THY - Güney Avrupa

Mevsim geçişlerinde aman dikkat!

Mevsim geçişleri, vücudun savunmasını zayıflatarak; soğuk algınlığı, grip gibi solunum yolu enfeksiyonlarına davetiye çıkarabiliyor.

09 Ekim 2017 Pazartesi 21:10
Mevsim geçişlerinde aman dikkat!

Mevsim geçişlerindeki ısı değişikliklerinden etkilenip hasta olmamanın yolu bilinçli olmaktan geçiyor. Dahiliye Uzmanı Prof. Dr. Birsel Kavaklı, hava değişikliklerinin insan sağlığı üzerindeki etkisi hakkında bilgi verdi.

Vücudun savunma mekanizması şaşırıyor

Mevsim geçişlerinin yaşandığı bu zamanlarda ani hava değişiklikleri grip ve soğuk algınlığının yayılmasında önemli bir faktör oluşturuyor. Sıcaklıkların bir gün yüksek bir gün düşük olması hazırlıksız yakalanan kişilerin sağlığını tehlikeye atıyor. Ani hava değişimleri insan bünyesinin adaptasyon ve savunma mekanizmasını bozduğundan hastalıklara da davetiye çıkarıyor.

Neden hastalanıyoruz?

Hava koşullarının değişmesi ısı düzenleme mekanizmalarını hazırlıksız yakalayarak hastalık nedeni olabilirler. Bağışıklık sistemi de bu mekanizmalarla beraber çalıştığından vücut direnci düşebilir. Yaşamın devamı için insan bedeninin 36,5-37 derece olması gerekmektedir. Özellikle mevsim geçişleri ani hava değişiklerinin yaşandığı dönemlerdir. Gece gündüz ısı farkı, nem ve basınç farkları havada dolaşan partikül miktarlarında değişimler yaratır. Dolaşan partiküllerin enfeksiyon etkeni olabilmesi partikül sayısının yükü, hastalık yapma gücü, konakçının savunmasının direncine bağlıdır.

 

Kendimizi nasıl koruyalım?

- Bol su tüketin.
- Sigara ve alkolden uzak durun.
- Düzenli ve kaliteli uyku çok önemlidir.
- İyi bir vitamin ve mineral desteği sağlayın, besin çeşitliliği ile beslenin.
- Yazın açık renkli, kışları ise koyu renkli ve hava dolaşımına izin veren giyeceklerin giyilmesi gerekir. Soğuk bölgelerde uç bölgelerin korunmasına yönelik eldiven, şapka, atkı, içlik kullanılması önemlidir.
- Kapalı ortamları iyi havalandırın ve temizleyin
- Kış geçişleri enfeksiyonlar açısından riskli dönemler olduğundan pnömokok (zatürre) ve influenza (grip) aşılarını yaptırmak ek fayda sağlar.
- Bağışıklık sistemi güçlendirici takviyeler alabilirsiniz. Arı poleni, B- karoten, vitamin kompleksleri, koenzim, yeşil çay, bunlar arasında sayılabilir.
- Enfeksiyon belirtileri varsa mutlaka bir uzmana muayene olun.
- Düzenli spor yaparak bağışıklık sisteminizi güçlendirin.

 

Haber Tarihi: 09 Ekim 2017 Pazartesi 21:10

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü 16.03.2018