• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Kalp ve damar hastalıkları neler?

Tüm dünyada en yaygın olan hastalıkların başında kalp ve damar hastalıkları geliyor. Kalp ve damar hastalıklarında erken teşhis ve tedavi son derece kıymetli. Milyonlarca kişi “Kalp hastalıkları nelerdir?” , “Kalp hastalığı tedavileri nelerdir?” , “Kalp hastalığı belirtileri nelerdir?” sorularının cevaplarını araştırıyor. Peki, kalp ve damar hastalıkları neler?

Yeniakit Publisher
2019-12-17 22:11:00 -
Kalp ve damar hastalıkları neler?

Tüm dünyada en yaygın olan hastalıkların başında kalp ve damar hastalıkları geliyor. Kalp ve damar hastalıklarında erken teşhis ve tedavi son derece kıymetli. Milyonlarca kişi “Kalp hastalıkları nelerdir?” , “Kalp hastalığı tedavileri nelerdir?” , “Kalp hastalığı belirtileri nelerdir?” sorularının cevaplarını araştırıyor. Peki, kalp ve damar hastalıkları neler?

Kalbimiz pompa görevini yaparken kalp damarı adını verdiğimiz damarlardan kan alarak beslenir. Bu damarların iç duvarında yağdan zengin maddelerin birikmesi sonucu kalp damar hastalığı oluşur. Damarın daralmasıyla veya aniden tıkanmasıyla kalbin beslenmesi bozulur. Bu durumda kendini 4 şekilde gösteren sonuçlar oluşur. Bunlar; ani ölüm, kalp krizi, kalp krizi öncesi durum, egzersizle gelen göğüs ağrısı.

Kalbin işlevi nedir?

Kalp, vücudumuza gerekli besin maddelerini ve oksijeni sağlayan kanı, dolaşım sistemimiz içinde hareket ettiren, çok dayanıklı kas grubundan oluşan bir pompa.

Kalp, göğsümüzün ortasında göğüs kemiğinin hemen altında yer alıyor. Kalbin dış yüzünü perikard denilen çepeçevre bir zar kaplıyor. Bu zar ile kalp arasında, kalbin çalışırken rahat hareket edebilmesi için çok az miktarda kayganlaştırıcı sıvı bulunuyor. 

Bir pompa sistemi gibi, kanı damar sistemi ile vücuttan topluyor, oksijenlenmesi için akciğere yolluyor ve oksijenden zenginleşmiş kanı tekrar vücuda pompalıyor.

En sık rastlanan kalp ve damar hastalıkları nelerdir?

Koroner arter hastalıkları

Kalp kapağı hastalıkları

Aort anevrizması

Koroner arter hastalıkları nedir? Koroner arter hastalıkları belirtileri nelerdir?

Koroner arter hastalığı (kalp damar hastalığı), en sık karşılaşılan kalp hastalıklarının başında geliyor ve oluşturduğu hayati riskleriyle dikkat çekiyor. Zamanında fark edilmez ve önlem alınmazsa, kalp krizine gidecek bir süreç yaşanabiliyor. Erken tanıyla değiştirilen yaşam biçimi, hastalığın oluşma riskini düşürüyor Koroner arter hastalığı, kalbi besleyen damarlar olan koroner arterlerin duvarında kolesterol içerikli yağlı plakların birikerek yıllar içinde damarı tıkaması sonucu oluşmaktadır. 

Damar duvarındaki yağ birikim sürecine “ateroskleroz”  denir. Ateroskleroz ile kalp damarının giderek tıkanması kalp kasının oksijensiz kalmasına ve uzun vadede kalp yetersizliğine yol açmaktadır.

Kalp kapağı hastalıkları nelerdir? Kalp kapağı hastalıkları belirtileri nelerdir?

Kalpte 4 tane kalp kapağı bulunur. Bu kapaklar kalbin normal çalışması sırasında belirli zamanlarda açılıp kapanarak kanın kalpte tek bir yöne doğru akmasını sağlarlar. 

Kalp kapaklarının hastalanması ya da hasarlanması kalbin fonksiyonlarını ciddi bir şekilde azaltabilir. Darlık ve yetersizlik olmak üzere başlıca iki tür kalp kapak bozukluğu vardır. Bazı hastalarda bu iki bozukluk bir arada görülür.

Kalp kapak hastalığına bağlı olarak hiçbir belirti görülmeyebileceği gibi şiddetli belirtiler de ortaya çıkabilir. Kapak hastalığının başlıca belirtileri şunlardır:

 • Çarpıntı
 • Nefes darlığı
 • Bayılma, sersemlik
 • Şişlik (ödem)
 • Göğüs ağrısı
 • Düşük veya yüksek tansiyon
 • Karın ağrısı
 • Çabuk yorulma
 • Öksürük

Aort anevrizması nedir? Aort anevrizması belirtileri nelerdir?

Aort, vücudumuzda bulunan en büyük atardamar olup sol kalpten çıkar. Aort damarı, akciğerlerde temizlenmiş oksijen açısından zengin kanın kalpten vücut dokularına pompalandığı noktada bulunur. Kan dolaşımının merkezinde bulunan bu damarda yetişkinlerde dakikada ortalama 5 litre kan pompalanır.

Aort çıkan aorta, arkus aorta, inen aorta ve abdominal aort olmak üzere dört bölümden oluşur. Abdominal aorta damarın karın bölgesindeki kısmına verilen isimdir. Aort damar yırtılması belirtilerinin şiddet yırtılmanın meydana geldiği damar bölüme göre farklılık gösterir. Kalbe daha yakın olan bölgelerde oluşan yırtıklar ölümcül olabilen daha şiddetli belirtilerle seyreder. 

Aortun karın bölgesinde gelişen anevrizması başlangıçta genellikle herhangi bir belirtiye neden olmaz ve bu nedenle erken evrede saptanamaz. Fakat ilerleyen zaman içinde anevrizmanın boyutu artarak çevre doku ve organlara bası yapar ve şikâyetlere neden olur. Bu durumda bacaklara, sırta vuran ağrı ve hazımsızlık gibi sindirim sistemiyle ilişkili belirtiler görülür. 

Aortun göğüs bölgesindeki kısımlarında anevrizma oluşmuşsa göğüs ağrısı, öksürük, nefes darlığı, ses kısıklığı ve yutma sorunları gibi belirtiler görülür.

 

 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23