• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Kekik yağı koronavirüse karşı etkili mi?

Sosyal medyadan kekik yağının virüse iyi geldiği ile ilgili yapılan paylaşımların ardından bu bitkiye ve yağına olan talep patladı. Peki, Kekik yağı koronavirüse karşı etkili mi?

Yeniakit Publisher
2020-11-28 19:32:00 -
Kekik yağı koronavirüse karşı etkili mi?

Kekik yağı, koronavirüs ve diğer gribal enfeksiyonları önlediği gerekçesiyle son dönemlerde oldukça popüler hale geldi. Alternatif tıpta kullanılan kekik yağı virüs ve bakterilere karşı nasıl bir öneme sahip?

Kekik yağı koronavirüse karşı etkili mi?

İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Hakan Parlakpınar, kekik yağının koronavirüse karşı iyi geldiğine yönelik bir çalışma olmadığını belirterek, "Kekik türlerinin koronavirüs ilişkili yapılmış bir çalışma yok. Bu yapılan çalışmalar daha çok kekiğin içerisindeki etken madde olarak karşımıza çıkan çeşitli bileşiklerde flavonoid ve terfenadinlerden kaynaklanıyor. Kekiği kekik olarak tüketmek ya da kekiği kekik yağı olarak tüketmekten bahsedilebilir. Kekiğin içerisindeki aktif maddeyi standardize bir şekilde elde edip onu tedavide kullanmak bunlar çok farklı şeyler" dedi.

Yemeklerde kullanılan kekiğin tedavi amaçlı kullanımına dikkat edilmesi gerektiğini ifade eden Parlakpınar şöyle konuştu:

"Kekik ve kekik ürünleri tamamlayıcı ve destek tedavi içerisinde yer alabilir. Hastalarımızın da hekimlerine danışmadan bu ürünleri alıp kullanmalarını ben önermiyorum. Yine Sağlık Bakanlığı'nın Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu çatısı altında tıbbi bitkiler listesi ve monograflar var. Bu uyarılara dikkat etmemiz lazım.Geniş deri yaralanmalarında, açık yaralarda, yüksek ateş dolaşımla ilgili bozukluklarda, hormon duyarlı kanser tiplerinde, kanamalı şiddetlilerde ve enfeksiyonlarda görüldüğü durumlarda kullanılmamalı. 12 yaş altı çocuklarda toprak üstü kısımları yani çiçekler ve yaprakları, 18 yaş altı çocuklarda ise uçucu yağı dahilen ve haricen kullanılmamalı. Bunların banyo yapılarak kullanım yolu da var. Çay olarak içilebiliyor, topik krem olarak sürülebiliyor. Ancak bu da mutlaka hekim önerisiyle yapılmalı."

Bununla beraber kekiğe, kokusunu ve tadını veren karvakrol isimli maddeninin koronavirüse ve solunum yolu enfeksiyonlarına karşı koruma sağladığı ve hastalığın tedavisinde de kullanılabileceği uzmanlarca düşünülmektedir.

Ancak, yemeklerde kullanılan kekiğin tedavi amaçlı kullanımına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Kekik yağı nasıl kullanılmalıdır, faydaları nelerdir, virüslere karşı korur mu gibi sorular merak ediliyor.

Kekik ve kekik yağı satışları yüzde 300 arttı

Baharat satışı yapan aktarlar ise kekik yağı satışlarının pandemi süresi boyunca arttığını, fiyatının da böylelikle yükseldiğini belirterek, "Satışlarımız koronavirüs öncesine göre yüzde 300 arttı.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23