Mehmet Tahir İkiler: Mansur bey seçildiği gün, “Ne zaman gideceksin” diyerek yolumu kestiler

“Mansur bey belediye başkanı seçildikten sonra sol görüşlü sanatçı arkadaşlarımız cesaretlendi.” diyen Ankara Büyükşehir Belediye Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Mehmet Tahir İkiler, baskılardan bıktığı için emekli olacağını söyledi. İkiler, Yavaş'ın seçildiği ilk gün yolunu keserek, “Ne zaman gidiyorsun? İlla arkana teneke mi bağlayacağız?” dediklerini aktardı.

20 Mayıs 2019 Pazartesi 13:38

 Taha Emre Özdemir  yeniakit.com.tr  

Ankara Büyükşehir Belediye Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Mehmet Tahir İkiler, yeniakit.com.tr'ye açıklamalarda bulundu. İkiler, Mansur Yavaş'ın belediye başkanı seçilmesi ile sol görüşlü sanatçılar tarafından tehdit edildiğini söyleyerek, "25 yıl yaptığım işi Ankaralı ayakta tuttu ama sanat camiasındaki bizim arkadaşlarımız tehdit unsuru oluşturmaya başladılar." dedi.

'Baskılarından artık bıktım'

"Tabii ki Mansur beyin belediye başkanı seçilmesi bizim sanat camiasındaki sol görüşlü kişileri cesaretlendirdi." diyen İkiler sözlerine şöyle devam etti:

"Daha birinci günü yolumu kesip, 'ne zaman gidiyorsun? İlla arkana teneke mi bağlayacağız?' ifadeleri ile karşıma çıktılar. Sanki benim yaptığım iş sanat değil? Ben zaten seçene seçilene saygılıyım. Cumhuriyet Halk Partili bir belediye geldiyse ben davamı bu yapı içinde zaten sürdüremeyeceğim."

1994 yılında dönemin belediye başkanı Melih Gökçek tarafından Ankara'ya çağrıldığını ifade eden İkiler, sözlerine şöyle devam etti:

"Ben buraya geldiğimde bir tiyatro sanatçısı bile yoktu. Sıfırdan bir tiyatro kurdum. Kurmuş olduğumuz Başkent Tiyatrosu'nun ismini şimdi küçük görüyorlar. İddialı cümleleri var. O yüzden artık buyurun başka sanatçılar Ankara'da hizmet etsinler. İnşallah Rabbim neyler, neylerse güzel eyler."

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 20 Mayıs 2019 Pazartesi 13:38

