• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Koronavirüse karşı dikkat çeken uyarı: Cihaz ile tuvalete girmeyin

Güney Kore menşeli teknoloji şirketi Samsung, koronavirüsle mücadele kapsamında elektronik cihaz temizliğine ilişkin önerilerde bulundu. Toplu taşımada kullandıktan sonra telefona olabildiğince az dokunulması gerektiğini belirten şirket, cihaz ile tuvalete girmemeye özen gösterilmesi gerektiğine dikkat çekti.

2020-03-24 13:10:00 -
Koronavirüse karşı dikkat çeken uyarı: Cihaz ile tuvalete girmeyin

Dünya çapında binlerce insanın hayatına mal olan yeni tip koronavirüse karşı bütün ülkeler tedbirini alırken, bireysel bazda alınabilecek tedbirler de hayati önem taşıyor.

Teknoloji, şu anda hayatımızın çok önemli bir kısmını oluştururken, koronavirüs gibi salgın hastalıkların yayılmasına da davetiye çıkarabiliyor. Güney Kore menşeli teknoloji şirketi Samsung da kullanıcılara koronavirüse ve salgın hastalıklara karşı cihaz temizliğine ilişkin önemli bilgiler paylaştı.

“Cihaz ile tuvalete girmeyin”

Samsung, koronavirüsle mücadele kapsamında kullanıcılarına cihaz temizliği konusunda önerilerde bulundu.

Samsung açıklamasında, cihaz ile tuvalete girmemeye özen gösterilmesi gerektiği belirtilerek, "Ellerinizi su ve sabunla en az 20 saniye yıkadıktan sonra cihazınızı tekrar kullanabilirsiniz." ifadesine yer verildi.

Toplu taşımada kullanıma dikkat

Toplu taşımada ya da dışarıda bir yerlere dokunduktan sonra telefonunun olabildiğince az kullanılması gerektiği belirtilen açıklamada, şu önerilere yer verildi:

"Ellerinizi yıkadıktan ve telefonunuzu alkol bazlı temizleyiciler ile sildikten sonra tekrar kullanabilirsiniz. Cihazınızı su, sabun, deterjan, sirke gibi maddelerle yıkamaktan kaçının, herhangi bir temizlik malzemesinin içine cihazınızı koymayın, bekletmeyin. Bunun yerine alkol bazlı temizleyiciler kullanın. Alkol bazlı temizleyicileri direkt cihazınıza sıkmayın.

“Su, sabun, deterjan, sirke gibi maddelerle yıkamaktan kaçının”

Bir mikrofiber bez veya dezenfekte edici mendiller yardımıyla cihazınızı nazik hareketlerle temizleyebilirsiniz. Aynı şekilde kulaklık ve şarj kablosu gibi aksesuarlarınızı da su, sabun, deterjan, sirke gibi maddelerle yıkamaktan kaçının. Bunlar yerine alkol bazlı temizleyici sıkılmış bir mikrofiber bez ya da dezenfekte edici mendiller kullanabilirsiniz."

"Fazla bastırmadan hafifçe silin"

Samsung ayrıca, kullanıcılara cihazlarını temizleme işlemi sırasında şunları öneriyor:

"Temizlik işlemlerini yaparken telefonunuzu şarjdan çıkarın. Telefonunuzun hiçbir üniteye bağlı olmadığına emin olun. Kılıf ve kapakları çıkarın, kablo ve aksesuarları kullanmayın. Kamera lensi temizleme bezi gibi yumuşak, tüy bırakmayan, mikrofiber bir bez kullanarak cihazınızın dış yüzeyini hafifçe silin. Cihazınızdaki açık kısımların neme maruz kalmamasına dikkat edin ve sıvı maddeleri doğrudan cihazınız üzerinde kullanmayın.

Gerekli durumlarda, bezin bir ucunu az miktarda saf su ile nemlendirin. Cihazınızın ön ve arka yüzeyini, fazla bastırmadan hafifçe silin. Basınçlı hava kullanmayın, çamaşır suyu spreyi ya da sıvı malzemeleri cihazınıza doğrudan temas ettirmeyin."

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Hasan görtaş

Bence Ahmet hakanın korana vırus aşisına ıhtıyacı var doğru soylenenın başka bir yere cekmesı
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı