• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Koronavirüsten korunmak için ‘en güvenli yer’

Dünyayı saran ve binlerce kişinin ölümüne neden olan koronavirüsün ulaşamadığı tek yer Uluslararası Uzay İstasyonu olduğu söylentileri ortaya atıldı.

Yeniakit Publisher
2020-03-20 10:16:00 -
Koronavirüsten korunmak için ‘en güvenli yer’

Koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 10 bini aştı. Milyonlarca insan karantina altında. Avrupa'de bazı bölgelerde sokağa çıkma yasağı uygulanıyor. Vaka sayısının arttığı Almanya da sokağa çıkma yasağını masaya yatırdı.

Virüs salgınında merak edilen ise 'en güvenli' yerin neresi olduğu.

Euronews'in haberine göre; araştırmacılara göre, koronavirüs salgını sırasında en güvenli yer de, dünyaya yüzlerce kilometre uzaklıktaki yörüngede duran Uluslararası Uzay İstasyonu.

Colorado Üniversitesi BioServe Space Technologies bölümünde araştırmacı Luis Zea, yaptığı açıklamada, olası bir salgının gerçekleşmesini önlemek için uyguladıkları kontrolleri anlattı.

Zea, "Uluslararası Uzay İstasyonu'nda herhangi bir misyona başlamadan önce mürettebat, olası semptomlar (belirtiler) için karantinaya alınır, gözlemlenir ve testlerden geçirilir. Bu da mükemmel bir filtre görevi görür" dedi.

Yine Zea'ya göre, olası bir salgın sırasında en güvenilir yerlerden biri muhtemelen Uluslararası Uzay İstasyonu.

Karantina dönemi

Araştırmacıya göre koronavirüs, herhangi bir yüzeyde kısa süre hayatta kalabiliyor. Enfekte bir kişi, karantina döneminde taramadan geçirilir ve tanı konulur/teşhis edilir. Astronotlar da misyona gönderilmeden önce karantina sürecinden geçiriliyor.

Benzer tedbirler NASA tarafından da uygulanıyor. Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Ajansı, uzaya gönderdiği tüm astronotların karantina döneminden geçirildiğini belirtiyor.

Uzay Ajansı Sözcüsü Courtney Beasley, Newsweek'e verdiği demeçte, "NASA, mürettebatın soğuk algınlığı veya grip gibi hastalıkları Uluslararası Uzay İstasyonu'na taşımasını önlemek için net adımlar atıyor" ifadesini kullandı.

"Tüm mürettebatımız, fırlatmadan önce iki hafta karantinada kalmak zorunda" diyen Beasley, "Bu, Uluslararası Uzay İstasyonu'na ulaştıklarında hasta olmamalarını veya bir hastalığı inkübe etmelerini sağlar. Bu, 'sağlık stabilizasyonu' olarak adlandırılır. Mürettebatın sağlığını korumanın önemli parçası." diye konuştu.

Ancak koruyucu önlemler burada bitmiyor. Beasley'e göre, Uluslararası Uzay İstasyonu Programında hastalığa neden olan patojenlerin kargo misyonları yoluyla istasyona taşınmasını önlemek için de "çok etkili" süreçler mevcut.

Luis Zea, "Temizlik ve sterilizasyon birbiriyle ilişkili ancak aynı şey değil." ifadelerini kullanıyor.

Zea, konuşmasını şöyle sürdürüyor, "Koronavirüs bağlamında, şu aşamada Uluslararası Uzay İstasyonu'nun en güvenilir yerlerden biri olduğunu söyleyebilirim. Çünkü yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) yüzeylerde sadece kısa süre hayatta kalabilmesi ve enfekte olmuş bir kişinin, yani astronotların fırlatmadan önce geçirdiği karantina döneminde taranması ve teşhis edilmesi gerçeğinden kaynaklanmaktadır" sözleriyle herkesi iki haftalık karantina dönemine uymaya çağırdı.

Öte yandan Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), 2 görevlide Kovid-19 tespit edilmesi üzerine uzaktan çalışma (evden çalışma) sistemine geçtiğini duyurdu.

NASA Yöneticisi Jim Bridenstine, ajansın sözleşmeli personeli dahil tüm çalışanlarının bir sonraki talimata kadar evden çalışması kararı alındığını bildirdi.

Ajansın California ve Alabama'daki Ames Araştırma ve Marshall Uzay Uçuş merkezlerinde görevli 2 çalışanda Kovid-19'a rastlanmıştı. ABD'de koronavirüs salgınında şu ana kadar 155 kişi hayatını kaybetti, 9 binden fazla vaka görüldü.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Vahap Kalyoncu

Korona manyağı ettiniz milleti her manyak haberi vermeseniz olmazmi.
 • Yanıtla

hercai

Korona insana heryerde bulasir. Ulasamayan tek kisi ise YARATICIDIR.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı