• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Lübnan Türkiye'ye geliyor! Yatırım yapılacak alanı açıkladılar

Lübnan Başbakanı Necib Mikati, Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın daveti üzerine Türkiye'ye gelecek. Konuyla ilgilli Arap ülkesinden bir açıklama geldi.

Yeniakit Publisher
2022-01-18 10:24:00 -
Lübnan Türkiye'ye geliyor! Yatırım yapılacak alanı açıkladılar

Lübnan Başbakanı Necib Mikati, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın daveti üzerine şubat başında Türkiye'ye geliyor. Ziyaret öncesi Lübnan tarafından açıklamalar geldi.

 

Lübnan Başbakanı Necib Mikati'nin, şubat başında Türkiye'ye yapacağı ziyarette güneş ve rüzgar enerjisi ile elektrik sektöründe iş birliğinin ele alınacağı bildirildi.

Lübnan Dışişleri Bakanı Abdallah Buhabib ile Enerji ve Su Bakanı Velid Feyyad, Mikati ile başkent Beyrut'taki Hükümet Sarayı'nda "Türkiye ziyareti heyetinin belirlenmesine" ilişkin yapılan görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Ziyarette masaya yatırılacak önemli dosyalara değinen Buhabib, "Türk dostlarımızla ele alınacak turizm, enerji, sağlık, tarım ve eğitim gibi konuların detaylarını görüştük." ifadesini kullandı.

Gazetecilerin ikili görüşmede öne çıkacak maddelerin ne olacağı sorusuna Buhabib, "Güneş enerjisi, petrol sektörüne yatırım, Lübnan ürünlerinin ihracatı ve iki ülke arasındaki turizm iş birliği gelmektedir." yanıtını verdi.

Feyyad ise Türkiye ile enerji ve elektriğin temini gibi iki tarafın da faydalanabileceği konular üzerinde görüşmelerin yapılmasına karar verildiğini söyledi.

Türkiye'nin Lübnan'da yapabileceği enerji yatırımlarına değinen Feyyad, şunları kaydetti:

"Türkiye'nin tecrübesinden faydalanılması, Türklerin, güneş ve rüzgar enerjisi ile doğal gazla elektrik üretimi gibi enerji sektörüne yatırım potansiyeli üzerinde durulacak. Güneş enerjisine yapılacak yatırım çok büyük değil, 50 milyon ila 350 milyon dolar arasında değişmektedir. Türkiye'nin enerji sektöründeki yatırım iş birliğinin önünü açabilecek bir şey."

Lübnan Başbakanı Mikati'nin, 14 Ocak'ta, şubat ayında resmi temaslarda bulunmak üzere Türkiye'yi ziyaret edeceği bildirilmişti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 16 Kasım 2021'de Beyrut'a gerçekleştirdiği ziyaret sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Mikati'ye iki ülke arasındaki iş birliğini görüşmek üzere Türkiye'ye davet eden mesajını iletmişti.

Başbakan Mikati, göreve geldiği 10 Eylül 2021'den bu yana ilk kez Türkiye'yi ziyaret edecek.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

değişmeyen tek şey değişimdir

Arap kardeşlerimizi enerji yatırımıyla uğraştırmayalım. Zahmetli iş o. Verelim Türktelekomu, ödeyeceği parayı da Vkıfbank, Halkbank ve Ziraat bankasından kredi olarak verelim. Kasalarını da dolduralım tıka basa rahat etsin din kardeşlerimiz.

volkan

sana bi git diyorum... KUDURUN!!!ihracat arttıkça kudurun... bir sen vatanseversin geri kalan herkez vatan haini demi...
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23