• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Kuruyan palmiye yaprakları kadınların gelir kapısı oldu

Hatay'da sonbaharda kuruyan palmiye yaprakları, kadınların elinde binbir zahmetle sepet, hasır, çanta, çaydanlık ve tencere altlığı gibi ürünlere dönüşüyor.

Yeniakit Publisher
2019-11-03 11:49:00 -
Kuruyan palmiye yaprakları kadınların gelir kapısı oldu

Hatay'da sonbaharla kuruyan palmiye yaprakları, kadınların ellerinde sepet, hasır, çanta, çaydanlık ve tencere altlığı gibi el emeği göz nuru ürünlere dönüştürülüp satılıyor.

Arsuz ilçesinde, Halk Eğitim Merkezi bünyesinde açılan örücülük kursuna katılan kadınlar, sonbaharda kuruyarak dökülen palmiye yapraklarını değerlendirmek için kolları sıvadı.

Kadınlar, palmiye yapraklarıyla, sepet, hasır, çanta, çaydanlık ve tencere altlığı gibi çeşitli ürünleri binbir zahmetle üretmeye başladı.

Kendi tasarımı ürünleri sosyal medyadan satışa çıkaran kadınlar, hem boş zamanını değerlendiriyor hem de aile ekonomisine katkı sunuyor.

"Kadınlarımız hem üretiyor hem de kazanıyor"

Kurs eğitmeni Azize Alay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 4 yıl önce açılan kursta 32 kadının eğitim gördüğünü söyledi.

Palmiye yapraklarını toplayıp tek tek ayırdıktan sonra çeşitli ürünler tasarlamak için bunları ip haline getirdiklerini anlatan Alay, ev kadınlarına sıfır maliyetle meslek ve para kazandırdıklarını vurguladı.

Ürünlerin çok beğenildiğini dile getiren Alay, "Alıcıları zaten hazır oluyor. Talebe yetişemiyorlar. Kadınlarımız bu yöntemle hem üretiyor hem de kazanıyor." ifadesini kullandı.

Kadınlar, ev ekonomilerine katkıda bulunuyor

Merkezde eğitim gören kadınlardan 3 çocuk annesi 65 yaşındaki Rencus Cöcen, kurs sayesinde ev ekonomisine katkı sunduklarını söyledi.

Örgünün yanı sıra eski ve kullanılmayan eşyaları yenilediklerini anlatan Cöcen, "Üretim yapmak terapi gibi geliyor. Evdeki işlerimizi bitirip buraya geliyoruz. Burada kadın dayanışmasıyla, birbirimize yardım ederek bu üretimleri yapıp satıyoruz." diye konuştu.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23