• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

KIBRIS ÜNİVERSİTELERİ EĞİTİM YARIŞINDA

Uluslararası üniversitelerin sunduğu imkânlar, öğrencilerin farklı ülkelerde eğitim görme şanslarını da artırıyor. ÖSYM’nin belirlediği çerçevede öğrenci kabul eden Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki üniversiteler de bu şansı değerlendirmek isteyenlere kapılarını açıyor.

2014-03-13 09:25:00 - 2014-03-13 09:50:52
KIBRIS ÜNİVERSİTELERİ EĞİTİM YARIŞINDA

EDİTÖRDEN

Uluslararası üniversitelerin sunduğu imkânlar, öğrencilerin farklı ülkelerde eğitim görme şanslarını da artırıyor. ÖSYM’nin belirlediği çerçevede öğrenci kabul eden Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki üniversiteler de bu şansı değerlendirmek isteyenlere kapılarını açıyor. Türkiye’deki üniversitelerde her tanıtım döneminde öne çıkarılan deneyimli akademik kadro, uygulamalı eğitim modeli, sorunsuz barınma, makul ücret, geniş sosyal imkânlar ve diğer farklılıklar artık KKTC’deki üniversitelerin de olmazsa olmazları arasına girdi.

Bir dönem öğrenci azlığı ile gündeme gelen KKTC’deki üniversitelerin yeni adaylara dönük gerçekleştirdikleri yatırımlar, her birinin ayrı ayrı Türkiye’deki üniversitelerle yarışır hale gelmesini sağlıyor.

Bu üniversitelerde okuyan öğrencilerin ortalama yüzde sekseni anavatandan, yüzde 20’si ise yabancı ülkelerden oluşuyor. Ülke ekonomisine yılda ortalama 300 milyon dolarlık bir katkı sağlayan “bacasız sanayi”yi bu hafta yakın plana aldık. Ülkelerinin gurur kaynağı olan bu üniversitelerin nereden nereye geldiğini bir bütün halinde paylaşıyoruz. ‘Yeni Akit Eğitim’ ekibi olarak bizler farklı beşer soru sorduk, üniversitelerin yöneticileri cevaplandırdı. Sonuçta, imkânlar daha iyi değerlendirildiğinde ülke ekonomisine 400 milyon dolarlık bir katkı sağlayacak devasa bir gücün olduğunu hatırlatmak istedik.
Mehmet UFUK

YAKIN DOĞU ÜNiVERSiTESi

Eğitim hayatında çeyrek asrı geride bırakan Yakın Doğu Üniversitesi’nin, öğrenim ücreti, yurt ve diğer tüm masraflar için tek fiyat belirlemesi büyük ilgi gördü.

16 fakülte, iki yüksekokul ve dört meslek yüksekokuluna bağlı 85 bölümde sağladığı burs imkânları ve ekonomik paket programlarıyla öne çıkan
üniversitede 80’e yakın ülkeden 21 bini aşkın öğrenci öğrenim görüyor.

Üniversitenin denizcilik, mühendislik, mimarlık, iktisadi ve idari bilimler, sağlık bilimleri, iletişim, güzel sanatlar ve sahne sanatları fakülteleri ile beden eğitimi ve spor yüksekokulu, denizcilik meslek yüksekokulu, sağlık hizmetleri meslek yüksekokulu ve meslek yüksek okuluna bağlı bölümlerde yüzde 50 burslu öğrenim görmek mümkün. Aynı şekilde öğrenciler ‘ekonomik paket’ seçeneğinden de faydalanabiliyor.

2013-2014 akademik yılında hiçbir şarta bağlı olmadan mezuniyete kadar kesintisiz devam eden yüzde 50 burslu öğrenim ücreti yıllık 2.800 Euro olarak belirlenmişti. Öğrenim; yurt, yemek ve elektrik, su, ısınma ve temizlik gibi masrafların da dahil olduğu ‘ekonomik paket’in yıllık ücreti ise 4.400 Euro olarak belirlenmişti. Sağlık Bilimleri, Mimarlık ve Eğitim Fakültesinde ise ayrıca yüzde 25 burslu kontenjan bulunuyor. Bu kontenjana da bağlı ayrı bir ‘ekonomik paket’ seçeneğinden faydalanmak mümkün. Yine kesintisiz olarak devam eden yüzde 25 burslu öğrenim ücreti yıllık 4.200 Euro ve bu kontenjana yerleşen öğrenciler için ‘ekonomik paket’in bedeli 5.800 Euro şeklinde belirlenmişti. Bu yıl adayları yeni sürprizlerin beklediğini de belirtelim.

