Katarlı yetkili açıkladı! Al Sani o zirveye katılmayacak!

Katarlı bir yetkilinin, Katar Emiri Al Sani'nin yarın Suudi Arabistan'da düzenlenecek Körfez Zirvesi'ne katılmayacağını söylediği belirtildi.

08 Aralık 2018 Cumartesi 23:16
Katarlı yetkili açıkladı! Al Sani o zirveye katılmayacak!

Katarlı bir yetkili, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani'nin yarın Suudi Arabistan'da düzenlenecek Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) Zirvesi'ne katılmayacağını söyledi.

Katarlı yetkili, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, Katar Emiri Al Sani'nin yarın Suudi Arabistan'da düzenlenecek 39'uncu KİK Zirvesi'ne katılmayacağını belirtti.

Yetkili, Katar'ın zirvede devlet bakanı düzeyinde temsil edileceğini kaydetti. Katar'da yayın yapan Eş-Şark gazetesi de "Tüm kanıtlar Katar Emiri'nin KİK Zirvesi'nde Katar heyeti başında olmayacağını gösteriyor" yönünde haber geçmişti.

Katar resmi ajansı QNA'da yer alan habere göre, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz, 9 Aralık Pazar günü ülkesinde yapılacak 39'uncu KİK Zirvesi'ne katılması için Katar Emiri Şeyh Temim'e resmi davetiye göndermişti.

Davetiyenin KİK Genel Sekreteri Abdullatif ez-Zeyyani tarafından Katar Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Sultan bin Saad el-Merihi'ye sunulduğu belirtilmişti.

Ekonomik ve siyasi abluka altında

Suudi Arabistan, Mısır, Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), 5 Haziran 2017'de aldıkları ortak kararla Katar'la diplomatik ilişkilerini kestiklerini duyurmuştu. Gelişen süreçte bu ülkeler Katar'a karşı ekonomik ve siyasi abluka uygulamaya başlamıştı.

Katar'a abluka uygulayan 4 ülke, ilişkilerin düzeltilmesi için Doha yönetimine "İran ile ilişkilerin kesilmesi, Al Jazeera televizyonunun kapatılması" gibi şartların bulunduğu 13 maddelik bir talep listesi sunmuş, Katar ise uluslararası hukuka aykırı hiçbir talebin kabul edilmeyeceğini açıklamıştı.

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 08 Aralık 2018 Cumartesi 23:16

YORUM YAZ

  • Yunus 16 Yunus 16 3 ay önce
    KATILARSA BÜYÜK HATA YAPAR. (HER ZAMAN ERDOĞAN YETİŞEMEYEBİLİR.) YAŞLI KRAL ÖLMEK ÜZERE, BÜTÜN PLANLARI DÜNYA NIN GELMİŞ GEÇMİŞ EN ZALİM CANİ DİKDATÖRÜ YAVRU KRAL YAPIYOR.
  • mehmet önenmehmet önen3 ay önce
    ALLAH icin bu Al Saniyebenim sevgim var.ona kalbim isiniyor
  • NurNur3 ay önce
    Aferin kardeş bunlar güvenilmez adamlar gözü dönmüş katiler yerinde karar canını seven suidilerden baeden uzak dursun

Günün Özeti

Günün Karikatürü

24 Mart 2019