Kocaeli'de doğan Türkiye'nin ilk tembel hayvanı 1 yaşına girdi

Kocaeli'de bulunan bir hayvanat bahçesinde doğan ve Türkiye’de doğan ilk tembel hayvan olma özelliğini taşıyan Manyana isimli hayvan 1 yaşına girdi.

13 Mayıs 2019 Pazartesi 15:44
Kocaeli'de doğan Türkiye'nin ilk tembel hayvanı 1 yaşına girdi

Kocaeli’nin Darıca ilçesinde bulunan hayvanat bahçesinde dünyaya gelen ve Türkiye’de doğan ilk tembel hayvan olan Manyana, 1. yaşını kendisine özel hazırlanan doğum gün pastasını yiyerek kutladı.

Türkiye’de dünyaya gelen ilk tembel hayvan yavrusu olan Manyana 1 yaşına girdi. Darıca Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı’nın gözde sakinlerinden Manyana, yeni yaşına kendine özel hazırlanan doğum günü pastası ile kutladı. Felix ve Benny çiftinin yavrusu olarak dünyaya gelen Manyana, 1 yıl anne kucağında geçen sürenin ardından yalnız başına beslenmeye başladı. Bakıcıları tarafından hazırlanan doğum günü pastasını afiyetle yiyen Manyana, ziyaretçiler tarafından ise yoğun ilgi görüyor.

Nesli tükenme tehlikesi altında

Tembel hayvan Manyana’nın neslinin tehlikede olduğunu söyleyen bakıcısı Hilal Akbaş, “Manyana bugün 1 yaşında. Türkiye’nin tek tembel hayvan yavrusu. Nesilleri tehlike altında olduğundan ve yaşam alanlarının tahrip edilmesinden dolayı, parkımızda koruma programları altında üreme çalışmaları sürdürülmekte. Bir yılını annesinin yanında geçirdi ve yavaş yavaş aşağılara inip beslenmeye başladı. Doğada yaşamaları gerçekten çok zor. Çünkü yaşam alanlarının tamamı tahrip edilmiş durumda. Yağmur ormanlarının yok olması bunların da neslinin tükenme altında olmasının en büyük sebeplerinden biri. Parkımız bu hayvanların neslinin tükenmemesi için çok büyük bir çaba sarfetmekte. Manyana da bu çabanın ilk örneği ve ilk bebeği olarak da bizim için çok önemli” dedi.

Gündüzleri 15 saat uyurlar

Öte yandan ağır hareketleri ile ünlü olan bu canlıların nesli yaşam alanlarının tahrip edilmesi nedeni ile tehdit altında. Brezilya ve Peru bölgeleri dahil olmak üzere Orta ve Güney Amerika'nın tropikal ormanlarında yaşayan iki parmaklı tembel hayvanlara, dünyadaki en yavaş hayvanları da denir. Küçük ve düz bir kafa, keskin bir burun, ilkel kulaklar ve iri gözlere sahip olan tembel hayvanlar, diğer memelilerin aksine tüyleri zıt yönde uzayan tek memelilerdir. Yaşamlarının çoğunu, uyumak, yemek yemek, çiftleşmek veya doğum yapmak üzere ağaç dallarından baş aşağı asılı olarak geçirirler. Gündüzleri 15 saat boyunca uyur ve geceleri sadece beslenmek için uyanırlar. Meyveler, yapraklar ve küçük dallar ile beslenirler.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 13 Mayıs 2019 Pazartesi 15:44

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    23 Mayıs 2019