DOĞU AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ (DAÜ)

DAÜ’nün farkı nedir?

- Üniversitemiz Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin en büyük ve tek devlet üniversitesidir.  1979 yılında eğitim hayatına başlamış olup tüm programları T.C. YÖK tarafından onaylanmıştır. Üniversitede 85 farklı ülkeden 16 bin öğrenci ve 35 farklı ülkeden bin öğretim üyesi ile uluslararası ortamda eğitim verilmektedir. Doğu Akdeniz Üniversitesi 3000 dönümlük arazisi ile eşine az rastlanan bir kampüs üniversitesidir.

Neden Doğu Akdeniz tercih edilmeli?

- Üniversitemiz öğrencilerine sunduğu uluslararası ortamda ayrıcalıklı eğitim sayesinde ülkemiz dışında, gerek Türkiye Cumhuriyeti, gerekse diğer ülkelerde yaşayan öğrenciler tarafından yoğun olarak tercih edilmektedir. Uluslararası Üniversiteler Birliği, Avrupa Üniversiteler Birliği, Akdeniz Üniversiteler Topluluğu, İslam Ülkeleri Üniversiteleri Federasyonu’na tam üye olan DAÜ’nün, Amerika’da Teknoloji ve Mühendislik Programlarını denetleyen ABET’den de akreditasyonu vardır. Mimalık fakültemizin Mimarlık bölümü MİAK akreditasyonuna sahiptir.  Turizm ve Otelcililik Yüksekokulu, Bilgisayar  ve Teknoloji Yüksek Okulu, İşletme ve Ekonomi Fakültesi ve Yabancı Diller ve İngilizce Hazırlık Okulu’nun akreditasyon süreçleri tamamlanmıştır. Üniversitenin dünyadaki 200’ü aşkın üniversite ile işbirliği anlaşması bulunmaktadır.

Üniversitenin teknolojik altyapısı nasıl?

- Üniversitemizde öğrenciler modern derslikler, laboratuvarlar, güçlü bilgisayar ve internet bağlantısı ortamlarında eğitim almaktadırlar.

Üniversitenin fiziksel imkânları nelerdir?

- Üniversitemiz atletizm pistine sahip 5,000 kişilik stadyum, kardiyo merkezi, spinning, TRX salonu ve 66,500 m2’lik açık spor alanı ile kapalı alanda yapılan her türlü spor etkinliğinin gerçekleştirilebileceği 3,500 kişilik LMP Spor Sarayı ve 67,000 metrekare açık spor alanı DAÜ öğrencilerinin kullanımındadır. Yıl boyunca konserler, konferanslar, gezi ve kamp aktiviteleri, çeşitli spor turnuvaları, sergiler ve festivaller organize edilmektedir.

Mezunları iş konusunda şanslı mı?  

- Bugün itibariyla 92 ülkeden 40,000 mezun vermenin gururunu yaşıyoruz.  Üniversitemiz mezunlarının birçoğu dünyanın çeşitli yerlerinde üst düzey yönetici olarak görev yapmaktadır.  Geçtiğimiz yıl yapılan bir araştırmaya göre üniversitemiz mezunlarının %49.2’si mezun olduktan sonra ilk 3 ay, % 85’i ise ilk 9 ay içerisinde iş bulmaktadır. Bu da üniversitemizden mezun öğrencilerin ayrıcalıklı bir eğitim alarak mezun olduğunun en güzel göstergelerinden biridir.
WEB: http://ww1.emu.edu.tr/

LEFKE AVRUPA ÜNİVERSİTESİ (EUL)

Neden Lefke Avrupa Üniversitesi tercih edilmeli?

- YÖK onaylı diploma, Güçlü akademik kadro, Koşulsuz burs olanakları, Ekonomik eğitim ücretleri, Araştırma laboratuvarları ve stüdyolar, Kaliteli ve çağdaş eğitim anlayışı, Kampus içerisinde bulunan modern ve güvenli yurtlar, Doğal çevresi ve öğrenci kulüpleri ile sosyal faaliyetler, Uluslararası prestijli üniversiteler ile işbirliği anlaşmaları, 38 farklı ülkeden gelen 3800 öğrencisi, Sakin ve güvenli kampus yaşamı

Kaç fakülte – bölüm ve program mevcut ?

