası

Naftogaz'dan Gazprom'a karşı bir zafer daha!

Ukrayna devlet enerji şirketi Naftogaz'ın, Rus doğalgaz devi Gazprom'un kendisine ödemesi gereken 2,6 milyar doların tahsili için başlattığı icra süreci devam ediyor.

10 Kasım 2018 Cumartesi 23:30
Naftogaz'dan Gazprom'a karşı bir zafer daha!

İsviçre mahkemesi, Nord Stream AG (Kuzey Akımı boru hattı sahibi) ve Nord Stream 2 (Kuzey Akımı 2 boru hattının operatörü) AG şirketlerine Gazprom’a herhangi bir ödeme yapmayı yasakladı.

Söz konusu karar Ukrayna’nın devlet enerji şirketi Naftogaz’ın Rus doğalgaz devi Gazprom`dan alacağı 2,6 milyar doların tahsili için başlattığı icra süreci kapsamında alındı. Mahkeme kararı uyarınca bu şirketlerden Gazprom'a yapılan tüm ödemeler İsviçreli icra memurlarına gönderilecek.

Nord Stream AG ve Nord Stream 2 AG şirketleri Gazprom’a ait.

Naftogaz, Gazprom'a karşı tahkim davasını kazandı

Bilindiği gibi merkezi Stockholm’de bulunan Uluslararası Tahkim Mahkemesi 28 Şubat'ta verdiği kararda, Gazprom ve Naftogaz arasındaki davayı Naftogaz lehine sonuçlandırmıştı.

Gazprom’un Ukrayna’ya doğalgaz sevkiyatıyla ilgili yükümlülüklerini yerine getirmediğine hükmeden mahkeme, Gazprom’un Naftogaz’a 2.56 milyar dolar ödeme yapması kararını vermişti.

Uluslararası Tahkim Mahkemesi, 28 Şubat’ta verdiği kararda, Gazprom ve Naftogaz arasındaki davayı Naftogaz lehine sonuçlandırdıktan sonra Rusya, Ukrayna’ya doğal gaz sevkiyatını durduracağını açıkladı.

Bunun üzerine Gazprom'un İsviçre, İngiltere ve Hollanda'da mallarına el konuldu.

Kaynak: Kırım Haber Ajansı

 

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 10 Kasım 2018 Cumartesi 23:30

YORUM YAZ

  • ahmet yükselahmet yüksel5 ay önce
    şurada prostatlı avrupanın parkinsonlu amerikanın kaç yıllık ömrü kaldı ki Aptal Ukraynalılar bunlara güvenip de Rusyaya posta atıyor?3 gün sonra amerika avrupa sizin altınızdaki sehpanızı çekecek Rus ipiyle boğulacaksınız.batı nın İSRAİL HARİÇ kazık atmadığı ihanet etmediği dolandırmadığı ülke var mı?

Günün Özeti

Günün Karikatürü

24 Nisan 2019