• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Milli Eğitim Bakanı Özer: Öğrencilere ücretsiz dağıtılacak

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, lise ve üniversiteye hazırlanan öğrenciler için de aylık ücretsiz yardımcı testler dağıtacaklarını kaydetti.

Yeniakit Publisher
2021-10-22 07:49:00 -
Milli Eğitim Bakanı Özer: Öğrencilere ücretsiz dağıtılacak

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, LGS ve YGS sınavları başta olmak üzere eğitimde önümüzdeki dönemde köklü değişiklikler yapılmayacağı mesajını "Reform değil, iyileştirme yapacağız" diyerek verdi. Özer, AK Partili milletvekillerine bir sunum yapıp sorularını cevapladı.

Sabah'ın haberine göre, Özer'in sunumda verdiği mesajları şöyle:

-Önceliğimiz eğitimde fırsat eşitliği olacak. Toplanacak MEB şurasının konusu olarak da bunu seçtik. Fırsat eşitliğinin en önemli ayağı okul öncesi eğitim olacak. İstanbul'da bakanlığın üç katı özel eğitim kurumu var. Yeni kurum yapmak istiyorsunuz arsa sorunu ile karşılaşıyorsunuz. Biz bu sorunu çözeceğiz. Önümüzdeki yıl özel eğitim kurumu sayımız üç katına çıkacak. Bunun için gerekli planlamayı da yaptık, bütçeyi de ayırdık.

-Artık eğitimde '-cak, -cek, -mış, -miş'li cümleler kurmayacağız. Yapacağımızı söyleyip onu yapacağız. Reform değil, iyileştirmeler yapacağız.

-Biz eğitimde aslında başarılıyız. PİSA verilerine bakılırsa bu görülebilecek. Daha da başarılı olmak için çalışacağız.

-Türkiye bir taraftan okul, diğer taraftan da öğretmen sayısını hızla artırdı. Biz eğitimi üçe ayırmak istiyoruz; temel eğitim, mesleki eğitim ve öğretmen eğitimi. 20 yıllık öğretmen ile 5 yıllık öğretmenin okuttuğu sınıfların akademik başarısı arasında yüzde 60 fark var. Yeni öğretmenlere vereceğimiz eğitim ile bu açığı kapatacağız. Eğitim başarısı öğretmenlerin başarısı kadardır.

-Her sorunu müfredat ile çözeceğimizi sanıyoruz ve 'onu da bunu da ekleyelim' diyoruz. Oysa sahadaki işleyiş müfredat değişikliği ile olmuyor.

-Her ay öğrencilere yardımcı testler bastırıp dağıtılacağız.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Yazar

Sayın bakanım, çok iyi, çok güzel bir çalışma bu. Ücretsiz ve aylık. Mükemmel. Bundan daha önemlisi ne biliyor musunuz.? Hatta bu oyuna gelmeyin derim. Şu: öğrenciler sınavlara giriyorlar ve çıktıklarında MEB'in kaynaklarında hiç soru çıkmadığını görüyorlar. Daha doğrusu şöyle arz edeyim. Alakası bile olmuyor soruların. Bu LGS'de de, TYT ve AYT sınavlarında da böyle oluyor. O zaman veliler ve öğrenciler isyan ediyorlar. MEB'in kitapları, testleri, soru bankaları vs... Ne işe yarıyor?!?!?!? Bu çok konuşuluyor ve soruluyor. Halk arasında. Yani açıkçası bir öğrenci MEB'in kaynaklarının dışına çıkmadan geceli gündüzlü çalıştığında bunun geri bildirimi olmalı. Bu da sınav puanı olarak olmalı. Aksi halde "MEB kitapları, testleri bir işe yaramıyor" deniyor. Hatta tuzak diyenler var. FETÖ'ye yer açma olarak da nitelendirilebiliyor. Vatandaş "keşke MEB'in kaynaklarına bağlı kalmasaydık, çocuğu dershaneye verseydik, özel hoca tutsaydık, başka özel kaynaklar alsaydık" diye hayıflanıyorlar. Tabi böyle vakalar Ankara'dan pek duyulmuyor zannedersem. Veya da duyuluyordur ancak kimse keyfini kaçırmak istemiyordur. Yani velhasılı kelam bir öğrenci MEB’in kaynaklarının dışına çıkmadan çok ama çok dört dörtlük çalıştığında en azından, atıyorum yüz üzerinden 80-90 veya 100 puan alabilmeli.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23