• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

KYK burs sonuçları açıklandı mı? KYK burs sonuçları nasıl sorgulanır?

Binlerce öğrenci YURTKUR KYK burs sonuçlarının açıklanacağı günü sabırsızlıkla bekliyor. Peki, KYK burs sonuçları nasıl sorgulanır?

2019-11-13 00:29:00 -
KYK burs sonuçları açıklandı mı? KYK burs sonuçları nasıl sorgulanır?

Binlerce öğrenci YURTKUR KYK burs sonuçlarının açıklanacağı günü sabırsızlıkla bekliyor. Peki, KYK burs sonuçları nasıl sorgulanır?

Milyonlarca öğrenci Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) kredi ve burs sonuçlarını bekliyor. Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü tarafından 15-21 Ekim tarihleri arasında alınan burs/kredi başvuruları için değerlendirme süreci devam ediyor. Peki, sonuçlar ne zaman açıklanacak?

KYK burs ve kredi sonuçları açıklandı mı?

21 Ekim’de sona eren KYK burs başvurusu sonuçlarının birkaç gün içinde açıklanması bekleniyor. Peki, KYK burs sonuçları nasıl sorgulanır?

KYK burs sonuçları nasıl sorgulanır?

E-devlet üzerinden TC kimlik numaranız ve şifrenizle sorgulama yapabilirsiniz. E-devlet sistemine girdiğinizde “Öğrenim / Katkı Kredisi ve Burs Sorgulama” konusunu aratıp arzu ettiğiniz sayfaya yönlendirileceksiniz.

KYK burs ve kredileri ne zaman ödenmeye başlayacak?

İlk defa burs/ kredi alacak öğrencilere, müracaat ettikleri öğretim yılı başı itibariyle (ekim) normal öğrenim süresince ödeme yapılmaktadır. Bu öğrencilere, TC kimlik numaralarının son rakamına göre her ayın 6-10. günleri arasında ödeme yapılmaktadır.

KYK burs ve kredi ne kadar olacak?

Öğrenim kredisi rakamlarının ocak ayından itibaren yüksek lisansta bin 100 lira, doktorada bin 650 lira olarak uygulanacağını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "2020 Ocak ayı itibarıyla lisans öğrencilerimizin öğrenim kredisi veya bursu 500 liradan yüzde 10 artışla 550 liraya çıkıyor" dedi.

Burs ve kredi başvurusu nasıl değerlendiriliyor?

Burs/kredi başvuruları her yıl kamuoyuna duyurulan tarihler arasında e-Devlet üzerinden alınmaktadır. e-Devlet şifresi olmayan öğrencilerin kimliği ile birlikte PTT şubelerine giderek mutlaka e-devlet şifresi almaları veya diğer e-devlet giriş yöntemlerinden birine (internet bankacılığı, e-imza, mobil imza, T.C. kimlik kartı) sahip olmaları gerekmektedir. Başvuru sırasında öğrenciden ekonomik, sosyal ve eğitim durumuna ilişkin bilgiler talep edilmekte ve bu bilgiler kamu kurumlarından alınan veriler ile karşılaştırılarak teyit edilmektedir. Yapılan değerlendirme sonucunda bütçe durumuna göre belirlenen sayıda öğrenciye burs verilmekte, durumu mevzuata uygun diğer tüm öğrencilere ise öğrenim kredisi verilmektedir.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23