• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

MİT kumpası hainleri için hesap vakti

FETÖ’nün MİT kumpasına yönelik iddianame hazırlandı. Aralarında FETÖ’cü polis şefleri Ali Fuat Yılmazer, Erol Demirhan ve Yurt Atayün ile gazeteci Mustafa Gökkılıç’ın da olduğu 34 kişi hakkında yazılan iddianamenin bir numaralı şüphelisi de FETÖ elebaşı Fetullah Gülen. İddianamede, 34 şüpheli hakkında birer defa ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası isteniyor.

Yeniakit Publisher
2020-02-15 09:11:00 - 2020-02-15 09:12:17
MİT kumpası hainleri için hesap vakti

 Haber Merkezi 

FETÖ’nün, MİT Başkanı Hakan Fidan ve bazı MİT görevlilerine yönelik, 7 Şubat 2012’deki kumpasıyla ilgili soruşturma tamamlandı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın “7 Şubat MİT kumpası” iddianamesinde, 34 şüpheli hakkında birer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası isteniyor. İddianamede, şüpheliler arasında FETÖ elebaşı Gülen ile yargı, emniyet, MİT imamları, eski polisler ve bir gazeteci bulunuyor. 

İddianamede Oslo ayrıntısı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, 13 Ocak 2012’de Diyarbakır DTP il binasında yapılan aramada ele geçirildiği iddia edilen Oslo’daki görüşmelere ait ses kayıtlarının da bulunduğu iki harddiske dair bilirkişi raporunun ayrıntılarına yer verildi. Harddiskler üzerindeki bilgilerin hangi tarihlerde kim veya kimler tarafından ne şekilde oluşturulduğunun ortaya çıkarılması için bilirkişi raporu hazırlatıldığı aktarılan iddianamede, “13 Ocak 2012’de Diyarbakır DTP il binasında yapılan aramada ele geçirildiği iddia edilen Oslo’daki görüşmelere ait ses kayıtlarının olduğu harddiskleri FETÖ’nün yerleştirdiği” ifade edildi.

İddianamede, 7 Şubat MİT kumpasına ilişkin, kumpas öncesi ve sonrasında neler yaşandığına ilişkin bir kronoloji de yer aldı. İddianamede, 7 Şubat 2012 tarihli MİT kriziyle ilgili 2011 yılı sonbaharında, o dönem Başbakan olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bir dizi konsültasyon yaptırdığı ve ameliyat için gün alındığı belirtilerek, bu durumu fırsat bilen FETÖ’nün ilk etapta stratejik hedef olarak görülen MİT Müsteşarı Hakan Fidan için hazırlanan planı yürürlüğe koyduğu ifade edildi.

Kumpaslara dikkat çekildi

Soruşturmayı yürüten FETÖ mensuplarının soruşturmalarda genellikle ihbar, tanık, gizli tanık, suç uydurma ve yalan ifadelere başvurduğu, İstanbul ve Ankara’da yürütülen soruşturmaların içeriklerinin aynı olduğu, bir birine denk bir tarihte işlemlerin başladığı kaydedilen iddianamede, örgütün kumpas şeklinde kurguladığı ve yürüttüğü diğer soruşturmalara bakıldığında sözde Selam-Tevid soruşturması örneğinde olduğu gibi 7 Şubat soruşturmasının da İstanbul ve Ankara’da aynı soruşturma içerikleriyle eş güdümlü biçimde yapıldığı anlatıldı.

Yeni Akit Gazetesi

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı