Menderes’in “engelini” cuntacılar kaldırmış

Tek parti diktasını tarihe gömen Başvekil Adnan Menderes’in darbeyle önünün kesilerek idam edilmesinin gerekçelerinden birisinin CHP’nin hortumlarını kesmesi olduğu belirlendi. CHP’nin kamu ve özel kaynaklardaki soygununun önüne geçmek için Adnan Menderes’in çıkarılmasına öncülük ettiği kanunun 27 Mayıs darbesiyle yürürlükten kaldırıldığı ortaya çıktı.

25 Eylül 2018 Salı 12:27
Menderes’in “engelini” cuntacılar kaldırmış

CHP’nin 27 yıl boyunca Türkiye’yi diktatörlükle yönettiği tek parti dönemindeki soygunların önüne geçmek için Menderes Hükümeti’nin 14 Aralık 1953’te çıkardığı 6195 sayılı kanun, 27 Mayıs darbesi sonrasında alelacele gündeme getirildi. Edinilen bilgilere göre kanun, Adnan Menderes’in idam edilmesinden sonra 91 CHP milletvekilinin imzasıyla Anayasa Mahkemesi’ne taşındı. Darbecilerin anayasasıyla 1962’de kurulan AYM’nin aldığı ilk kararlardan biri bu konuda oldu.

Darbe ürünü AYM, 11 Ekim 1963 yılında 6195 sayılı “Cumhuriyet Halk Partisinin Haksız İktisaplarının İadesi Hakkındaki Kanun”un iptaline karar verdi. AYM’nin 1963/243 no’lu kararında söz konusu kanunu iptal gerekçesi olarak 27 Mayıs darbecilerinin oluşturduğu 1961 Anayasası’na aykırılık teşkil ettiği tespitinde bulunması dikkat çekti. Anayasa’nın 2., 4., 7., 11. ve 36’ncı maddelerine aykırı olduğu öne sürülen kanun 15 üyeden 13’ünün onayıyla iptal edildi.

Üyelerden Hakkı Ketenoğlu ve Muhittin Gürün’ün karşı oy kullandığı ancak oy çokluğuyla çıkan karar ile birlikte, CHP’nin hortumlarını kesmenin bedelini canıyla ödeyen Adnan Menderes’in idam edilmesinin sonrasında soygunun devam etmesi sağlandı.

Kurulduğundan bu yana Türkiye’nin bağrına saplı hançer gibi faaliyet yürüten CHP’nin 1923-1949 yılları arasındaki vurgunlarının önüne geçebilmek için Adnan Menderess Hükümeti kanun çıkarmıştı. 14 Aralık 1953’te çıkarılan 6195 sayılı kanunla CHP’nin haksız kazançları tek tek tespit edilerek Maliye’ye devrine karar verilmişti.

 

Yeni Akit Gazetesi

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 25 Eylül 2018 Salı 12:27

YORUM YAZ

 • byby6 ay önce
  ... iyi bak chp iktidar olmadı 70 yıldır )))
 • fatoşşşşşşşşşfatoşşşşşşşşş6 ay önce
  bu gün vede dün iş bankası atatürk hisseleri chpkk da olmasaydı bu gün chp diye bir parti olmayacaktı.iş bankası chpkk nın arpalığıdır. sendika munzam sandık hisseleri ve chpkk atatürk hisseleriyle banka nasıl yolunurmuş denetleyin görün. tc içindeki hıristiyan bilhassa yahudileri çok sıkı denetleyin. chpkk hıristiyanların kurduğu bilhassa yönetiminde yahudilerin türk isimleri altında yönettikleri partidir. atatürkçülük maskeleridir. Nasıl ki dini ve dini duyguları istismar edenler varsa Atatürkü ve onun fikirlerinide istismar edenler var bu chpkk dır. chpkk bilhassa bu yahudilerin destekledikleri vede türk isimleri altında yönetttikleri partidir. bunlar chpkk dan temizlenmedikçe chpkk özüne dönemez. müslüman chpkk lılar uyanık olun.
 • sancarsancar6 ay önce
  eğer hakka inanıyorsanız doğruları yazarsınız. hiç bir tespit yapılmadan, nakit gayrimenkul tüm varlıklarına el konulmuş, hiç bir mahkeme kararı olmadan, meclis kararı ile..( http://kararlaryeni.anayasa.gov.tr/Karar/Content/eb2d4895-a40f-44ee-8492-831a8d126401?excludeGerekce=False&wordsOnly=False) 1954 yılında seçimde kırşehiri ckmp osman bölükbaşı kazanınca, kırşehiri ilçe yapmıştır. hangi haktan hukuktan bahsediyorsunuz.
 • PACAMRAPACAMRA6 ay önce
  CHP NIN GECMISINDE SOYGUNCULUK VAR GELECEGI NEDEN HISIZ OLMASIN BUNLARDA RÜSVET ZIMMET HIMMET HIRSIZLIKTA ÜSTLERINE YOKTUR CHP DE HIZMET YOK SOYGUN COOOK VAAAR GECMISTE BUNLARI GÖDÜK GELECEKLERI DAHA BERBAT CHP DE TERÖRISTLERE VE SOYGUNCULARA HIZMET VAAAAAR.
 • melih53melih536 ay önce
  işbankın iştiraki**işfinans*borsada nasıl ve hangi fiyatlardan el değiştirdi **yöneti,me borsadan olma *giren yeni ortak kişm**önemli *asıl önemli olan bu kim nasıl izin verdi bu oluşuma .dünyada örneği varmı****????diğer vakıfbankıda atlamayın borsada günlerdir korku salan vakıfcılar kim..**ekonomi yönetimini takmayan ve ısrarlı **korku salan vakıfcılar kim.***buda çok önemli***vakıfa dikkat edin ***borsada**

Günün Özeti

Günün Karikatürü

25 Mart 2019