Lisans programında hukuk, Fen-Edebiyat, İktisadi ve İdari Bilimler, İletişim Bilimleri, Mühendislik, Mimarlık, Tarım Bilimleri ve Teknolojileri, Sağlık Bilimleri, Dr. Fazıl Küçük Eğitim ile Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu (4 Yıllık) bulunmakta.
Üniversitemizde 2 yıllık Önlisans programları da yer almaktadır.

Barınma imkânlarınız neler?

- “Kampus Yurdu” ve Türkiye Cumhuriyeti Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde ilk açılan yurt binaları kompleksi LAÜ kampusu içerisinde yer almaktadır.

Farklı  burs imkânlarınız var mı?

- ÖSYM tarafından düzenlenen Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı sonucunda, kılavuzda LAÜ tarafından çeşitli oranlarda burslu olduğu belirtilen bir programı tercih edip kazanan öğrenciler  %50, %75 veya  0 burs imkanlarından faydalanabilmektedir.
Adaylarımızla irtibatı, Türkiye’deki  temsilcilik ofislerimizle sağlıyoruz.
WEB:  www.eul.edu.tr’de

GİRNE AMERİKAN ÜNİVERSİTESİ (GAÜ)

Neden GAÜ tercih edilmeli?

- 85 farklı ülkeden gelen öğrencisi bulunan GAÜ, Amerikan Eğitim Modelini öğrencilerine ulaşılabilir erişim sistemlerini kullanarak; yenilikçi, başarı odaklı ve teknolojiye uyumlu akademik programlar sunan bir eğitim vizyonu ile dünyadaki sayılı üniversiteler arasında yerini almıştır.

Hangi bölüm ve programlar bulunuyor?

- Üniversitemiz bünyesinde; 9 Fakülte, 7 Yüksekokul ve 2 Enstitü bünyesinde 54 Lisans, 13 Önlisans, 41 Yükseklisans Bölümü  ve 13 Doktora Programı bulunmaktadır.

Lİsansüstü eğitim imkânı mevcut mu?

- Sosyal ve Fen Bilimleri Enstitülerinde Ön Lisans, Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora Programlarında eğitim verilmektedir.

Sizleri gururlandıran başarılarınızdan birini paylaşır mısınız?

- Avrupa Birliği Yükseköğretim Sistemi içerisinde üniversite eğitimini denetleyen uluslararası eğitim kuruluşu Eduniversal, 153 ülkeden 12 bin yükseklisans programının incelenmesi ve 100 bin öğrenci ile yaptığı “En İyi Yükseklisans Eğitimi Veren Üniversiteler” araştırmasının sonuç raporuna göre GAÜ, ‘’En İyi Yükseklisans Eğitimi Veren İlk 100 Üniversite” arasında gösterildi.

Yerleşkeleriniz dağılımı nasıl?

- Eğitimde mobiliteye verdiği önem ve uluslararasılaşma sürecinin bir göstergesi olarak GAÜ, İngiltere, Hong Kong ve ABD’den sonra Türkiye’de İstanbul yerleşkesini de açmıştır. Bu süreçte Girne Amerikan Üniversitesi öğrencilerine 3 farklı kıtada eğitim olanakları sunmaktadır.
WEB: http://www.gau.edu.tr/

ULUSLARARASI KIBRIS ÜNİVERSİTESİ (UKÜ)

Adaylar sizi neden seçmeli?

- 1997 yılında başkent Lefkoşa’da kurulan ve kuruluşundan günümüze sayısız başarılı akademik çalışmalara imza atan UKÜ, özellikle TUBİTAK ve benzeri araştırma projelerinde KKTC içinde en çok başarı kazanan üniversite olması, sosyal ve sportif alanlardaki büyük yatırımları ve sunduğu renkli kampüs hayatıyla adanın önde gelen bir eğitim kurumu olarak adından söz ettirmeyi başarmıştır.

38 lisans programının yürütüldüğü Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi’nde 10 Fakülte, 7 önlisans programının dahil olduğu 5 Yüksekokul ile 26 yüksek lisans ve 15 doktora programını kapsayan Lisansüstü Eğitim Öğretim ve Araştırma Enstitüsü faaliyet gösteriyor. Toplamda 8.758 öğrencisi bulunuyor.