YORUM YAZ

 • Mehmet Tahir İkilerMehmet Tahir İkiler29 gün önce
  Geçen hafta @yeniakit gazetesine verdiğim demeçte seçimden hemen sonra sözde sanatçı olmuş ama adam olamamışların şahsıma ettikleri küfür ve tehditlere binaen bıktığımı ve bu sebeple ayrılma(emekli) olma kararı aldığımı açıklamıştım....Şahsıma edilen galiz küfür ve tehditleri çok yakında isim vererek açıklayacağımı bilmenizi isterim. Beni tanıyanlar tehdit sebebiyle kaçacak biri olmadığımı çok iyi bilir. Ben kimseye pabuç bırakacak yapıda bir insan değilim. LAKİN BEN SEVİLDİĞİM YERDE SANATIMI İCRA EDERİM...ibn-i Sina şu anki ruh halimi çok iyi açıklıyor ''İlim ve Sanat Takdir edilmediği yerden göç eder'' Meslektaşlarımın ağızlarındaki iştah salyalarıyla GİT ARTIK sıra bizde! Sanat Nasıl yapılır göreceksin iddiasında olmalarına tebessüm ederek.HADİ BUYURUN O ZAMAN SAHNE SİZİN...Seyircilerimize Başkent Tiyatrosu olarak kapalı gişe oyun repertuvarlarıyla perde açarken KOCA,KOCA SANAT ADAMLARI Tiyatromuzun 25 yıllık emeğini görmezden gelip Ankara'ya ŞEHİR TİYATROSU yakışır paylaşımlarıyla malum sanat camiasının şahsıma saldırmalarına izin vermişlerdir....Şahsımı ve Tiyatromu tehdit eden ve Geliyoruz diyerek paylaşım yapan sanatçı! sıfatındaki kişilere duyurulur! Şu anda izindeyim ve iznim bittiği zaman emeklilik işlemlerim resmiyete binecek. Ama ben emekli olana kadar izinde olsam da sizleri Tiyatroda bekliyor olacağım....AYRICAYORUM ATAN ZATI MUHTEREMLERE DUYURULUR.. BU GÜNE KADAR KURUCUSU OLDUĞUM TİYATRODA BANKAMATİK SANATÇISI OLMADIĞIMI bu yıl repertuvarımızda yer alan 10(on) oyuna bakarak anlayabilirsiniz.
 • RecoReco1 ay önce
  Senelerdir baskının binbir türküsünü yaptınız şimdi bunlar yeni yeni haber değeri taşıyor sizin için.bu abimize gelince de böyle bişey varsa hakkaten üzüldüm kendisine işini iyi yapan biri hiçbir yerde haksızlığa uğramamali,din millet vs insanlığın alıp götürmemeli
 • osman özkanosman özkan1 ay önce
  25 YIL İDARE ETTİĞİNİZ KURUMDA SİZLERİ TEHDİT EDEN İNSANLAR ARKADAŞLARINIZ VARSA SİZLERE YAZIKLAR OLSUN BİRDE UTANMADAN TEHDİT EDİLDİĞİNİ SÖYLEMİŞ EĞER 25 YILDIR İDARE ETTİĞİNİZ KURUMA SAHİP OLAMADIYSANIZ SİZ ZATEN ADAMLİĞİ İNSANLIĞİ VEDE BENİM VERDİĞİM OYLARI HEBA ETMİŞ İÇİNE ŞEY ETMİŞSİNİZ SİZLERİ O BELEDİYEDE BİR SANİYE BİLE BEKLETEN SOLCU DEDİĞİNİZ O İNSANLAR EĞER SİZLERİ BELEDİYE BİNASINDAN İÇERİSİNE SOKARLARSA ONLARIN,DA TA SURATLARINA TÜKÜREYİM.ADAMLAR 25 YIL SAKLANMIŞLAR MELİH GÖKÇEKİN TAHİR BEYLERİN BELEDİYESİNDE ŞİMDİDE BEYLER AĞLIYOR BEN OLSAM ADAM DİYE SOKAĞA BİLE ÇIKMAM UTANIRIM 25 YIL İDARE ETTİĞİM KURUMDA BANA TEHDİTLER EDECEK ADAMLARI NASIL BARINMIŞLAR DİYE GİDER BELEDİYE BİNASINA KENDİMİ ASARIM 20 YIL VERDİĞİM OYLARIM BOĞAZLARINIZDA KALSIN BAŞKA BİR ŞEY DEMİYORUM.
 • NurNur1 ay önce
  Kardeşim yerinde olsam bu sanatçı bozuntularını açıklarım iyice azıttı bu kesim hadlerini bilmeleri lazım halk bunları geldiği yere göndermeli siraceleri oynamış bunların oyunlarına gitmeyip flimlerini seyretmeyin konserlerine gitmeyin dizilerini seyretmeyin siyaset yapan sanatçı değildir
 • S.C.S.C.1 ay önce
  Bu zihniyet tam da budur. Kendi anlayışları dışında sanat da sanatçı da olmaz. Bunlardan sanat da sanatçı da olmaz.
 • GurbetciGurbetci1 ay önce
  Canını sıkma onlardan bir cacık bile olmaz onlar geldiği yeri kurutur bereketsizler
 • vatandaşvatandaş1 ay önce
  Bir düşünün25 yıldır arkasını AKP'ye dayayıp millete neler çektirdiğini. Bu millet AKP başkanlarının orkestra şeflerini ve müzisyenleri çöp toplamaya gönderdiği günleri unutmadı.
 • Allah'ın bir kuluAllah'ın bir kulu1 ay önce
  Bu bir savcılık vakasıdır, aslında suç duyurusunda bulunmalıdır. Eğer gerçek ise bu kişiler hakkında neden suç duyurusu yapmıyor.
 • dumanlıdumanlı1 ay önce
  muhterem zat söylediğine göresanatcı değil akp davasının adamıymış. gitmek istiyor. giderken yuvarlak ifadelerle sağı solu suçlayıp mağduriyet yaratarak kahraman olmaya çalışıyor.kim tehdit etmiş,nasıl tehdit etmiş, ne demişler. belli değil. 25 yıldır ordaymış mahkeme kadıya mülk değil.
 • ümitümit1 ay önce
  Davana sahip çıkmadın makam için davandan vazgeçtin birde PKK oyu ile sonunda koltuğa oturdun bari azıcık cesur ol görüşüne sahip insanlara destek ol güya kendine mhp li diyenler bu adama oy verdi bu nasıl dava görüş adamlığı
 • AHMETAHMET1 ay önce
  sol görüşlüler o kadar düşmanca tavırlara bürünmüşler ki artık maalesef bazılarının insanlıktan çıktıklarını görüyoruz. ak parti başta iken cici kız, şeker çocuk chp başa geçince iğrenç canavar oluveriyor. bu insanlık değil! ak partiler böyle yapmıyor
 • hizipsavarhizipsavar1 ay önce
  hizipcilerin ilk desturu başkalarını yeri yurdu ve ekmeğini çalmaktır. hep açtırlar.asla doymazlar
 • ........1 ay önce
  Putperest zihniyet işte

Günün Özeti

Günün Karikatürü

20 Haziran 2019