• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Mısır'a Libya’ya askeri müdahalede bulunma çağrısı yaptılar

Libya'da darbeci Halife Hafter yanlısı Libya'nın doğusundaki Tobruk Temsilciler Meclisi, Mısır ordusunun gerektiğinde Libya’ya askeri müdahalede bulunmasını istediler.

Yeniakit Publisher
2020-07-14 03:58:00 -
Mısır'a Libya’ya askeri müdahalede bulunma çağrısı yaptılar

Libya'da darbeci Halife Hafter yanlısı Libya'nın doğusundaki Tobruk Temsilciler Meclisi, ulusal güvenliğine tehdit görmesi halinde Mısır ordusunun Libya'ya askeri müdahale etmesi gerektiğini açıkladı.

Libya'nın Doğusunda bulunan ve Hafter'in müttefiği Akile Salih'in başkanlık ettiği Temsilciler Meclisi yaptığı yazılı açıklamada, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi'nin geçen haftalarda Libya'ya müdahale imasındaki ifadelerinin memnuniyetle karşılandığını duyurdu.

Açıklamada, "İki ülkeyi hedef alan ulusal güvenlik tehditleri halinde Mısır Silahlı Kuvvetleri Libya'ya müdahale etmeli." ifadesine yer verildi.

Libya'da 2015 sonunda imzalanan ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarıyla da uluslararası meşruiyet verilen Suheyrat Anlaşması sonucunda Libya'daki yürütme mercisi olarak Başkent Trablus'taki Ulusal Mutabakat Hükümeti görevlendirilmişti.

Akile Salih'in başkanlık ettiği 200 sandalyeli Tobruk Temsilciler Meclisi de söz konusu anlaşmayla yasama organı olarak görevlendirilmişti. Halife Hafter'in Nisan 2019'da başkente yönelik saldırısına Akile Salih'in destek vermesinin ardından çok sayıda milletvekili Temsilciler Meclisindeki oturumları protesto ederek başkent Trablus'ta toplanma kararı almıştı.

Akile Salih liderliğindeki Temsilciler Meclisinin toplantı yeter sayısı olmadan meclis adına Hafter'in lehine benzer açıklamaları yapması ve oylanmış yasa tasarısı gibi gösterme çabası, çok sayıda milletvekilinin tepkisiyle karşılanmıştı.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Güney Doğulu

Halife HAFTAR mı HAİN HAFTAR mı. Libya'da seçilmiş ve BM'de tescillenmiş bir idare var. Halen katil, ırkçı siyonist emperyalistlerin usağı, ajan ve hain HAFTAR denilen mahluka haberlerde "Halife Haftar" denmesine şaşıyorum...!!!
 • Yanıtla

dost09

sıkıysa libyaya girsinde görelim mısır ordusu tarihinin hiç görmediği hezimete uğrayarak defolur gider bu işin şakası yok artık libya libyalılarındır o kadar
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı