• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Libya'dan Rusya'ya tokat gibi cevap

Libya hükümeti, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un "ateşkes istemedikleri" yönündeki açıklamalarına, "ülkenin doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri darbeci Hafter'in müzakere masasını terk etmesini" hatırlatarak tepki gösterdi.

Yeniakit Publisher
2020-07-09 23:06:00 -
Libya'dan Rusya'ya tokat gibi cevap

Libya hükümeti, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un "ateşkes istemedikleri" yönündeki açıklamalarına, "ülkenin doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter'in müzakere masasını terk etmesini" hatırlatarak tepki gösterdi.

Libya Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Lavrov'un "Libya hükümetinin ateşkes anlaşmasını imzalamak istemediği" yönündeki ifadelerine yanıt verildi.

Türkiye ve Rusya'nın girişimleriyle 13 Ocak'ta Moskova'da oluşturulan anlaşma metninin Libya hükümeti tarafından imzalandığı, buna karşılık darbeci Hafter'in masayı terk ederek Rusya'dan ayrıldığı hatırlatılan açıklamada, Libya hükümetinin sürekli barışçıl çözüm için çaba sarf ettiği vurgulandı.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Libya hükümetinin, Berlin Konferansı sonuçlarını memnuniyetle karşılayarak uygulamaya çalıştığını, Cenevre 5+5 Askeri Komite Toplantıları'na da olumlu katkılarda bulunduğunu, Hafter'in ise buralarda alınan kararları ihlal ettiğini Lavrov'a hatırlatırız. Libya hükümeti, kuruluşundan itibaren çözümün barış ve uzlaşıyla olacağına inandı ve bu doğrultuda birçok toplantıya katıldı."

Açıklamada, "Lavrov'a BM himayesinde Libya'nın güneybatısındaki Gadamis kentinde düzenlenecek Ulusal Diyalog Konferansı'na 10 gün kala Hafter'in Trablus'a saldırı düzenlediğini hatırlatmaya gerek yok diye düşünüyoruz." ifadeleri kullanıldı.

Hafter'in saldırılarıyla barış ve siyasi çözüm istemediğini açıkça ortaya koyduğuna dikkat çekilen açıklamada, "Hafter Rusya başta olmak üzere tüm dünyanın tanıdığı ve meşru kabul ettiği hükümete darbe yapmak için fırsat kolluyor." denildi.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov dün yaptığı açıklamada, Libya hükümetinin ateşkes anlaşması imzalamak istemediğini, askeri çözümü tercih ettiğini söylemişti.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

yandım ali

türkiyenin burada yapacağı en akıllı hareket mısırdada bir kalkışma sağlayarak orayada müdahale etmemiz gerekiyor sisinin gücü yok halk silah zoruyla itaat ediyor bizdeki darbelerden bir farkı yok mısırda karışırsa israile müdahale kolaylaşır mısırda bizden yana bir yönetimin olması şart ayrıca ilgiyi alakayı mısıra lübnana ürdüne o coğrafyaya kaydırmamız lazım yoksa bu halklar bu canilerden kurtulamaz...
 • Yanıtla

Ademoğlu

Rusya kim ki muhatap alınıpta cevap veriliyor..Rusyanın orda işi ne..Ne bağı var oradaki halkla..Kaldı ki seçilmiş hükümeti hangi hakla karşısına alabiliyor..Rusya Amerika gibi nasıl ki Pkk yı destekledi aynı şeyi Libyada yapıyor..Rusya tarih boyunca biz müslüman Türklerin ayağına bağ olmuştur..Türk milletinin en büyük düşmanıdır..Rusya gibi terör besleyen bir devlet olmasa ne İsrail ne esad ne pkk bukadar ayakta kalamazdı..
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23