• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
 • VAV TV CANLI YAYIN

LGS sonuçları ne zaman açıklanacak? | LGS sonuçları ayın kaçında açıklanacak?

Lise tercihleri ne zaman? Koronavirüs salgını sebebiyle 7 Haziran’da yapılması gereken LGS 20 Haziran’a ertelendi. 20 Haziran Cumartesi günü LGS yoğun tedbirler eşliğinde yapıldı. LGS’nin ardından öğrenciler sonuçların ne zaman açıklanacağını, tercihlerin ne zaman yapılacağını araştırmaya başladı. Pek çok kişi “Bu hafta LGS sonucu açıklanır mı?” , “LGS sonuçları ne zaman açıklanır?” , “LGS sonuçları hangi gün açıklanacak?” , “2020 LGS sonuçları” , “2020 lise tercihleri ne zaman?” sorularının cevaplarını araştırıyor.

Yeniakit Publisher
2020-07-11 13:58:00 -
LGS sonuçları ne zaman açıklanacak? | LGS sonuçları ayın kaçında açıklanacak?

Koronavirüs salgını sebebiyle pek çok sınavın tarihi değişti, Bunlardan biri de LGS oldu. 7 Haziran’da yapılması planlanan LGS 20 Haziran’a ertelendi. Sınav koronavirüs salgını gölgesinde yapıldı. Sınavın ardından öğrenciler sonuçların açıklanacağı tarihi beklemeye başladı. İşte, detaylar.

LGS sonuçları ne zaman açıklanacak? | LGS sonuçları ayın kaçında açıklanacak?

LGS 20 Haziran Cumartesi günü yapıldı. Sınavın ardından gözler sonuçlara çevrildi. LGS sonuçları 16 Temmuz Perşembe günü açıklanacak. Tercih süreci de sonuçların açıklanmasının ardından başlayacak.

LGS puanı nasıl hesaplanıyor?

a. Sözel ve sayısal bölümlere ait alanların her bir alt testi için doğru ve yanlış cevap sayıları belirlenir.

b. Her bir öğrencinin her bir alt testine ait ham puanı, ilgili teste ait doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının üçte biri çıkarılarak bulunur.

 c. Her bir alt testin ortalaması, ilgili testin ham puanları toplamının öğrenci sayısına bölümü ile elde edilir.

 ç. Her bir alt testin standart sapması, ilgili alt testin ham puanları, ortalaması ve sınava giren öğrenci sayısı kullanılarak hesaplanır.

d. Öğrencilerin her bir alt testine ait standart puanı (SP), o teste ait ortalama ve standart sapma kullanılarak tüm öğrencilerin ham puanlarının ortalamasını 50'ye, standart sapmasını 10'a getiren bir dönüştürme işlemi sonunda elde edilir.

e. Her alt test için hesaplanan standart puanlar, Tablo-2’de verilen katsayılar ile çarpılarak her bir alt testin ağırlıklı standart puanları bulunur.

f. Yabancı Dil ve/veya Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinden muaf olan öğrencilerin Yabancı Dil ve/veya Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ağırlıklı standart puanı, bu öğrencilerin o testler dışındaki diğer testlerin ağırlıklı standart puan toplamının, bu testlerden alınabilecek en yüksek ağırlıklı standart puan toplamına bölümünün, o testlerden alınabilecek en yüksek ağırlıklı standart puanla çarpılması ile elde edilir.

g. Testlerin ağırlıklı standart puanları toplanarak, Toplam Ağırlıklı Standart Puan (TASP) bulunur.

ğ. Cevap anahtarında hata olması ve bu hususun Merkez Sınav Kurulu kararı ile belirlenmesi sonucunda, soru/sorular iptal edilmeyecek, soru/soruların doğru seçenekleri dikkate alınmak suretiyle değerlendirmeye dâhil edilecektir.

h. Değerlendirme sırasında hatalı soru/sorular çıkması durumunda, 9/12/2016 tarihli ve 29913 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan 02/12/2016 tarihli ve 6764 sayılı Millî Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un 69’uncu maddesiyle, 17/2/2011 tarihli ve 6114 sayılı Kanunun 7’nci maddesinin ikinci fıkrasına eklenen “Sınavlarda iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılır.” hükmü gereğince değerlendirme yapılacaktır.

ı. Oturumlardan herhangi birine katılmayan ya da herhangi bir oturumda sınavı iptal edilen öğrenciler için MSP hesaplanmaz.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23