• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Libya'da Hafter köşeye sıkışınca AB panikledi

Libya'da BAE ve Batı destekli Halife Hafter köşeye sıkışınca ses AB'den geldi. AB Libya Delegasyonu Başkanı Alan Bugeja "Çatışmaların sonlandırılması ve diyaloğa dönülmesi için sürekli yapılan çağrıları duymanın vakti geldi." çağrısında bulundu.

Yeniakit Publisher
2020-05-24 01:24:00 -
Libya'da Hafter köşeye sıkışınca AB panikledi

Libyalıların bayramını kutlayan Bugeja, ülkedeki tüm tarafları "Ramazan Bayramı'nın maneviyatına saygılı olmaya ve kutsal bayram günlerinin, İslam dininin esası olan barış, huzur ve merhamet içinde kutlanmasına müsaade etmeye" çağırdı.

Bugeja açıklamasında, "Bu yılki Ramazan Bayramı idrak edilirken, koronavirüs salgınından muzdarip ülkede binlerce Libyalı, hala ölüm, yıkım ve yerinden olmalara neden olan savaştan etkilenmeye devam ediyor. Çatışmaların sonlandırılması ve diyaloğa dönülmesi için sürekli yapılan çağrıları duymanın vakti geldi." ifadesini kullandı.

Bugeja bu seçeneğin krizin çözümü için tek yol olduğunu kaydetti.

Libya ordusu ilerliyor

Libya'da, ülkenin doğusundaki gayrimeşru güçlerin lideri Halife Hafter'e bağlı milisler, başkent Trablus'u ele geçirebilmek için 4 Nisan 2019'da operasyon başlatmıştı. Bu süre zarfında pek çok yerleşim alanı hedef alınmış ve çok sayıda sivil yaşamını yitirmişti.

Son dönemde ise Libya Ordusu, Hafter'e bağlı milislerin karşısında pek çok askeri başarıya imza attı. Hafter milislerini pazartesi günü ülkenin batısındaki stratejik Vatiyye Üssü'nden çıkaran Libya hükümeti, batı bölgelerdeki farklı beldeleri de milislerden arındırmaya devam ediyor.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Hakan

Ulan ş...ler.Siz değilmişim her ramazanda ortadoğuda bir ülkeyi vuran Abd ye sessiz kalan.Siz değilmisiniz halter yıllarca Libtada insanlara kıyarken mal gibi oturan.Siz değilmişim suriyeyi cehenneme çeviren.Siz değilmişim Ramazanda İsrailde onca zülüme kör sağır kalan.Siz nasıl bir şerefsizsiniz ki işinize gelmedi mi Hamza'nın faziletini ağzınıza alıp afedersiniz g..nüz sıkışınca barış barış diyen hadisin lan ordan bu ş..lere uyup sakın geri atmayın o pislik ve yancıları temizlenene kadar devam.
 • Yanıtla

hizipsavar

şereszi köpekler hafter vururken aklınıza hiç ateşlkes gelmiyordu. gebertene kadar vurun
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı