• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Makatta kanama yanma ağrı şişlik çatlak yara sivilce neden olur?

Makatta kanama olduğu zaman mutlaka bir hekime görünmelidir. Çoğu makat hastalıklarında şiddeti ve şekli değişecek şekilde kanama meydana gelir. Genç yaşlarda daha çok hemorid, fissür, iltihaplı bağırsak hastalıkları gibi hastalıklar akla gelmekle birlikte ortaya gelmekle birlikte orta yaş üzerinde kalın bağırsak tümörleri, damar yumakları hastalıkları akla gelir. En sık kanama yapan hastalık hemoroidtir. Peki Makatta kanama neden olur? Makat kanaması için hangi doktora gidilir? Makat ağrısı için hangi bölüme gidilir?

Yeniakit Publisher
2019-05-25 10:32:00 - 2019-05-25 10:44:15
Makatta kanama yanma ağrı şişlik çatlak yara sivilce neden olur?

Makatta kanama olduğu zaman mutlaka bir hekime görünmelidir. Çoğu makat hastalıklarında şiddeti ve şekli değişecek şekilde kanama meydana gelir. Genç yaşlarda daha çok hemorid, fissür, iltihaplı bağırsak hastalıkları gibi hastalıklar akla gelmekle birlikte ortaya gelmekle birlikte orta yaş üzerinde kalın bağırsak tümörleri, damar yumakları hastalıkları akla gelir. En sık kanama yapan hastalık hemoroidtir. Peki Makatta kanama neden olur? Makat kanaması için hangi doktora gidilir?

Kabızlık ya da ishal bunların tümü kalın bağırsak ya da makat hastalığı belirtisi olabilir. Özellikle uzun süreli kronik kabızlık problemi yaşayanlar mutlaka bir doktora görünmelidir. En sık kanama yapan hastalık ise hemoroidtir. Peki hemoroid nedir?

Hemoroid nedir?

Hemoroidler, anal kanalın üst kısmında genişlemiş damar yumaklarıdır. Halk arasında basur ya da mayasıl olarak bilinir. İç ve dış hemoroidler olarak ikiye ayrılır. Zamanla altta yatan sebeplerle birlikte anal kanalda yerleşen genişlemiş toplar damar yumakları makatın dışına doğru çıkarlar.

Hemoroid (basur) neden olur?

- Bağırsak alışkanlığında değişiklikler (kabızlık, ishal)

-Gebelik ve doğum

-Sedanter yaşam

- Bazı spor etkinlikleri (ata binmek, bisiklet sürmek)

-Çeşitli meslek grupları (şoförler, pilotlar)

- Alkol alışkanlığı

- Pelvik bölgede yerleşen tümörler, karında ascites oluşumu

- Kalın barsak kanseri

Hemoroid (basur) belirtileri nelerdir?

- Rektal kanama (makattan taze kırmızı renkli kanama)

- Ağrı

- Makatta ele gelen şişlik

- Akıntı, makatta ıslaklık hissi

- Kaşıntı

- Makatta kanama her yaşta görülebilen bir sorundur. Genellikle dışkılama esnasında ya da sonrasında görülür. Bunun altında yatan bazı hastalıklar bulunmaktadır. Bu tür sorun yaşayan insanlar mutlaka doktora görünmesi gerekir. 

Makatta kanama neden olur? 

Birden fazla nedeni olduğunu belirtmeliyim. Örnek vermek gerekirse kolon kanseri, rektum kanseri de kanama yapmaktadır. Yani hemoroid (basur) diyerek kendi kendinizi teşhis koymak ve utanarak doktordan uzak durmak kesinlikle hatalıdır.

Hemoroid en sık makatta kanama nedenlerinden biridir. Fakat tek neden değildir. Aynı şekilde makat çatlağı dediğimiz anal fissür ve çeşitli kanser hastalıkları da yine kanamaya neden olmaktadır.

1 Haftadan uzun süren kanama probleminiz varsa mutlaka bir doktora muayene olmalısınız. Peki, makat kanaması için hangi doktora gitmeliyim. Sorusunun cevabı.

Makat kanaması için hangi bölüme-doktora gidilir?

Anal bölgede görülen şikayetler ve hastalıkların tümü için genel cerrahi uzmanları tercih edebilirsiniz. Tabii ki daha iyi hizmet alabilmek için Proktoloji uzmanlarına da görünebilirsiniz. Proktoloji genel cerrahinin bir alt dalı olup, özellikle makat hastalıkları teşhis ve tedavisi konusunda daha deneyimli oldukları söylenebilir. 

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı