• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Malulen emeklilik olmak için prim borçlanması olur mu?

Malulen emeklilik olmak için prim borçlanması ne kadar? İster iş kazasında olsun isterse de Hastalanan, ameliyat olan ve rapor alıp işine devam edemeyenlerin merak ettiği konuların başında sağlık nedeniyle erken emekli olabilir mi sorusunun yanında nasıl emekli olacakları sorusu gelmekte. SGK malul sayılan çalışanların erken emekliliğine izin veriyor. Ancak malulen emeklilik için şartları yerine getirmek şartıyla. Peki malulen emeklilik şartları nelerdir? Malulen emeklilik olmak için prim borçlanması yapılır mı? İşte malulen emeklilik son dakika haberleri.

Yeniakit Publisher
2020-02-08 09:54:00 - 2020-02-08 09:55:28
Malulen emeklilik olmak için prim borçlanması olur mu?

Malulen emeklilik olmak için prim borçlanması ne kadar? İster iş kazasında olsun isterse de Hastalanan, ameliyat olan ve rapor alıp işine devam edemeyenlerin merak ettiği konuların başında sağlık nedeniyle erken emekli olabilir mi sorusunun yanında nasıl emekli olacakları sorusu gelmekte. SGK malul sayılan çalışanların erken emekliliğine izin veriyor. Ancak  malulen emeklilik için şartları yerine getirmek şartıyla. Peki malulen emeklilik şartları nelerdir? Malulen emeklilik olmak için prim borçlanması yapılır mı? İşte malulen emeklilik son dakika haberleri.

Malulen emekli olabilmek için gerekli ilk ve en önemli şart, çalışma gücünde en az yüzde 60 kayıp olduğuna dair sağlık kurulu raporudur. Bu raporun alınabilmesi için kişilerin ilk olarak bulundukları il veya ilçedeki SGK merkezlerine başvurmaları ve yetkili hastanelere sevk edilmeleri gerekir. Kişi, çalışma gücünde en az yüzde 60 kayıp olduğunu belgelese bile en az 1.800 gün prim ödemesi yoksa veya prim ödemesini borçlanma ile 1.800 güne tamamlayamıyorsa malullük aylığı alamaz. Yani, malul sayılmak, malullük aylığı almaya yetmez.

Malulen emeklilik olmak için prim borçlanması olur mu?

Malulen emekli olma talebinde bulunan kişinin başvuru tarihinde 1.800 gün primi yok fakat borçlanabileceği bir süre varsa ve bu süreyi borçlanması halinde prim günü sayısı 1.800’e ulaşıyorsa, bu durumda SGK sevk işlemini gerçekleştirmektedir. 

1800 gün prim borçlanması nasıl yapılır?

Örneğin, malullük aylığı talep eden kadın sigortalının 1.100 gün prim ödemesi ve borçlanabileceği bir doğumu bulunuyorsa, SGK bu kişiden 700 günlük doğum borçlanması için talep dilekçesini alır ve sevk işlemini yapar. Borçlanmaya ilişkin bedeli ödemeden sevk işlemi yapılan kişiler maluliyet tespitine ilişkin masrafları kendi ceplerinden öderler. Bu kişiler sevk işlemi yapıldıktan sonra fakat malullük aylığı bağlanmadan önce borçlanmaya ilişkin prim borçlarını öderse sevk işlemlerinin masrafları SGK tarafından karşılanır.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı