• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Kriz büyüyor: ABD ile Rusya her an savaşa girebilir!

ABD'li yetkililer, Rusya'nın muhtemel Ukrayna saldırısına karşı hazırlıklı olduklarını duyurdu. Yetkililer, böyle bir şey gerçekleşirse ABD'nin de Rusya'ya karşılık verebileceğini bildirdi.

Yeniakit Publisher
2022-01-18 23:58:00 -
Kriz büyüyor: ABD ile Rusya her an savaşa girebilir!

ABD ile Rusya arasındaki Ukrayna krizi giderek büyüyor. ABD Dışişleri Bakanlığından üst düzey bir yetkili, isminin açıklanmaması şartıyla yaptığı açıklamada, Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın "diplomatik bir çıkış yolu" bulma umuduyla Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüşeceğini duyurdu. Yetkili, bu görüşmenin 19-20 Ocak'ta Ukrayna ve Almanya'ya gerçekleştireceği resmi ziyaretlerin ardından cuma günü İsviçre'nin Cenevre şehrinde gerçekleşeceğini söyledi.

"Her şeye hazırız"

"ABD çatışma istemiyor. Biz barış istiyoruz" diyen ABD'li yetkili "Putin, ABD ve Rusya'nın düşmanlığa dayalı olmayan bir ilişki sürdürebilmeleri için bu krizi azaltmaya yönelik adımlar atma yetkisine sahip" ifadelerini kullandı. Bakanlık görevlisi, Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etme yoluna gitmesi halinde ABD'nin hazırlıklı olduğu konusunda uyarıda bulunarak "İşgal olması durumunda ekonomik sonuçların yanı sıra Ukraynalılara ek savunma teçhizatı sağlayacağız" dedi.

Beyaz Saray'dan uyarı

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki de gerçekleştirdiği basın toplantısında Ukrayna-Rusya gerilimine ilişkin son gelişmeleri ele aldı. Psaki "Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin bu krizi, Ukrayna sınırları boyunca 100 bin Rus askerini yığarak çıkarttı. Buna Rus güçlerinin yakın zamanda ortak tatbikatlar için Belarus'a gönderilmesi ve Ukrayna'nın doğu sınırında ek tatbikatlar yapılması da dahil" ifadelerini kullandı.

"Rusya saldırabilir"

Jen Psaki "Açık konuşayım, bu son derece tehlikeli bir durum. Rusya'nın her an Ukrayna'ya saldırı başlatabileceği bir aşamadayız. Bakan Blinken'in (Cenevre'de) yapacağı şey, ileriye dönük diplomatik bir yol olduğunu çok net bir şekilde vurgulamak" dedi. Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesi durumunda bütün seçeneklerin masada olduğunu vurgulayan Psaki, Rusya'nın "ağır ekonomik yaptırımlarla" karşılaşacağını ifade etti.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23