• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Merkel'den Yunanistan'ı yıkan Türkiye cevabı

Türkiye ve Rusya'nın arabuluculuk ettiği ateşkes anlaşmasını imzalayan darbeci Hafter masadan kalkmıştı. 19 Ocak'a saatler kala Hafter, Atina'ya gitti ve destek aradı. Konferansa çağrılmayan Yunanistan'ın Başbakanı Miçotakis, Almanya Başbakanı Merkel ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Alman Şansölye'ye Türkiye ile ilgili isteğini sunan Yunan Başbakan şok bir cevap aldı. İşte Libya ile ilgili yaşanan son gelişmeler...

Yeniakit Publisher
2020-01-18 08:56:00 - 2020-01-18 09:10:43
Merkel'den Yunanistan'ı yıkan Türkiye cevabı

Geçtiğimiz günlerde Moskova'da hareketli saatler yaşanmıştı. Türkiye ve Rusya'nın arabuluculuğunda ateşkes ile ilgili çok sayıda görüşme gerçekleştirilmiş ve taslak bir metin hazırlanmıştı. Ateşkes metnini Ulusal Mutabakat Hükümeti Başbakanı (UMH) Fayiz es Sarrac imzalarken, Rus Dışişleri, darbeci Hafter'in mutabakatı imzalamayarak ülkeden ayrıldığı açıklamıştı.

Ancak saatler sonra Rusya Savunma Bakanlığı yeni bir açıklama yayımlamış ve Hafter'in 2 gün daha süre istediğini belirtmişti. Rusların açıklamasında günler geçmesine rağmen Hafter kalıcı ateşkes metnine imza atmadı.

Kritik saatler

Libya ile ilgili kritik tarih ise 19 Ocak Pazar yani yarın... Almanya'nın başkenti Berlin'de yapılacak konferans, Libya'da çatışan tarafları bir araya getirecek. Çok sayıda ülkenin davetli olduğu toplantıya UMH katılacağını açıklamıştı.

Hafter de katılacak

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Bingazi'ye giderek Hafter ile 3 saatlik bir görüşme gerçekleştirdi. Maas, Halife Hafter'in ateşkesi devam ettirmeye hazır olduğunu ve Berlin Konferasına da katılmayı kabul ettiğini söyledi.

Yunanistan'a gitti

Berlin'de düzenlenecek Libya konulu konferans öncesi Darbeci General Halife Hafter'in, Yunan hükümeti temsilcileriyle görüşmek üzere özel bir uçak ile Atina'ya gitti. Hafter, Başbakan Kiryakos Miçotakis ve Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ile görüştü.

Miçotakis'te Türkiye şartı

Öte yandan Miçotakis, konferansta, Ankara ile Trablus hükümeti arasında imzalanan anlaşmanın feshedilmemesi halinde, Berlin'den çıkacak her tür çözümü veto edeceklerini söyledi ve bu anlaşmanın hukuksuz olduğunu iddia ederek iptal edilmesini istedi.

Merkel'den Miçotakis'i yıkan cevap

Miçotakis bu şartını/isteğini Almanya Başbakanı Angela Merkel'e de iletti. İkilinin telefon görüşmesini aktaran Yunan basını, Alman Şansölyesi'nin Miçotakis'e, Libya ile Türkiye arasında imzalanan anlaşmanın gündeme gelmeyeceğini, konferansta sadece ateşkesin ele alınacağını söylediğini yazdı.

Yunanistan davet edilmedi

Almanya Başbakanı Angela Merkel, 19 Ocak Pazar günü yapılacak Libya Konferansı için devlet ve hükümet başkanları seviyesinde davette bulunmuştu. Konferansa Türkiye, ABD, Rusya, İngiltere, Fransa, Çin, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Kongo Cumhuriyeti, İtalya, Mısır, Cezayir'in yanı sıra BM, Avrupa Birliği, Afrika Birliği ve Arap Birliği temsilcilerinin katılacağı, BM nezdindeki meşru Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başbakanı Fayiz es-Serrac ve Libya'nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter'in de davet edildiği belirtilmişti. (Haber7)

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Gocasolak

Tunus ve Fas da katılmıyor.
 • Yanıtla

Aydın

Almanyaya yaltaklanacağına Türkiye ile dost olmayı denesen daha karlı çıkarsın. Almanya seni sömürür, limanlar vs zaten gitmiş. Türkiyenin dostluğu zarar getirmez. Megola, megala her neyse o hayallerden vazgeçeceksin, büyük Türkiyenin küçük Yunanistan dostu olarak keyfine bakacaksın.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23