• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Kariye Camii için ümmet ayakta

Ümmet, 75 yıldır ibadetin yasak olduğu İstanbul Fatih’teki Kariye Camii için adeta seferber oldu. Caminin müze statüsünden çıkarılarak asli fonksiyonuna dönüştürülmesini isteyen siyaset dünyası ve sivil toplum kuruluşları mektuplu kampanya başlattı.

Yeniakit Publisher
2020-02-11 09:50:00 - 2020-08-12 19:58:49
Kariye Camii için ümmet ayakta

 Faruk Arslan  İstanbul 

İstanbul’un fethinin sembolleri arasında yer alan Kariye Camii’nin yeniden ibadete açılması için yayımladığımız haber toplumda geniş yankı uyandırırken, bütün Fatih ilçesi tarihi ibadethane için adeta seferber oldu. Saadet Partisi Fatih Teşkilatı, ilçenin hemen her noktasını saran mektup kampanyası başlattı.

 

Fatih’in emanetinde 75 yıldır namaz yasak

CHP, tek partili dikta döneminde Ayasofya’dan sonra Kariye Camii’nde de, 29 Ağustos 1945 tarihli Bakanlar Kurulu kararıyla namazı yasakladı. Günümüzde müze olarak kullanılan Kariye Camii hakkında Danıştay 10. Dairesi’nin, kuruluş vakfiyesine vurgu yaparak Kasım 2019’da verdiği “Cami asli fonksiyonu dışında kullanılamaz” yönündeki kararına rağmen Kariye’nin müze statüsünün devam ettirilmesi Müslümanları rahatsız ediyor.

Harekete geçildi

İstanbul’un fethinin sembollerinden olan Kariye Camii’nin müze statüsünden çıkarılarak asli fonksiyonuna dönüştürülmesi talebiyle siyasi ve sivil toplum kuruluşları harekete geçti. Kariye Camii’nin prangasının kırılması için Saadet Partisi Fatih İlçe Teşkilatı tarafından ilçenin hemen her noktasını saran mektup kampanyası başlatıldı. İlçe esnafı ve vatandaşlara tek tek dağıtılan mektuplarla Kariye Camii’nin açılması için CİMER’e dilekçe yazılması istendi.

Son sözü Cumhurbaşkanı Erdoğan söyleyecek

SP Genel İdare Kurulu Üyesi ve Fatih İlçe Başkanı Muzaffer Serenli’nin imzasını taşıyan mektupta, Danıştay’ın Kariye Camii hakkında verdiği “Cami olmalıdır” kararına vurgu yapıldı. “Fatih Halkına Açık Mektup” başlıklı mektupta, Danıştay’ın kararının ardından sözün Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’da olduğuna değinilerek şu ifadelere yer verildi:

Ecdadımızdan ve şehitlerimizden aldığımız tarihi emanetleri, onların bize vakfettikleri şekliyle geleceğe taşımak boynumuzun borcu ve tarih önünde gelecek nesillere karşı en önemli vazifemizdir. Son sözü söyleyecek olan Bakanlar Kurulu üyeleri ve Sayın Cumhurbaşkanı’ndan yapının müze veya başka bir şekilde değil, 75 yıl gecikmeyle de olsa yeniden cami olarak hizmet vermesine yönelik karar almalarını bekliyoruz.” 

“Herkese anlatın CİMER’e yazın”

Kariye Camii’nin ibadete açılması için sivil toplum olarak nelerin yapılabileceğinin de satırlara döküldüğü mektupta şu çağrılar yer aldı: “Kariye Camii’nin yeniden ibadete açılması için aile, akraba, arkadaş ve sosyal çevreye yönelik konuyla ilgili bilgilendirme çalışması yapılabilir. Yönetici veya üye olunan vakıf, dernek vb. sivil toplum kuruluşlarının yönetim kurulu ve üyelerine konuyla ilgili bilgilendirme toplantıları yapılabilir, mesaj gönderilebilir. Siyasi partilerin il ve ilçe başkanlarına konu aktarılabilir. Sivil toplum kuruluşu yönetici ve üyelerinin, konu ile ilgili taleplerini Cumhurbaşkanlıgı İletişim Merkezi’ne göndermeleri sağlanabilir.

Mektupta ayrıca, bu konuda atılacak küçük bir adımın bile, Kariye Camii’nin yeniden ibadete açılmasına, minaresinden yeniden ezan seslerinin semaya yükselmesine ve Fatih Sultan Mehmet’in emanetinin aslına uygun olarak kullanılmasına vesile olacağı hatırlatıldı. 

Yeni Akit Gazetesi

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

mehmet

saadet partisi dine düşman olan chp ve hdp ile ittifak yapmadı mı

İsmail KANDEMİR

saadet partisi rahmetli muhterem prof.dr necmetti erbakan hocamızın emaneti değilmidir.nasıl olurlarda din düşmanı,vatan düşmanı,millet düşmanı ile ittifak yapar sonrada kalkar tarihi bir miras için bu millete çağrıda bulunur.NE CESARET BE TEMEL KARAMOLLAOĞLU.BEN SENİ SİVAS OLAYLARINDAKİ CESARETİNİ HATIRLATMIŞ OLAYIM DA KENDİNE GELİRSİ BELKİ.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23