• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Koronavirüs hastaları cep telefonuyla nasıl takip edilir? | İTP nedir?

Türkiye her geçen gün koronavirüsle mücadele kapsamında önemli adımlar atıyor. Dünya genelinden alınan bilgiler ışığında enfekte olanların yüzde 50 ila 60'ının hastalığı hafif geçirdiği biliniyor. Hastalığı hafif semptomlarla geçirenlerin ise takibi evlerinde yapılıyor. Evlerinde izole olması gereken bu kişiler kurallara uymazsa virüsü çok sayıda kişiye bulaştırabiliyor. Bu nedenle artık koronavirüs taşıyanlar bir uygulama ile takip edilebilecek. Pek çok kişi "Hangi semtlerde koronavirüs hastaları olduğunu görebilecek miyiz?" , "Evden çıkan koronavirüs hastalarına ceza var mı?" , "Koronavirüs olduğunu bildiği halde başkasına hastalık bulaştırmanın cezası var mı?" , "Telefon uygulamasıyla koronavirüs taşıyanları görebilir miyiz?" sorularının cevaplarını araştırıyor. Peki, İTP nedir?

Yeniakit Publisher
2020-04-09 10:26:00 -
Koronavirüs hastaları cep telefonuyla nasıl takip edilir? | İTP nedir?

Koronavirüs salgınını durdurmak için sağlık sistemi kadar teknoloji de devreye girdi. Virüsün yayılmasını önlemek için bir takip sistemi oluşturuldu. Peki, koronavirüs hastaları cep telefonuyla nasıl takip edilir?

İTP nedir?

Sağlık Bakanlığınca, Kovid-19 salgınının azaltılması ve hastaların izolasyonu için Pandemi İzolasyon Takip Projesi (İTP) oluşturuldu.

Koronavirüs hastaları cep telefonuyla nasıl takip edilir?

İletişim Başkanlığından yapılan yazılı açıklamada, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının azaltılması ve hastaların izolasyonu için Sağlık Bakanlığınca geliştirilen Pandemi İzolasyon Takip Projesi'ne (İTP) ilişkin detaylar paylaşıldı.

İzolasyonun yeni tip koronavirüs salgınını kontrol altına alabilmek için en önemli tedbir olduğu vurgulanan açıklamada, "Özellikle Kovid-19 testi pozitif olanların ve tanı konulanlarla teması olanların izolasyonu bu dönemde hayati önem taşıyor. Sağlık Bakanlığı, bu kapsamda hastaların takibi ve gerektiğinde uyarılabilmesi için Pandemi İzolasyon Takip Projesini hayata geçirdi." ifadesi kullanıldı. 

Projenin, kanuni yetki çerçevesinde gerekli izinler alınarak Sağlık Bakanlığı, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanlığı ve tüm GSM operatörlerinin iş birliğiyle uygulamaya alındığı belirtilen açıklamada, proje kapsamında pozitif vakaların hem kendilerinin hem yakınlarının hem de bütün bir toplumun sağlığı için gerekli olan izolasyon kuralına uyup uymadıklarının takip edilmesinin planlandığına yer verildi.

Kurallara uymayan koronavirüs hastalarına ceza verilecek mi?

İzolasyona riayet etmeyenlerin uyarılacağına dikkat çekilen açıklamaya göre, proje ile Kovid-19 riski nedeniyle evde izolasyon altında bulunması gereken kişiler evlerini terk ederse telefonlarına uyarı mesajı gelecek.

Ayrıca otomatik çağrı teknolojisi aracılığıyla bu kişilerle anında iletişime geçilecek ve kendilerinden izolasyon altında bulunmaları gereken yere dönmeleri istenecek. Uyarıya riayet etmeyen ve ihlale devam edenlerin durumu ilgili emniyet birimleriyle paylaşılacak, gerekli idari önlem ve yaptırım uygulanması sağlanacak. 

Yol kontrolü yapan emniyet ekipleri, kişinin bilgilerini sorgulayarak izolasyon ihlali yapıp yapmadığını öğrenebilecek.

Koronavirüs hastalarının bilgileri paylaşılacak mı?

Türkiye'nin, Kovid-19'a karşı yürüttüğü etkin mücadelede teknolojinin imkanlarından da yararlandığına değinilen açıklamada, "Kovid-19 salgını ile mücadelede çok etkili bir araç olacak projeyle bulaşın büyük oranda azaltılması hedefleniyor. Proje, kişinin sadece kendisinin değil yakınlarının ve toplum sağlığının güvenliği için de önemli olacak. Böylelikle karantina altındaki kişilerin ve bölgelerin hareketliliği gözlemlenebilecek, salgının yayılmasını önleyici analizler yapılabilecek." değerlendirmesi yapıldı.

Dünyanın farklı ülkelerinde uygulanan benzer projelerin, Kovid-19 ile mücadelede önemli kazanımlar sağlanmasına imkan verdiğine işaret edilen açıklamada, "Proje kapsamında elde edilen veriler, salgınla mücadele dışında hiçbir amaçla kullanılmayacak ve salgın riski sona erdiği tarihte imha edilecek. Verilerin başka bir hiçbir amaçla kullanılamaması devlet güvencesinde olacak ve sistemin güvenliği sıkı bir şekilde kontrol edilecek." denildi.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı