• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

KOD ADI ANANAS

Yeniakit Publisher
2014-01-24 21:25:25 - 2014-01-25 08:17:40
KOD ADI ANANAS

Gülen’in internete düşen ve işadamlarına talimatlar yağdırdığı görülen ses kaydındaki “rafineri işi” ve “ananas” şifresine gönderme yapan Erdoğan, paralel yapıya destek veren TÜSİAD’ı topa tuttu. Erdoğan, “Hükümetten, HSYK’dan rahatsız olanlar ananastan niye rahatsız değil. Ananas onun kod adı” dedi.

AKİT/ANKARA - Partisinin Ankara Belediye Başkan Adayları Tanıtım Toplantısı’nda konuşan Başbakan Erdoğan, ABD ve İsrail’le işbirliği yaparak ülkesine ihanet eden Paralel Yapı, CHP ile TÜSİAD’a ağır eleştirilerde bulundu.  

KONTROL ALTINDA TUTMAK İSTEDİLER

Mart’ta yapılacak yerel seçimlerin önemine vurgu yapan Erdoğan, “11 yılın en hayati, demokrasi sürecimizdeki en tarihi seçime giriyoruz. 30 Mart seçimleri çok önemli. 30 Mart bugün hâlâ sandık dışı yöntemler arayanların heveslerini kursaklarında bırakacak, daimi yenilgiye uğratacak. 30 Mart milli iradenin egemenliğini ilan edeceği, dönüm noktası olacak bir tarih. Demokrasi, millet, sandık düşmanları çabalarının beyhude olduğunu 30 Martta görecek. 30 Mart, artık kalıcı olarak demokrasinin yerleştiği, iktidarların milletin değiştirdiğini göreceği gün olacaktır. 27 Mayıs cuntasının başbakan ve 2 bakanı idam etmesi sadece o güne has bir olay değildir. Geleceğin başbakanlarına korkunç bir mesaj vermek istiyorlardı; başbakan ve bakanları böyle korkuttular. Siyasetin üzerine tesis ettikleri vesayetlerle yasama ve yürütmeyi her zaman kontrol altında tutmak istediler. Biz daha 3 Kasım’da, yolun başında ‘Yeter, söz de karar da milletindir’ dedik. Milletin kararını yok sayanlara karşı kararlılıkla milletin sözünü savunduk, ısrarla, inatla cesaretle savunduk. 11 yıl boyunca her ne yaptıysak millet için, milletle yaptık. Neyi desteklediysek millet için destekledik” dedi.

“SON BİR GAYRETLE SALDIRIYORLAR”

Kartel medyasının kendilerine yönelik tavrını hatırlatan Erdoğan, “Bu ülkede malum bir medya birliği vardı. Emir ve talimat alarak milletin değil, kendi sahibi olduklarının gözetiminde haber yapıyorlardı. Malum medya 11 yıllık süreçte gücünü yitirdi, artık milleti inandıramıyorlar. Manşetlerini, haberlerini, köşe yazılarını çözdünüz, milletim artık anlıyor dilini çözdü. Malum medya milli irade üzerinde etkisini yitirdi. Son bir gayretle demokrasiye saldırıyorlar. Eski günlerdeki gibi böyle yapamıyorlar. Milli iradeye şimdi söz geçiremiyorlar, siyaset sahasında varlık gösteremiyorlar. Malum sermaye de millet iradesini yok saydı Acaba AK Parti iktidarını nasıl yıkarız hesaplarını yapıyorlar. Yeni Türkiye’den rahatsız oluyorlar, eski günlere dönmek için feryat ediyorlar” diye konuştu.

“ANANAS BUNUN KOD ADIDIR”

TÜSİAD Başkanı Muharrem Yılmaz’ın açıklamalarına tepki gösteren Erdoğan, Siyonizme hizmet eden Fethullah Gülen ile adamlarının Koç Grubu’yla ilgili sözlerine atıfta bulunarak, “TÜSİAD Başkanı çıkıyor, olduğundan çok farklı bir Türkiye, manzara çizmeye çalışıyor. HSYK Kanunu teklifinden büyük rahatsızlık duyuyorlarmış. Senin rahatsızlık duyduğun ne? Sen neden rahatsızlık duyduğunu hükümetle, Adalet Bakanı ile görüştün mü, sordunuz mu? Siz işinize geleni yanınızda barındırır, gelmeyeni kapıya koyarsınız. Hükümet, bu ülkenin menfaatlerini korumayan insanları istediği gibi sağa sola atama imkanına sahip mi? Maalesef eli kolu bağlı, biz onları düzenliyoruz. Ey TÜSİAD ananas meselesinden, Uganda’da sizlere rafineri bağlantısı kuranlardan neden rahatsız değilsin? Çünkü bazılarının işleri tıkır tıkır yürüyor, ananaslar gelip gidiyor. Ananas bunun kod adıdır kod. Yargıda bozulan tarafsızlığı hiç dile getirmiyorlar. Biz bağımsız ve tarafsız yargı diyoruz. TÜSİAD kusura bakmasın, bugüne kadar milletin yanında durmadılar. Bugün de durmuyorlar. Biz milletin yanındayız. Bana, ‘Sizin döneminizde 1’e 5 kazandık’ dediler. Şimdi utanmadan ‘Böyle ülkeye küresel sermaye gelmez’ diyorlar” ifadelerini kullandı.

“ZAMANI GELDİĞİNDE AÇIKLARIZ”

Paralel Yapı’ya izin vermeyeceklerini kaydeden Erdoğan, şöyle devam etti: “Yeri geldiğinde şunu bile söylediler; ‘Biz kazandık ama oyumuz başka yere’ dediler. Oy vermezsen verme. Bize milletimiz yeter. Bundan sonra susmayacağız, yeri gelince teşhir edeceğiz. AK Parti iktidarına karşı tavır ortaya koyanlar bilsinler ki biz de artık onlara tavır koyacağız. Darbe girişimine karşı tavır koymuyorsunuz öyle mi, o zaman karşınızda bizi bulacaksınız. Devlette paralel yapının, TÜSİAD’ın içinde olanların bizzat şahsıma söylediği ifadeler vardır. İmkanlarını nerelere götürdüklerini kendileri bize, şahsıma açıklamıştır. Zamanı geldi mi onu da açıklarız söyleyeyim. Dürüst davrandığınızda yanınızdayız ama yanlışınızda bizi yanınızda bulamazsınız, kendilerine her zaman söyledim. Kalkıp da TÜSİAD’ın Başkanı ‘Böyle bir ülkeye küresel sermaye gelmez’ ifadesini kullanamaz. Eğer kullanıyorsa bu, bu ülkeye karşı bir ihanettir. Biz bu makamlara TÜSİAD ile gelmedik, TÜSİAD’a rağmen geldik. Milli iradeyi savunmaya devam edeceğiz. TÜSİAD’a rağmen paralel örgütle mücadeleye devam edeceğiz. 11 yılda Türkiye’ye gelen yatırım 120 milyar doların üzerinde. Bunu istikrar, güven sayesinde AK Parti başardı. İstikrar ve güven içerisinde çok daha fazlasını yapacağız. Devlet içine sızan çeteler temizlendikçe göreceğiz.”

CANDAŞIN CEHALETİ

Candaş yazarların dezenformasyon ürünü yazılarına atıfta bulunan Erdoğan, “Bugün bir tane köşe yazarı diyor ki ‘Erdoğan’ diyor, ‘10 yılda 6 bin km yol yaptık, bu kadar yol yapmasaydık yolsuzluk yapabilir miydik?’ Bak takip edemiyor, 6 bin km’yi bizden öncekiler yaptı, biz 17 bin km yaptık. Bizim yaptıklarımıza bunların hayalleri bile kavuşamıyor. Köşe yazarısın önce bir araştır. Niye yazmıyorsun orada? Bu iktidar Marmaray’ı, YHT’yi nasıl yaptı? Eğitimde verilen burslar, krediler. Bunları göremezler. Niye? iftira atacak çünkü” değerlendirmesini yaptı.

PAZAR GÜNÜNE KADAR MÜHLET

Oğluna iftira adan Kılıçdaroğlu’nu Baykal döneminde yolsuzluktan CHP’den ihraç edilen Mustafa Sarıgül’ün yolsuzluk dosyasını açıklamaya davet eden Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti: “Biz yolsuzlukla mücadelede başarılıyız. Önce sen ey genel müdür, o aday gösterdiğiniz şahsın yolsuzluk klasörü önünde sen poz veriyordun. Sana Pazar gününe kadar müsaade. Eğer yolsuzluğa karşı samimiysen o klasörü açıkla, yoksa ben açıklayacağım. Benim oğlumla alakalı, şahsımla alakalı söylediği şeylerde de eğer namusluysan, şerefliysen kalk belgelerini oraya koy. Benim oğlumu hiçbir zaman bu tür şeylere karıştıramazsın. Ama biz senin Sosyal Güvenlik Kurumu’nda yaptığın yolsuzlukları da biliyoruz. Onları da ben Büyükşehir Belediye Başkanım Melih Bey’e havale ediyorum. Rahşan affı çıkmamış olsaydı bugün başka yerdeydin. Sen kendi genel başkanına o kaset olayını yapmamış olsaydın bugün burada değildin. Baykal’a bunu yapanın da kim olduğu çıkıyor ortaya. Paralel kasetçiler de varmış demek ki. Bu genel müdürden bayağı dava kazandım. Ben de o biriken paraları vatandaşlarımla nasıl paylaşayım diye düşünüyorum. Yolsuzluk konusunda bu hassasiyetiniz var madem İstanbul’a başka aday bulamadınız mı? Pazar gününe kadar açıkladın açıkladın o dosyayı, açıklamazsanız özet dosyayı ben açıklayacağım.”

“CHP KATLİAMA ORTAK OLDU”

CHP’nin eli kanlı Esad’ın katliamına ortak olduğunu belirten Başbakan, “Suriye’deki katliam fotoğraflarına karşı CHP’den samimi bir söz işittiniz mi? Bir de ‘Esad’dan daha iyisini görmedik’ diyorlar. Esad’ın katliamına ortak olmuşlardır. Bütün dünya fotoğraflar karşısında insanlığından utanırken, CHP yine vahşetin yanında yer alıyor. Türkiye bugüne kadar hiçbir terörist gruba eğitim vermemiştir. Eğer bunu ispatlamazsanız alçaksınız. 55 bin fotoğraf karesinde 15 bin insanın nasıl katledildiğini görüp de hâlâ Esad’ın yanında olanlara sesleniyorum: Bunun hesabını nasıl vereceksiniz?” dedi.

TIR İHANETİ

Paralel Yapı’nın TIR ihanetine de değinen Erdoğan, şöyle söyledi: “O TIR’ları durduranlar kime ve neye hizmet ettiklerini görmüşlerdir, zerre kadar vicdanları varsa umarım mahcup olmuşlardır. MİT’e silah kaçakçısı iftirasında bulunan CHP’nin Genel Başkanı’nı ben millete havale ediyorum. Bunu olsa olsa başka bir ülkenin muhalefet lideri yapar. Oradaki mağdur insanlara her türlü insani yardımı biz getireceğiz, getirmeye devam edeceğiz. Bizim atacağımız bu adımları sen belirleyemezsin. Bizde vicdan var ama sende var mı bilmiyorum.”

“DARBE SADECE AK PARTİ’YE KARŞI DEĞİL”


“Millet önce Gezi olaylarında, sonra 17 Aralık darbe girişiminde kimin ne yapmak istediğini açıkça gördü” diyen Erdoğan, şöyle konuştu: “Burası TBMM’nin şehri. Bu Ankara İstiklal’in merkezi. Polatlı’da işgal durduruldu, İstiklal destanı yazıldı. Şimdi yeni İstiklal mücadelesi veriyoruz, 30 Mart bu kadar önemli. Hiçbir maşa, örgüt devletin içinde virüs, ur gibi Türkiye Cumhuriyet’ine paralel bir yapı oluşturamaz. Gereken cevabı sandıkta vereceğiz. Hiç endişeniz olmasın, başınız asla öne eğilmesin, hüzne kapılmayacaksınız, vazgeçmeyeceksiniz. Bunların haddini bildireceksiniz. Kapı kapı dolaşacağız, çok çalışacağız. Bundan önceki seçimlerde çalıştığımızın 3 katı çalışacağız. Şer odaklarının tamamını mutlak bir yenilgiye mahkum edeceğiz. 17 Aralık darbe girişimi sadece AK Parti’ye yönelik değildir, millete yöneliktir. Amaçları sadece AK Parti değil. CHP’ye, BDP’ye, MHP’ye de zarar vermeye çalışıyorlar.”

