Milli projeler bir bir gökyüzünde

Savunma sanayiinde yerli ve milli atılımın sonucu olarak ortaya konan projelerin meyvesi bir bir toplanırken, ürünler sahadaki yerlerini alıyor.

17 Temmuz 2019 Çarşamba 11:01
Milli projeler bir bir gökyüzünde

 Akit  Ekonomi 

Türkiye’nin savunma satın almalarında yaşadığı olumsuz tecrübelerin son halkasını oluşturan S-400 gerilimi, yerli ve milli savunma sanayinin önemini bir kez daha ortaya koydu. Bu alanda son 3 yılda gerçekleştirilen atılımlar ise moralleri yükseltiyor.

Eğitim uçağından taarruz helikopterine, silahlı İHA’lardan uydulara kadar birçok havacılık ve uzay sanayisi ürünü artık envanterimize girdi. Projeleri yürütülen sıradaki ürünler de ilk uçuşlarına gün sayıyor. TUSAŞ Genel Müdürü ve CEO’su Prof. Dr. Temel Kotil’in Twitter mesajıyla birlikte paylaştığı grafikte TUSAŞ’ın şu projeleri yer aldı:

-HÜRJET (Jet eğitim ve hafif taarruz uçağı): Maketi Paris’te sergilenen uçağın 2022’de uçması planlanıyor.

-HÜRKUŞ (Gelişmiş eğitim uçağı): Gökyüzüyle buluşan uçak daha da geliştiriliyor.

-HÜRKUŞ-C: Hürkuş’un silahlı versiyonu Hürkuş-C, 1.5 ton faydalı yük taşıyabiliyor.

-MMU (Milli muharip uçak): Prototip öncesi maketi Paris’te sergilendi. MMU, 2030’lu yıllarda F-16’ların yerini alacak.

-GÖKBEY (Genel maksat helikopteri): İlk sertifikasyon uçuşunu yaptı.

-T129 ATAK (Taarruz ve taktik keşif helikopteri): Terörle mücadelede önemli bir güç olarak kullanılıyor.

-ANKA (Orta irtifa uzun havada kalışlı İHA sistemi): Sınıfında en iyiler arasında.

-AKSUNGUR (Yüksek faydalı yük kapasiteli İHA sistemi): İlk uçuşunu yaptı.

Yeni Akit Gazetesi

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 17 Temmuz 2019 Çarşamba 11:01

YORUM YAZ

  • İnananİnanan1 ay önce
    Ne güzel F 35 projesi iptal oldu.Şimdi seri üretimler zamanıHisar O füzesi Hürkuş C acil seri üretime geçilmeli. Hür jet 2020 lerde gökyüzünde olmalı TFX uçağımız da 2022 lerde istersek neden olmasın
  • Abdullah MuratAbdullah Murat1 ay önce
    Müslüman olarak milli değil gerçek Allaha itaat olan ümmeti işbirliklerin sonucu olan savaş gereçlerinin varlığı doğru yolda olmuşluğumuzun göstergesi olacaktır. Allahın hükümlerini istiyoruz diye laik (dinsiz yüzçevirmiş maide44 göre kafir) düzenin koruyucusu olarak üzerimize çevrilip çevrilmeyeceğinden emin olmadığımız silahlar ise benim umrumda değil

Günün Özeti

Günün Karikatürü

18 Ağustos 2019