• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Kendi isteği istifa eden haklarını alabilir mi? İşten kendisi çıkan tazminat alır mı?

İstifa eden tazminat alır mı? İşten kendi isteğiyle ayrılan (istifa eden) işçinin kıdem tazminat talep hakkı bulunmamaktadır. Fakat işçi, “İş mevzuatında gösterilen haklı bir sebep” ileri sürerek işyerinden ayrılırsa, işi kendi bırakmış olsa dahi kıdem tazminatına hak kazanacaktır. Faruk Erdem tazminatın nasıl alınıp alınmayacağını yazdı. Peki kendi isteğiyle istifa eden biri tazminat alabilir mi?

Yeniakit Publisher
2020-06-13 10:00:00 - 2020-06-13 10:36:38
Kendi isteği istifa eden haklarını alabilir mi? İşten kendisi çıkan tazminat alır mı?

İstifa eden tazminat alır mı? İşten kendi isteğiyle ayrılan (istifa eden) işçinin kıdem tazminat talep hakkı bulunmamaktadır. Fakat işçi, “İş mevzuatında gösterilen haklı bir sebep” ileri sürerek işyerinden ayrılırsa, işi kendi bırakmış olsa dahi kıdem tazminatına hak kazanacaktır. Peki kendi isteğiyle istifa eden biri tazminat alabilir mi?

Haklı bir sebebi olmadan iş yerinden kendi isteğiyle ayrılan yani istifa eden işçi kıdem tazminatı alamayacaktır. Bu işçi, kıdem tazminatı alamayacağı gibi istifa etmeden önce yazılı olarak işverenine bildirim yapmamışsa bir de ihbar tazminatı ödemek zorunda kalabilir.  Fakat işçi, haklı bir sebep göstererek işyerinden ayrılırsa işi kendi bırakmış olsa dahi kıdem tazminatına hak kazanacaktır. 

İşyerindeki ağır çalışma şartlarından yani işin niteliğinden doğan bir sebeple işçinin sağlığı bozulursa (iş kazası, meslek hastalığı vs.) ve işçi iş akdini bu gerekçe ile  tek taraflı olarak feshederse kıdem tazminatına hak kazanır. İşçi işyerinden istifaya zorlanıyor, tazminatsız çıkarılmak isteniyorsa işçinin bu durumu belgelemesi kaydı ile, bu gerekçe ile iş akdini sone erdirilmesi işçi bakımından bir haklı fesih olmakta ve işçi kıdem tazminatına hak kazabilmektedir.

Soru: Babam emekli. Aynı iş yerinde devam ediyor çalışmaya. Özel sektörde. İşten kendi isteğiyle ayrılsa tazminat alabilir mi?

Eğer tazminatı alıp emekli olmuşsa kendi isteğiyle ayrılırsa tazminat alamaz. Tazminatını almadan devam ediyorsa kendi isteği ile ayrılıp tazminatını alabilir.

Kıdem Tazminatı, İşçi için yeni iş arama ve çalışamayacağı süre dikkate alındığında son derece önem arz etmekte olup, kıdem tazminatı işçinin iş akdinin feshedildiği, işsiz kaldığı sürede, geçimini sağlayacağı en önemli gelirlerden biri durumundadır. Bu nedenle bu hakkın ve gelirin  kaybedilmemesi, ispat zorluğu yaşanmaması için, işçinin iş akdini sona erdirirken, son derece dikkatli ve özenli davranması gerekmektedir. 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Abdulkerim tahtakıran

Ben özel bir şirketten emekli oldum emekli olduktan sonra şirket el değiştirdi iki defa isim değiştirdi şirket aynı binada aynı işi yapıyor isim ve kişi değişti 3 yıl oldu ben tazminatını alamıyorum avukata verdiğim halde
 • Yanıtla

Yeliz kervan

Eşim çalıştığı iş yerinde 2 yılı doldu ve 1.yıldan sonra vardiya amiri olarak görevlendirdiler ama işi görevi daha ağırlaştığı halde diğer amirler aynı maaşı almıyor istifa etmek istiyor sigorta başlangıcı 1994 pirimide 5300gün tazminatını alabilirmi
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23