• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

‘Koronavirüste bu hafta kritik’ diyen Bilim Kurulu üyesi sebebini açık açık söyledi

Bu haftanın koronavirüs salgını için kritik olduğunu ifade eden Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, “Artış hızını bu zamanlarda düşüremezsek daha sonra kontrol etmek çok daha zor olur.” dedi.

Yeniakit Publisher
2020-04-02 09:31:00 - 2020-04-02 09:31:58
‘Koronavirüste bu hafta kritik’ diyen Bilim Kurulu üyesi sebebini açık açık söyledi

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını dünyayı etkisi altına almaya devam ediyor. Türkiye’de de 15 binden fazla vatandaşımıza bulaşan virüs 277 kişinin hayatını kaybetmesine neden oldu. Uzmanlar bu haftanın kritik olduğuna dikkatleri çekerken, evde kalınması durumunda vaka sayısının inişe geçeceği ifade ediliyor.

Hürriyet’e konuşan Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, 1-2 haftanın neden kritik olduğu yönündeki soruya şu cevabı verdi:

Bu virüsle mücadele uzun soluklu olacak. ‘Önümüzdeki bir-iki hafta kritik’ veya ‘Bu hafta çok önemli’ şeklindeki uyarılar virüse ömür biçmek anlamında algılanmasın. Vaka sayısı henüz kontrol edilebilir düzeyde. O yüzden bu aşamada hatta önümüzdeki birkaç günlük süreçte alınan tedbirlere, yapılan ikazlara halkımız titizlikle uyarsa, hem vakaların temaslarıyla birlikte tespiti hem de bu vakaların izole edilerek kontrol altına alınması kolaylaşır. Belirtilen, altı çizilen zaman dilimleri bu açıdan çok önemli. Vaka sayısı kontrol edilebilir düzeyde olduğu için bu zamanlar çok önemli ve kritik diyoruz. Artış hızını bu zamanlarda düşüremezsek daha sonra kontrol etmek çok daha zor olur. Testler arttıkça da vaka tespiti çoğalıyor ve hızlanıyor. Halkımızın bu sebeple mutlaka ve mutlaka sosyal teması en aza indirmesi gerekiyor.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

meleknır

MİLLET OLARAK GÖREVLİLERE EVDE KALARAK YARDIMCI OLMALI VE AYNI ZAMANDA SAĞLIĞIMIZADA KORUMALIYIZ. DIŞARI ÇIKANLARI BİREYSEL OLARAK EN AZA İNDİRMEMİZ GEREK. ZATEN ÇALIŞMAK ZORUNDA OLANLAR DIŞARI ÇIKIYOR. BİZLER EVDE KALARAK OLASI MİKROP TAŞIYOR İSEK EN AZINDAN ÇALIŞMAK ZORUNDA OLANLARA BULAŞTIRMAMIŞ OLURUZ. GÜÇLÜ TÜRKİYE İÇİN EL ELEYİZ VE BİZ BİZE YETERİZ!
 • Yanıtla

AA

BANA GÖRE BU İŞ EVE KAPATMAYLA ÇÖZÜMÜ ZOR İNSANLARIN KORONAYA AŞI BULMAK YERİNE İNSANLARIN KORONADAN ETKİLENEN YAŞLARA UYGUN VÜCUT DİRENCİN ARTIRACAK BİR AŞI GELİŞTİRİP İNSANLARIDA SOKAĞA SALMAK HERKESİNDE BU ŞEKİLDE HASTALIĞI YENEREK BAĞIŞIKLIK KAZANMASINI SAĞLAMAK
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı