Muş’ta heyecanlandırıcı adım! 15 bin dekar alana ekim yapıldı

Şeker pancarı ekimi yapılan tarlalarda incelemelerde bulunan Muş Şeker Üretim Sanayi Anonim Şirketi Müdür Yardımcısı Ayhan Kangal, kentte şu ana kadar yaklaşık 15 bin dekar alanda şeker pancarı ekimi yapıldığını söyledi.

13 Mayıs 2019 Pazartesi 13:14
Muş’ta heyecanlandırıcı adım! 15 bin dekar alana ekim yapıldı

Muş Şeker Üretim Sanayi Anonim Şirketi Müdür Yardımcısı Ayhan Kangal, kentte şu ana kadar yaklaşık 15 bin dekar alanda şeker pancarı ekimi yapıldığını söyledi.

Merkeze bağlı Tabanlı köyünde şeker pancarı ekimi yapılan tarlalarda incelemelerde bulunan Kangal, çiftçilerle görüştü.

Kangal, burada yaptığı açıklamada, bölgede etkili olan yağışlı hava nedeniyle pancar ekiminde gecikmelerin yaşandığını anlattı.

250 milyon lira katkı

Fabrikanın her yıl ortalama kent ekonomisine 250 milyon lira katkı ve 300 bin kişiye de fayda sağladığını vurgulayan Kangal, bu yıl eriyen kar ve yağmur nedeniyle bazı tarlaların sular altında kaldığını söyledi.

Bulanık bölgesinde su baskınlarının yaşandığını anımsatan Kangal, şöyle dedi:

 "Pancar ekmek için çiftçilerimizde büyük bir istek, heves var. Fabrikayı ayakta tutmak, işlemesini sağlamak, fabrikanın bir parçası olmak adına ellerinden geleni yapıyorlar. Süreci çiftçilerle beraber yöneteceğiz. Bu yıl 55 bin dekar alanda pancar ekimi planlandı. Geçen yıl son zamanların en iyi pancar alımını gerçekleştirdik."

Çiftçi Yaşar Tan da su baskınlarından dolayı ekim işleminin geçen yıla göre daha geç yapıldığını kaydetti.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 13 Mayıs 2019 Pazartesi 13:14

YORUM YAZ

  • hakikathakikat10 gün önce
    çok güzel elleriniz dert görmesin kim vatan için bir çivi çakan müslüma varsa elleri dert görmesin

Günün Özeti

Günün Karikatürü

24 Mayıs 2019