• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Koronavirüs anketinde bomba sonuçlar!

Yeniakit Publisher
2020-03-19 09:02:00 - 2020-03-19 09:07:43
Koronavirüs anketinde bomba sonuçlar!

Türkiye’de yapılan koronavirüs anketinde sonuçlar belli oldu. Yapılan araştırmada koronavirüs ile ilgili gündemin nereden takip edildiği, maske kullanım ve el yıkama oranları açıklandı.

Koronavirüs araştırmasına göre katılımcıların yüzde 94’ü ellerini sürekli yıkıyor. İnsanlar koronavirüs ile ilgili gündemi televizyon ve sosyal medyadan takip ediyor. Maske kullanım oranı ise yüzde 28 civarında. İşte tüm detaylar.

Türkiye’de ilk koronavirüs vakasının tespit edilmesinin ardından NG Araştırma şirketi vatandaşların koronavirüs hakkında ne kadar bilgi sahibi olduğunu, koronavirüsten korunmak için ne tür yöntemlere başvurduklarını öğrenmek için kamuoyu araştırması yaptı. 10-14 Mart tarihleri arasındaki araştırmaya, 18 yaş üstü 2 bin 397 kişi online olarak katıldı. Araştırma kapsamında katılımcıların yüzde 64’ü koronavirüs hakkında yeterli bilgiye sahip olduklarını, yüzde 35’i bilgisinin kısıtlı olduğunu belirtti.

Yüzde 63’ü televizyondan takip ediyor

Yaklaşık bir hafta önce ülkemizde görülen koronavirüs vakaları ile ilgili bilgiyi vatandaşlar televizyon ve sosyal medyadan takip ediyor. Milliyet'te yer alan habere göre; bu kapsamda koronavirüs ile ilgili gündemi katılımcıların yüzde 63’ü televizyondan, yüzde 60’ı sosyal medya kanallarından takip ediyor. Uzman doktor yorumlarını takip edenlerin oranı yüzde 42 olurken çevresindekilerden bilgi alanların oranı ise yüzde 30 olarak belirlendi.

3’te biri hastalık belirtilerini tam olarak bilemedi

Sağlık Bakanlığı koronavirüsün yüksek ateş, nefes almakta zorluk ve öksürük gibi belirtileri olduğunu belirtmiş, bundan şüphelenen vatandaşların en yakın sağlık kuruluşuna başvurmaları gerektiğini belirtmişti. Araştırmaya katılanlara da koronavirüsün belirtilerini bilip bilmedikleri soruldu. Katılımcıların yüzde 96’sı koronavirüsün belirtilerini bildiğini söyledi. Ancak Bakanlık tarafından paylaşılan belirtileri tam ve doğru bir şekilde tanımlayabilenlerin oranı yalnızca her 3 kişiden 1 kişide kaldı. Bu kişilerin haricinde her 3 kişiden 1’i, hastalığın tüm belirtilerinin yanı sıra başka hastalık belirtilerini de ekledi. Geriye kalan 3’te biri ise hastalık belirtilerini tam olarak bilemedi veya başka hastalık belirtileriyle karıştırdı. Bu da bazı kişilerde bilgi kirliliğinin oluştuğunu gösteriyor.

Vatandaşların koronavirüse karşı aldığı önlemler de araştırmada yerini alırken, her 10 kişiden 1’nin hiçbir önlem almadığını söylemesi hızlı bulaşabilen ve hayati riskler taşıyabilen bu hastalık için hayati önem arz ediyor.
ÖNE ÇIKAN VİDEO

Sağlıkçılardan çağrı: Lütfen evde kal

Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi sağlık çalışanları, koronavirüs salgını nedeniyle halka ‘Evinizde kalın’ çağrısı yaptı. Sağlık çalışanları hastanede A4 kâğıtlarına, ‘Biz senin için burada kalıyoruz. Sen de bizim için lütfen evde kal’ çağrısında bulundu.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

O ülkedeki Koronavirüs anketinden bomba sonuçlar:

O ülke anket yaptı. obir ülke de yapacak. öteki ülke belki yaparım dedi.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23