• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Koronavirüsü fırsat bilen stokçular dolar bahanesiyle yüzde 26 bin zam yaptı!

Koronavirüs pandemisi nedeniyle stokladıkları maske ve dezenfektanları fahiş fiyatlarla piyasaya süren bazı fırsatçıların bunu çok kez yaptıkları ortaya çıktı. Sektörde geçen yılki kur saldırılarında fiyatlara yüzde 26 bin zam yapılmış.

Yeniakit Publisher
2020-09-15 11:30:00 -
Koronavirüsü fırsat bilen stokçular dolar bahanesiyle yüzde 26 bin zam yaptı!

Daha fazla kazanmak adına her fırsatı değerlendiren fırsatçılar koronavirüs pandemisini de pas geçmedi.

Salgının işlk dönemlerinde maske ve dezenfektan gibi medikal ürünlerin fiyatlarında yaşanan artış vatandaşları isyan ettirmişti.

Pandemi nedeniyle sağlık ürünlerinde fiyat artışını umarak stoklama yapan ve toplumun ihtiyaçı olmasına rağmen ‘mal yok’ diyerek piyasaya ürün sunmayan medikal endüstrisinin bu fırsatçılığı her dönemde sahnelediği ortaya çıktı.

Fırsatçılar korona dinlemedi

Pandemi sürecinde maskeden dezenfektana kadar pek çok üründe fiyat artışı beklentisiyle ürünleri stoklayan, hem vatandaşın hem de sağlık kurumlarının ihtiyacı olmasına rağmen yüksek kazanç elde etmek için ürünleri 'elimizde yok' diyerek satmayan/dağıtmayan medikal endüstrisinin, fahiş zamlarının belgesi ortaya çıktı.

Devletin iskonto talebini reddeden sektörün, hastanelere sattığı medikal ürünlerde yüzde 26 binlere varan zam yaptığı belirlendi.

2018-2019 yılları arasındaki verilere göre, döviz bahanesiyle ortopedik vakalarda ve cerrahi işlemlerde kullanılan kompresyon pedi fiyatı tam yüzde 26.450 zamlanmış.

Aynı şekilde prostat tedavisinde kullanımı gerçekleştirilen prostatik stent fiyatlarında ise yüzde 9.536 artış yaşanmış.

Elektrod kitindeki fiyat artışı ise yüzde 6.211 olurken, koruyucu başlıkta fiyat artışı yüzde 6.896 olarak tespit edildi.

Vazelin ürününün fiyatlarına da yüzde 200 zam yapıldığı ortaya çıktı.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Horoz kentli

Eeee ne olmuş devlet mallarına elmi koymuş sen vatandaşa zorluk çıkardın al sana iki yil ceza verdimmi demiş o şirketleri kapatmışmı yoksa susmuşmu
 • Yanıtla

Mehmet

devlet kendini burda ortaya koyacak haber yapmak maharet değil sağlık bakanlığı ticaret bakanlığı halk gibi sadece bakarsa ve ibretlik bunu yapanlara cezai müeyyide uygulamaz ise biz daha çok düdükleniriz .yazıklar olsun bazı konularda çadır devleti gibiyiz maalesef. şimdi de eba uzaktan eğitim var diye tablet bilgisayar kulaklık kamera mikrofon fahiş şekilde fiyatlandırdılar. peki ticaret bakanımız ne yapıyor serbest piyasa istediğiniz şekilde satabilirsiniz mi diyorlar. soyanın soyduğu ile kalıyor. biz bu akılla ve uygulama ile asla güçlü devlet olamayız. her dönem milleti söğüşleyen çıkıyor devleti yönetenler ise seyrediyor. maalesef
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23