Sunulan imkânlar neler?

- Akademik kalite (16 ülkeden 250 akademisyen), Yüksek nitelikli öğretim kadrosu, Yabancı dil eğitimi, Kampus üniversitesi, Teknolojik altyapı, Geniş kapsamlı modern kütüphane, İş ve staj olanakları, Çift diploma imkanı

Eğitim ücretiniz nedir?

- Eczacılık ve Hukuk Fakülteleri hariç tüm bölümler için eğitim ücreti 4.800 Avro, Hukuk Fakültesinin eğitim ücreti 5.900 Avro,  Eczacılık Fakültesinin eğitim ücreti 7.000 Avro’dur. Tüm aday öğrencilerimiz için avantajlı paket programlarımız bulunmaktadır.

Bu yılki doluluk oranınız nedir?

- Üniversitemiz 2013-2014 akademik yılında % 82’lik doluluk sağlamıştır.
WEB:  http://www.ciu.edu.tr

ODTÜ KKTC KAMPUSU

Kampus nerede ve kaç öğrencisi var?

- Kampus Güzelyurt’ta bulunuyor ve 2.188 öğrencisi bulunuyor. Mezun sayımız ise 721.

Burs imkânlarınız neler?

- Bu yıl, ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu’nun SUNY New Paltz ile birlikte yürütülen İşletme Uluslararası Ortak Lisans Programı (UOLP) dışında, T.C. uyruklu öğrencilere yönelik ÖSYS kontenjanlarının tamamı burslu kontenjanlardan oluşacak. Burslu kontenjanlara yerleştirilen öğrenciler, 1 yıl İngilizce Hazırlık Sınıfı ve 5 yıl lisans eğitimi süresince başarı durumuna bakılmaksızın, belirlenen öğrenim ücretinin 0, %50 veya %25’inden muaf olacak. Ayrıca, LYS ile yerleştirildiği programla ilgili MF puan türündeki sınav başarı sıralamasında ilk 35.000, TM puan türündeki sınav başarı sıralamasında ilk 25.000, YGS sınav başarı sıralamasında ilk 60.000, DİL sınav başarı sıralamasında ilk 4.000 içindeki öğrenciler, Yurt Bursu almaktadır.

Yurt imkânlarınızı sıralar mısınız ?

- ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu, yeni gelen her öğrenciye ilk 2 yıl yurtlarında barınma garantisi vermektedir. ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu, I., II. ve III. Yurt binalarında tek kişilikten dört kişiliğe kadar seçenekleri olan, öğrencilere en son teknoloji kullanılarak donatılmış, güvenli, rahat ve bakımlı bir yaşam ortamı sunulmaktadır.

Değişim programı uygulamanız nasıl?

- State University of New York (SUNY) New Paltz Kampusu ile yürütülen işletme programı ile eğitimlerinin 1. ve 3. senelerini ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu’nda, 2. ve 4. senelerini SUNY New Paltz’da tamamlayan öğrenciler, çift diploma sahibi olabilmektedir. Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nin dünyanın her yerinden, bir kısmı Erasmus programı çerçevesinde akdedilmiş olan 200’ün üzerinde üniversite ile ikili anlaşmaları bulunmaktadır ve ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu öğrencileri de bu programlardan faydalanabilmektedir. Türkiye ile AB arasındaki hibe anlaşması coğrafi kısıtlama getirdiğinden, öğrencilerin Erasmus kapsamında alacakları katkı, Kampus bütçesinden sağlanmaktadır. ODTÜ Ankara ve Kuzey Kıbrıs Kampusu arasında bir dönem veya iki dönem olmak üzere Kampuslararası değişim olanağı da mevcuttur.

Öğretim ücretiniz nedir?

- 2014-2015 akademik yılında lisans programlarında TC kontenjanlarının tümü burslu olan ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu’nda, %25 burslu öğrencilerin öğrenim ücreti 12.000 TL, %50 bursu öğrencilerin öğrenim ücreti 8.000 TL’dir.
WEB: http://kkk.odtu.edu.tr/

 

Reklam Rezervasyon:
SERDAR USLU
[email protected]
(0212) 447 42 07

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı