• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Karaborsaya düştü: Türkiye'de maske fiyatları uçtu!

Koronavirüs ortaya çıkmadan önce Adıyaman'da 7 TL'den satılan maskelerin fiyatı, 120 TL’ye yükseldi.

Yeniakit Publisher
2020-02-26 18:35:00 -
Karaborsaya düştü: Türkiye'de maske fiyatları uçtu!

Çin’den birçok ülkeye yayılan koronavirüs, dünyayı tehdit etmeye devam ediyor. Virüsün etkili olduğu ülkelerde yaşanan koruyucu ürünlerin yetersizliği nedeniyle Türkiye'den de söz konusü ülkelere ihracat arttı.

Birçok pazarlamacı ellerinde olan N95 maskesi, cerrahi maske, eldiven, ateş ölçer ve koruyucu tulumları Çin’e gönderdiği için iç piyasada az bulunan ürünlerin fiyatlarında, fahiş artışlar yapıldı.

Maskenin kutusu 7 TL'den 120 TL'ye çıktı

Hastası olduğu için cerrahi maske almak isteyen ama pahalı olduğundan dolayı almayan bir vatandaş, "Çin’de virüs var diye burada fiyatları yükseltiyorlar. Bunun üretimi Türkiye’de de yapılıyor. Burada yapılıyorsa fiyatların yükselmemesi lazımdır. Karaborsa olmaması lazım. Daha önce kutusu 7 TL’ymiş, şimdi 120 TL olmuş. Bizim hastamız vardı, hastamız için alacaktık. Virüs Türkiye’ye gelmemiş, inşallah gelmez.” dedi.

"Çin'den gelen ürünler Çin'e geri gitti"

Virüs öncesi paketi 7 TL’den satılan cerrahi maskelerin şu an 120 TL’den, 4 TL’den satılan N95 maskelerinin de tanesinin şu an en düşük 20 TL’den satıldığını belirten medikal ürün satıcısı Bayram Delibaşı, “Şu an Türkiye’yle alakası olmayan ürünlerin fiyat artışı meydana geldi. Daha önceden Çin’den gelen ürünler, geri Çin’e gitmek zorunda kaldı. Çin’deki virüs nedeniyle ürünler gitgide ilgi görmeye başladı. İlgi gören ürünlerde de fiyat artışı ister istemez meydana geldi. Eskiden 3-5 TL’ye kutusunu sattığımız maskelerin fiyatı 120 TL oldu. 50 TL’ye sattığımız ateş ölçerin fiyatı 280-350 TL arasında değişiyor. Litresini 15 TL’ye sattığımız el dezenfektanı 30-35 TL. Eldivenlerde de şu an bayağı artış olmaya başladı. Kutusu 12 TL olan eldivenler şu an bize 30-35 TL’ye gelmeye başladı. Şu an üreticiler de bize ürün vermemeye başladı. Üreticiler artık ürünlerini direkt yurt dışına göndermeye başladı, özellikle de maske grubunda. Türkiye’deki insanlar da kendileri için tedbir almaya çalışıyorlar. Özellikle gelip maske alanlar var, almaya çalışanlar var ama Adıyaman bölgesinde ve Türkiye’de böyle bir tehlike yok. Olursa ne olur, Çin’e maske gönderdik ama Türkiye’de maske bulamayacak durumdayız.” şeklinde konuştu.

"5 TL'den 20 TL'ye yükselmiş"

Tedbir amaçlı tek adet N95 maskesi alan vatandaş ise “5 TL’den 20 TL’ye yükselmiş. Bu kadar yüksek olduğunu beklemiyordum. İnşallah virüs yayılmaz Türkiyemize.” diye konuştu.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

semih

N95FFP3 LAZIM medical eczanelerde yok internette başlıkta istenilen değerler yazıyor alt açıklamada başka bilgiler mevcut ne biçim bir ülkeyiz nasıl insanlarız anlam veremiyorum sağlık balkanı maske stoğumuz fazlasıyla var diyor hangi eczaneye gittiysem yok virüs bakteri korumalı maske diye toz maskesi ffp1 satmaya kalkıyorlar yuh diyorum bakanlık tedbir alsın milleti kazıklarmasın madem var kendi satsın bu ne yahu
 • Yanıtla

Vatansever

Bizim imalatçılarımızın gözü delik olur doymazlar fırsat geçtimi vatandaşı kazıklamayı çok severler Allah gözlerini doyursun....
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23