• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

‘Merdiven altı’ ifadesi milli sendikaları üzdü

Üye sayısı nispeten az olan sendikalar, toplu görüşmelerde söz hakkı istiyor. 6’ncı Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri sırasında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in üye sayısı az olan sendikalara yönelik, “Merdiven altı sendikalar” ifadelerini kullanması, özellikle milli, muhafazakar tabana sahip sendikalar tarafından üzüntüyle karşılandı.

Yeniakit Publisher
2021-08-31 10:17:00 -
‘Merdiven altı’ ifadesi milli sendikaları üzdü

 Oğuzhan Gültekin  Ankara 

Akit’e konuşan Mil Diyanet-Sen Genel Başkanı Celaleddin Gül, şunları dile getirdi: “STK’ların ‘Merdiven Altı ve Merdiven Üstü’ şeklinde iki kategoriye ayrılması sendika üyelerini üzmüştür. Bu ifadelerle, aileyi ve gençliği ifsat eden LGBT derneklerine reva görülmeyen ‘Merdiven Altı’ ifadesinin ülkemize ve çalışanlarına en güzel hizmetleri sunmaya çalışan sendikalara reva görüldüğü gibi bir izlenim oluşuyor. Bu da üyelerimizi üzüyor. Birçok sendika adeta merdiven altında gayri resmi, illegal iş yapanlar ile bir tutulmuş oldu. Bu düşünceye göre eşcinsel LGBT dernekleri maalesef ‘Merdiven Üstü’  kategorisinde yer almıştır. Sayın Bakan ‘Merdiven Altı’ olarak görse de; LGBT derneklerine karşı en ciddi mücadeleyi veren ve bu derneklerin kapatılması için İçişleri Bakanlığı’na birçok dilekçe verdik. 6’ncısı gerçekleştirilen Toplu Sözleşmede bizlere de söz hakkı verilmesi gerekiyor. Bizim sendikamıza üye olan insanların da bu sözleşmeden beklentileri var. Memur-Sen’e, Kamu-Sen’e üye olan kazansın diğerleri kazanmasın mantığı yanlıştır. Bizim de sendika olarak söz söylemeye hakkımız var. Sayın Bakan, kendi bakanlığının oluru ve imzasıyla kurulmasına onay verdiği sendikaları ‘Merdiven altı’ olarak nitelemesi büyük bir üzüntü yaratmıştır. Bu söylemler siyasette olduğu gibi adeta sendikacılıkta da ittifaklar dönemi başlatılmıştır. Biz aziz milletimizin göz bebeği ve çimentosu olan Diyanet çalışanlarına en güzel hizmetleri sunmak için gece-gündüz çalışmalarımıza devam edeceğiz.”

Bu söz düzeltilmeli

Diyanet Birlik-Sen Genel Başkanı Kenan Ak da, şunları söyledi: “Çalışma Bakanlığı’nın izniyle kurulan 194 sendika ‘merdiven altı’ kabul edilemez. Söz konusu 194 sendikanın bünyesine kayıtlı milyonlarca insan var. Çalışanların, toplu sözleşmeye katılan sendikaları seçmedikleri için ötekileştirilmeleri yanlıştır. Kanuna uygun şekilde kurulan bu sendikaların da söz söylemeye hakkı vardır. Ancak Sayın Bakan, Türk toplumunun ana dinamiği olan aileyi parçalamak isteyen, gençliği sapkın davranışlara iten LGBT derneklerine reva görmedikleri  ‘Merdiven altı yapılar’ ifadesini ülkemizin okumuş, yazmış, aydın kesiminin oluşturduğu hak-hukuk arama merkezleri olan sendikalara reva görmüştür. Bu üzücü hadisenin bir an önce düzeltilmesini bekliyoruz.”
Yeni Akit Gazetesi

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

ali

Vedat bey senin işin ilk önce eyt li mağdurların sornlarini çöz.

Ahmet Kemeroğul

O başı göklere değen sendikadan bugün istifa edip "merdiven altı" dedikleri mil-eğitim sen'e bugün üye oldum. Oh olsun! Haramda gözümüz yok. %1'in altındakilere reva görülmeyen 3 ayda bir 400 TL'yi alın çatır çatır yeyin!!!
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23