Merkez Bankası'ndan faiz kararı!

Merkez Bankası politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını 325 baz puan indirim ile yüzde 16,50 seviyesine indirdi.

12 Eylül 2019 Perşembe 14:03
Merkez Bankası'ndan faiz kararı!

Merkez Bankası bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını (politika faizi) 325 baz puan düşürerek yüzde 19,75'ten yüzde 16,50'ye çekti.

Merkez Bankası'nın yeni başkanı Murat Uysal başkanlığında ikinci toplantısını gerçekleştiren Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, politika faizini 3,25 puan indirerek yüzde 19,75'ten yüzde 16,50'ye çekti.

250 baz puan bekleniyordu

AA Finans'ın gerçekleştirdiği ankete katılan ekonomistler, TCMB'nin, Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında faizleri 250 baz puan indirmesini bekliyordu. Ankete katılan ekonomistlerin politika faizine (bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı) ilişkin indirim beklentilerinin medyanı 250 baz puan oldu. Bütün ekonomistler faiz indirimi beklerken, tahminler en düşük 175, en yüksek 375 baz puan indirim arasında yer aldı. 25 Temmuz PPK toplantısında politika faizi 425 baz puan indirilerek yüzde 19,75 düzeyine çekilmişti.

İndirime devam

Merkez Bankası, temmuz ayında politika faizini 4,25 puan indirerek yüzde 24'ten yüzde 19,75'e çekmişti. 4,5 yıllık aranın ardından ilk kez faiz indirimi gerçekleşmişti.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 12 Eylül 2019 Perşembe 14:03

YORUM YAZ

 • MuzafferMuzaffer3 gün önce
  Merkez bankası dolayısıyla bankalar millete yüksek oranlarla para satamadığı için fiyatı düşürüyor. Bir devlet düşünün ki milletine kağıt satıyor. Merkez bankası senin sahibin kim onu bile bilmiyoruz. Milletin ürettiği mal oranında para basılıp piyasaya sürülemez mi, sürülür. Neden bunu yapmıyon reis, dağın başında bi sofra kurmuşlar sen de gitmişsin o sofraya milletini bırakıp oturmuşsun. İşte bu yüzden sen tarih olacak unutulacaksın.17 yıldır iktidarda olsan ne yazar. Ama rahmetli erbakan hoca o dağ başında ki sofrayı dağıtıp ekmeği milletine bölüştürmek için çabaladığı için unutulmayacak
 • Ömer Ömer 3 gün önce
  Az inmiş.. korkmuşmu dolar fırlar diye..
 • hakanhakan3 gün önce
  1-2yıl öncesinden hatırlayın. Reis sürekli faizlerin indirilmesinden yanaydı. ama o zmnki mb başkanı indirmek bi yana sürekli artırdı. chp den sesler yükseldi mb kararına bağımsızlığına karışmayın ülkeyi daha kötüye götürüyorsunuz diye. aslında faizlerin yükselmesini isteyen faiz lobileriydi. çünkü yatırımla kazanılacak para parayla kazanılacaktı.parası olan yatırım yapıp neden uğraşsın atar bankaya kat kat fazlasını kazanır. 2 yıldır bütçe acık veriyor neden devletin borçlanma faiz oranı cok yüksek. yatırıma harcanacak para faiz için harcanıyor.gezi öncesi 2013 de % 4,5 du faiz konut kredisi almak isteyen 0,48 lerden konut kredisi çekiyordu. ne olduysa faizlerin o noktaya gelmesinden sonra oldu. bütün şer odakları birleşik o günden beri saldırıyorlar. 2016 da % 8 di sonra sıra ile ekonomik opersayonlar başladı ve % 24 ne demek en geri kalmış ülkede bile o kadar faiz yok ama ülkemizde var. faiz tüm kötülüklerin anası. faiz düşmeden yatırım olmaz , hizmet olmaz piyasa hareketliliği olmaz,a dan z ye akla ne geliyorsa hepsinde faiz an faktör. iş yapmak isteyen iş yapamıyor ev almak isteyen alamıyor araba almak isteyen alamıyor. parası cok olan da parasını yatırıma yatırana kadar faize yatırıp daha fazla kazanıyor. ins. su faiz belasından tez zamanda kurtuluruz.
 • BEKA MESELESİBEKA MESELESİ3 gün önce
  fayızların faizin çokdaha düşmesini bekliyoruz yıllık yüzde 5çokbile inşaallah daha fazla geçmeden düşer
 • Leventbay Leventbay 3 gün önce
  Bizde ekonomik verileri deger kıymeti yok bu veriler sokaktaki insanı ilgilendiriyor . Zenginleri yada siyasi rantçıları degil .o olmuş bu olmuş sokataki insanın ilgilendigi bugün ben kazancımla evime çocuguma ne alabilirim faizler inse cıksa ne olacak . 
 • kemal arsslanddrrkemal arsslanddrr3 gün önce
  HADE BAKALIM DEVAM ŞİMDİ REİS BİR DE BANKALARA FIRÇA ATSIN ONLAR DA İNDİRSİNLER
 • SelmanSelman3 gün önce
  Yahudi kuresel nizamini kurmus, merkez bankalari bağımsız olacak demis! Hadi buna ABD gibi yahudinin usaklari uydu, anladik! Peki biz niye uyuyoruz? Biz de mi yahudi usagiyiz yada ne zamandan beri usak olduk bu bezirgânlara??? Euzu billa...La havle vela kuvvete illa billa aliyhil azim. HasbinAllah ve nimel vekil...

Günün Özeti

Günün Karikatürü

15 Eylül 2019