• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Koronavirüsten darbe yiyen Çin, ABD'ye yönelik misillemelerinde geri adım atıyor

Vuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle 2 binin üzerinde vatandaşını kaybeden Çin, ABD'nin tarımsal ürünlerine yönelik ithalat kısıtlamalarını kaldırmaya başladı. Öte yandan Çin'in misilleme vergilerde de indirime gittiği belirtildi.

2020-02-26 08:15:00 - 2020-02-26 08:15:39
Koronavirüsten darbe yiyen Çin, ABD'ye yönelik misillemelerinde geri adım atıyor

ABD ve Çin arasında 14 Şubat'ta yürürlüğe giren Birinci Faz Ekonomi ve Ticaret Anlaşması doğrultusunda Çin tarafından bazı adımları atıldığı bildirildi.

ABD Tarım Bakanlığı, Birinci Faz Ekonomi ve Ticaret Anlaşması kapsamında, kümes hayvanları, patates ve hayvan yemi gibi ürünlerin de aralarında olduğu ABD'nin tarımsal ürünlerine yönelik ithalat kısıtlamalarının Çin tarafından kaldırılmaya başlandığını duyurdu.

ABD Tarım Bakanlığından yapılan açıklamada, ABD ve Çin arasındaki Birinci Faz Ekonomi ve Ticaret Anlaşması doğrultusunda, tarım alanında uzlaşılan taahhütlerin uygulanmasına yönelik Çin tarafından bazı adımlar atıldığı bildirildi.

Çin, misilleme vergilerde de indirime gitti

Açıklamada, 14 Şubat'ta yürürlüğe giren anlaşma kapsamında, kümes hayvanları, cipslik patates ve hayvan yeminin de aralarında bulunduğu ABD'nin bazı tarımsal ürünlerine yönelik Çin tarafından uygulanan ithalat kısıtlamalarının kaldırıldığı aktarıldı.

Söz konusu açıklamada, Çin'in ABD'nin bazı tarımsal ürünlerinin ithalatında uyguladığı misilleme vergilerde de indirime gittiğini duyurmaya başladığı kaydedildi.

"Bu faydaları bu yıl görmeyi dört gözle bekliyoruz"

Açıklamada görüşlerine yer verilen ABD Tarım Bakanı Sonny Perdue, ABD Başkanı Donald Trump ve yönetiminin Çin ile güçlü bir ticaret anlaşmasına vardığını ve anlaşmanın Amerikan tarımı için önemli faydalar vadettiğini vurguladı.

Perdue, "Bu faydaları bu yıl görmeyi dört gözle bekliyoruz ve geçen hafta kaydedilen ilerleme bizi cesaretlendiriyor. Anlaşmaya tüm unsurlarıyla sadık kalınmasını bekliyoruz." değerlendirilmesinde bulundu.

ABD ve Çin ticaret anlaşması

Çin Ticaret Bakanlığı, bu yılın başında ABD ile ticaret savaşı kapsamında gelen ilave vergilerin kademeli indirilmesi için anlaştıklarını duyurmuştu.

ABD Başkanı Donald Trump ve Çin Başbakan Yardımcısı Liu Hı, 15 Ocak'ta Beyaz Saray'da ticaret anlaşmasının birinci fazını imzalamıştı.

Çin Devlet Konseyi de şubat ayının başında, ABD'den ithal edilen ve Eylül 2019'da ilave vergi getirilen yaklaşık 75 milyar dolarlık üründe iki arasında varılan birinci faz ticaret anlaşması gereği vergi indirimi yapılacağını açıklamıştı.

ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşı, ABD Başkanı Trump'ın Mart 2018'de Çin'den ithal edilen bazı ürünlere yaptığı ilave tarifelerle başlamıştı.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

AĞANIN MOKUNUN ÜSTÜNE MOK 

DENİZLERDEK Kİ TİCARET HACMİ 30 TİRİLYON DOLAR BUNDAN KARAYA GEÇER SE AĞANIN DEDİĞİ CEBİ ZARAR GÖRÜR BATICI MARABALAR BUNUN NEDEMEK OLDUĞUNU DÜŞÜNECEK BEYİN VARMIDIR KİMİN CEBİNDEN KİM İN CEBİNE GİRER YADA DİRMEZİ BULSUN 90 SENE BULAMAMIŞ SOYANA ÖLDÜRENİN ADETİNİ AHLAKINI ALACAM DİYE UĞRAŞANA HAÇLIORDUSU NİYE GELSİNKİ
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı