Kocasının hobisini, ticarete dönüştürdü

Elazığ'da kocasının hobi olarak uğraştığı tespih yapımını evde öğrenip ticarete dönüştüren Esra Gündoğan, şimdi açtığı iş yerinde üretim yapıyor

09 Kasım 2018 Cuma 17:50
Kocasının hobisini, ticarete dönüştürdü

2 çocuk annesi Esra Gündoğan kocasının hobi olarak başladığı tesbih yapımını zamanla öğrenerek meslek haline getirdi. İlk başlarda evde bu işi yapmaya başlayan Gündoğan, eşinden aldığı destekle ilk olarak yaptığı tesbihleri evden satmaya başladı.  Kendi çevresi ve satış yaptığı yerlerden olumlu tepkiler alan Gündoğan, açtığı atölye de tesbihe ayrı bir zarafet katıyor, kocasının da desteğiyle aile bütçesine önemli bir katkı sağlıyor.

"Kadınların yapacağı bir iş"

Bu işe 3 yıl önce başladığını belirten Esra Gündoğan, “Eşimin internette tesbihlere baktığını ve ilgisi olduğunu fark ettim. Hobi olarak başlangıç yaptık. Eşimin büyük bir yeteneği vardı. Zamanla bende bakarak bir şeyler öğrenmeye başladım. Hobi olarak başladığımız iş çevreden büyük ilgi görünce ticari boyuta taşıdık. Zamanla talep artınca evde yaptığımız iş için atölye açtık. Bir bayanın yapamayacağı bir iş olarak görünse de aslında tam tersi tam bayanların yapacağı bir iş. Bir bayan tesbihe kattığı çok farklı şey olabiliyor. Zarafet, görsellik, her açıdan estetikliği bir bayan verebilir. Bu işte genelde erkek ustaların olması nedeniyle bayanlar arka planda kalıyor. Türkiye’de bildiğim kadarıyla 5-6 kişi bu işi yapmaktayız” dedi.

"Eşimin hobisiydi, onu izleyerek başladım"

Bu işi sevdiğini ve eşinin sayesinde bu işi yaptığını ifade eden Gündoğan, “Onun hobisiydi bende onu izleyerek yapabilirim dedim ve bu işe başladım. Kendisi bana her konuda yardımcı oldu. Yapabildiğim oldu yapamadığım oldu. Birbirimize destek vererek bu işi yaptık. Çok güzel tepkiler almaktayız. Bayanlarında bu tarz işlere yönelmesi çok güzel olur. Bayan isterse her şeyi başarır” diye konuştu.

Hobi olarak yaklaşık 4 yıldır bu işi yaptığını kayıt eden Uğur Gündoğan, “Eşimden habersiz internetten tesbih alarak başladım. Aldığım tesbihlerin temiz bir işçiliği olmadığını bozuk olduğunu fark ettik. İnternetten tesbih nasıl yapılır diye video izledim. Çocukluğumdan gelen bir el becerimde olduğunu biliyordum. Ve videolar ile bunu iyice öğrendim. Eve tesbih tornası aldım. Eşim ilk başta sadece izliyordu. Bunun geçici bir heves olduğunu düşündü. tesbih malzemeleri almaya başladım. Elimde zamanla alıştı. Çevremdeki insanlar tesbihleri beğenmeye başladılar ve almaya başladılar”ifadelerini kullandı.

“Eşim daha hızlı tesbih yapmaya başladı”

Eşinin ilk zamanlar kendisine yardım ettiğini dile getiren Gündoğan, “tesbih çok zaman alan bir iş. Bana yardım ettikçe oda sevmeye başladı. Ev çok toz olduğu için eşimin de isteği üzerine bir dükkan açtık. Ben yine hobi amaçlı tesbih yapmaya devam ettim. Eşim sürekli dükkanda durduğu için daha hızlı tesbih yapmaya başladı. Çevremdeki insanlarında eşime karşı desteği oldu. Eşim tesbihleri birçok ile yolluyor. Hakkari Mardin Tekirdağ İstanbul Ankara hatta yurt dışına bile yolladığımız oldu”diye bilgi verdi.

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 09 Kasım 2018 Cuma 17:50

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    27 Mart 2019