• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Milyonları heyecanlandıran haber geldi! Asgari ücret, o bomba seviyeye yükselecek

Türkiye'deki asgari ücrete Temmuz ayında ara zam yapılmasına yönelik gelen açıklamalar umutları artırdı. Ara zam için formül bulundu. Önce yasa değişecek, sonra asgari ücrete 6 aylık enflasyon oranı kadar zam yapılması gündeme gelecek. 6 aylık enflasyon farkı kadar zam yapılırsa Temmuz ayında asgari ücret kaç lira olacak? İşte masadaki o formüller...

Yeniakit Publisher
2022-05-27 14:40:00 - 2022-05-27 14:41:42
Milyonları heyecanlandıran haber geldi! Asgari ücret, o bomba seviyeye yükselecek

Yüksek enflasyon ve hayat pahalılığı nedeniyle yılda bir kez zam yapılan asgari ücrete Temmuz ayında ek zam yapılması gündemde. Bunun için önce yasa değişikliği yapılması gerekiyor. Masadaki formüle göre, her yıl aralık ayında bir defa belirlenen asgari ücrete 6 aylık enflasyon farkı kadar Temmuz ayında ara zam yapılması formülünün masada olduğu belirtildi.

Önce Çalışma Bakanı Vedat Bilgin ek zam için sinyal verdi. Ardından AK Parti sözcüsü Ömer Çelik MYK toplantısı sonrasında, "Emeklimiz, esnafımız, çiftçimiz genç arkadaşlarımız bunlardan gelen talepleri takip ediyor ve değerlendiriyoruz" dedi. Son olarak dün AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Teşkilat Başkanı Erkan Kandemir, "İlgili bakanlarımız konuyla ilgili çalışmalarını yapıyorlar" diye konuştu. 

Edinilen bilgilere göre asgari ücrete bir yılda birden fazla zam gelebilmesi için yasa çıkarılması gerekmediği belirtiliyor. Bunun gerçekleşmesi durumunda asgari ücrete ‘6 aylık enflasyon farkı kadar zam' formülü masaya geldi.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı enflasyon oranlarına göre 2022'nin ilk dört ayında enflasyon yüzde 31,5 olarak gerçekleşti. Merkez Bankası mayıs ayı Piyasa Katılımcıları Anketi'ne göre mayıs enflasyon beklentisi yüzde 3.97 olurken, haziran ayı enflasyon beklentisi ise yüzde 2.97 oldu.

Bu rakamların gerçekleşmesi durumunda 2022 Temmuz zammı için belirleyici olacak 6 aylık enflasyon oranı da yüzde 41 olacak. 

Memur ve emekliye Temmuz ayında enflasyon artışı kadar otomatikman zam yapılacak. Yasa değişikliği durumunda da asgari ücrete 6 aylık enflasyon farkı kadar zam verilecek. 

Mevcut durumda net asgari ücret 4.253,40 TL olarak uygulanıyor. Eğer beklenen 6 aylık enflasyon oranı yüzde 41 olarak gerçekleşirse asgari ücret temmuz zammı ile birlikte 5.997,30 TL seviyesine yükselecek.

Ancak temmuz zammı gerçekleşirse; aralık ayındaki Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısında artık 2022 yılının ikinci yarısındaki enflasyon dikkate alınacak.

 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Eyüp Tosun

Ekonomide OHAL ilan edilmeli. Ev ve işyerleri dahil tüm kiralar sabitlenmeli. Tüm mal ve hizmet fiyatları sabitlenmeli. Döviz, altın, bitcoin vb. alım, satımı yasaklanmalı. Tüm dövizli işlemler, TL'ye çevrilmeli. Kamudaki ve belediyedeki tüm lojman ve makam araçlar satılmalı.

Mustafa

Arkadaş bu pahalılık asgari ücret zamlandığı için gelmedi, kamuda zam yasal güvence altında, kamuya yapılan zam, rekabeti azaltıyor, alım gücünü burada topluyor, parayı değersizleştiriyor, zaten kamudaki işi özele versen onda dokuzu işssiz kalır, çokları iş yapamıyor, çünkü kamu sistemi tembellik üzerine kurulmuş, keyfiyet üzerine kurulmuş, her partinin siyasi kadrolaşması üzerine kurulmuş, içimizdeki şuursuzlar bunu hala anlamıyor.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23