İŞTE AK PARTİ’NİN ANKARA ADAYLARI

Başbakan Erdoğan’ın konuşmasının ardından Ankara’nın ilçe belediye başkan adayları açıklandı. İşte AK Parti Ankara ilçe adayları:  Akyurt: Gültekin Ayantaş, Altındağ: Veysel Tiryaki, Ayaş: Bülent Taşan, Bala: İbrahim Gürbüz, Beypazarı: Tuncer Kaplan, Çamlıdere: Hazım Caner Can, Çankaya: Barış Aydın, Çubuk: Tuncay Acehan, Elmadağ: Gazi Şahin, Etimesgut: Rıza Gezer, Evren: Abdülkadir Demirci, Gölbaşı: Fatih Duruay, Güdül: Havva Yıldırım, Haymana: Hacı Aysu, Kalecik: Filiz Ulusoy, Kazan: Lokman Ertürk, Keçiören: Mustafa Ak, Kızılcahamam: Muhittin Güney, Mamak: Mesut Akgül, Nallıhan: Mehmet Mete, Polatlı: Yakup Çelik, Pursaklar: Selçuk Çetin, Sincan: Mustafa Tuna,
Şerefli Koçhisar: Gerda Polat,
Yenimahalle: Adem Ceylan.

HSYK teklifi dondurulacak

Cuma Namazı çıkışı simit alan Başbakan Erdoğan, esnafla da bir süre sohbet etti.

YENİ AKİT / ANKARA - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, HSYK teklifinin geri çekileceği yönündeki iddiaları yalanladı. Teklifi çekmelerinin söz konusu olmadığını dile getiren Erdoğan, HSYK teklifini geçirme konusunda kararlı olduklarını kaydetti. Erdoğan, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün de teklifin geri çekilmesi konusunda bir talebi olmadığını kaydetti.

TEKLİFİ GENEL KURUL’DAN GEÇİRMEKTE KARARLIYIZ

Cuma namazı çıkışı gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Erdoğan, HSYK düzenlemesi konusunda herhangi bir geri adım atmanın söz konusu olmadığını ifade etti. HSYK teklifini geri çekmek gibi bir şeyin söz konusu olmadığını belirten Erdoğan, “Arzu ederdik ki HSYK ile ilgili bu düzenleme anayasal düzenleme olsun. Muhalefete gerekli çağrımı yaptım. Grup başkan vekili arkadaşlarım gidip ziyaret de ettiler. Ne yapılıp yapılmaması gerektiğini anlattılar. Ama oradan olumlu bir netice gelmedi. Şimdi Genel Kurul’dayız. Dün de arzu edilmeyen bazı durumlar oldu. Orada da çalışmalar kararlılıkla devam ediyor. Adalet Akademisi ile ilgili 22 maddeyi Genel Kurul’dan geçirmekte kararlıyız, geçireceğiz” dedi.

CUMHURBAŞKANI’NIN “ÇEKİN” TALEBİ OLMADI


Şu anda ağırlıklı olarak Adalet Akademisi ile ilgili kısmı tamamlayacaklarını belirten Erdoğan, “22 maddelik düzenlemeyi Meclis’ten geçirmekte kararlıyız. Belki buna birkaç maddede eklenir. Bunların dışındaki kısmı şimdilik donduracağız, ama ileride herhangi bir gereklilik olursa tekrar Genel Kurula getirebiliriz” dedi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile HSYK konusundaki düzenlemeyi müzakere ettiklerini belirten Erdoğan, “Kendisinin ‘çekin’ diye bir talebi yok” dedi.

GENEL KURUL’DAKİ KAVGADA TAHRİK VAR


Meclis Genel Kurulu’nda yaşanan kavgaya da değinen Erdoğan, “Keşke bu noktaya hiç gelmemiş olsa. Genel Kurul’un kürsüsünden Başbakan’ın ailesine bu sözlerin söylenmesi tahrik unsurudur. Sebep neticeleri doğurur. Herkesin tahrik unsurlarından kaçınması gerekir. Bütçe müzakerelerinde de savunmamızı yapıyoruz, her türlü eleştiriyi dinliyoruz. Kürsüde hakkımızı savunacağımızda da ana muhalefetin masalarından bağırıp, çağırmalar, hakaretler. Bunların bir defa Meclis adabını öğrenmesi lazım. Temenni ederim ki bir daha böyle tahrikler olmaz. Arzu etmezdik, hoş bir durum değil” dedi.

ŞAHSIMA HAKARET EDENLER ÖZÜR DİLEMELİ

Konu ile ilgili özür diye bir düşüncesinin olmadığını ifade eden Erdoğan, şahsına hakaret edenlerin özür dilemesi gerektiğini kaydetti. Başbakan Erdoğan, bedelli askerliğin gündemlerinde olmadığını da ifade etti. Bu haftasonuna kadar büyükşehir ilçe adaylarını açıklayacaklarını dile getiren Erdoğan, önümüzdeki hafta da diğer illerin ilçelerine ait açıklamayı bitirmeyi planladıklarını kaydetti.


x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23