• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Kazım Karabekir’in kızı sordu, İlker Başbuğ’un suratı değişti!

Gazeteci Abdülkadir Selvi, Kazım Karabekir’in kızı Hayat Karabekir’in katıldığı bir panelde babasıyla ilgili sorduğu bir soru nedeniyle, dönemin Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un yüzünün değiştiğini söyledi.

Yeniakit Publisher
2021-01-27 11:02:00 - 2021-01-27 11:13:39
Kazım Karabekir’in kızı sordu, İlker Başbuğ’un suratı değişti!

Milli Mücadele’nin önde gelen komutanlarından Kazım Karabekir, cumhuriyet kurulduktan sonra Mustafa Kemal ile ters düştü. Diğer birçok isim gibi Karabekir de siyasi gelişmeleri gördükten sonra muhalif bir tavır takındı. Cumhuriyetin ilk yıllarındaki istibdat devrinde çok büyük zorluklar yaşayan Kazım Karabekir, adeta ev hapsinde tutuldu. Evinin bahçesinden bile çıkmakta zorlanan Karabekir, sadece imza vermek için karakola giderken rahatça evden çıkabildi.

Hürriyet yazarı Abdülkadir Selvi, İlker Başbuğ’un Genelkurmay Başkanı olduğu dönemde, Mustafa Kemal, İsmet İnönü, Fevzi Çakmak ve Kazım Karabekir paşalar hakkında panel düzenlendiğini, panele Kazım Karabekir’in kızları Hayat ve Timsal hanımların da katıldığını söyledi.

Panelin sonunda Kazım Karabekir’in kızlarının da bir konuşma yaptığını söyleyen Selvi, Hayat hanımın sözlerinin ardından paneldeki herkesin buz kestiğini söyledi.

Selvi’nin bugünkü yazısının ilgili bölümü şu şekilde:

Hayat Hanım ise biraz durgundu. Söz aldı, tek bir soru sordu: ‘Burada babamın İstiklal Savaşı’na verdiği destek anlatıldı. Cumhuriyet’in kuruluşundaki rolü vurgulandı. Bunlar doğruydu. Her şeyi anladım ama bir şeyi anlamadım. Peki babam bu kadar yararlı işler yaptı, bu kadar önemli biriydi de neden 1927 ile 38 arasında her gün karakola imza vererek yaşamak zorunda bırakıldı?’

Bu soru üzerine salonda buz gibi bir hava oluştu. Panele ara verildi. Dışarı çıktık, İlker Paşa ile sohbet ediyorduk. Bir meslektaşımız Hayat Hanım’ın sorusunu hatırlattı. İlker Paşa’nın yüzünün şekli değişti. Aradan çok zaman geçtiği için ne yanıt verdiğini hatırlayamıyorum ama ondan sonra bu tür bir program yapılmadı.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

BÜLENT YILDIZ

KARABEKİR paşanın evine 200 metre mesafede ikamet ediyorum.Bir de o mahallade yani erenköyde yaşayanlara sorun bu konuyu.5816 kalkmadıkça asla bu millet gerçekleri öğrememeyecek.Fakat dünyada hiçbirşey gizli kalmaz.Elbette günü gelecektir.
 • Yanıtla

mehmet soylu

cuntacı harekat bekarlığa veda partililere soruyorum, bu gün kime tecavüz edeceksiniz diye sormuyroum, bu gün kaç kişiye tecavüz edeceksiniz? mertçe cevap verin, pardon şehvetle cevap verin.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23