• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Kalp büyümesi neden olur? Nasıl tedavi edilir?

Kalp büyümesi neden olur? Kardiyomiyopati olarak da bilinen kalp büyümesi, kalbinizin ana pompalama odasından (sol ventrikül) başlayarak, kalp kası hastalığıdır. Kalp kaslarının zayıflamasından meydana gelir. Peki, kalp büyümesi nasıl tedavi edilir?

Yeniakit Publisher
2019-11-02 22:37:00 -
Kalp büyümesi neden olur? Nasıl tedavi edilir?

Kalp büyümesi neden olur? Kardiyomiyopati olarak da bilinen kalp büyümesi, kalbinizin ana pompalama odasından (sol ventrikül) başlayarak, kalp kası hastalığıdır. Kalp kaslarının zayıflamasından meydana gelir. Peki, kalp büyümesi nasıl tedavi edilir?

Kalp büyümesi neden olur?

Kalp büyümesi genellikle başka hastalıkların belirtisi olarak ortaya çıkmaktadır. Kalbi doğrudan etkileyen ve kalp sağlığını tehdit eden hipertansiyon problemi, kalp büyümesinde de etkili bir rol oynamaktadır. Yüksek tansiyon hastalarının bu konuda daha dikkatli ve özenli davranmaları önerilmektedir. Yüksek tansiyon 140/90 mm hg, küçük tansiyon ise 14/9 mm hg’nin üzerinde ise bir an önce kardiyoloji muayenesinden geçilmesi önerilmektedir. Kalp büyümesinin genetik etkileri de söz konusudur. Kalıtımsal hastalıklar grubunda yer alan kalp büyümesi, genetik olarak ortaya çıkabilir. Kalbin daha çok çalışmasına neden olan hastalıklar kalp büyümesi nedenlerinin başında gelmektedir. Buna bağlı olarak kalbe yeterli kan gitmesini engelleyen ve kalbin daha fazla çalışmasına neden olan kororer kalp hastalıklarının kalp büyümesi nedenlerinden bir diğeri olduğu söyleyebiliriz. Kalp sağlığını doğrudan etkileyen ve kalp büyümesine neden olan bir diğer unsur ise kansızlıktır. Tedavi edilmeyen kansızlık problemi düzensiz kalp ritmine neden olabileceği gibi kalpteki oksijen miktarının azalmasına ve kalbin daha çok çalışmasına neden olmaktadır. Bu durumda da kalp büyümesi ortaya çıkmaktadır. Akdeniz ateşi gibi amiloidoz birikimine neden olan proteindeki zararlı maddelerin atılamaması gibi durumlar kalbin işlevinin bozulmasına neden olur ve bu durumda da kalp büyümesi gerçekleşebilir. Aynı zamanda bazı sporcuların yaptıkları spor dalıyla alakalı olarak kalp büyümesi sorunuyla karşılaştıkları belirtilmektedir.

Kalp büyümesi nasıl tedavi edilir?

Öncelikle kalp büyümesi teşhisinin konulması için gerekli test ve tetkikler yapılmaktadır. Yapılan test ve tetkikler sonucunda hastalığın nedeni belirlenmeli ve kalp büyümesine neden olan faktörler ortadan kaldırılmalıdır. Bunun için öncelikle altta yatan hastalıklar tedavi edilmelidir. Bu test ve tetkikleri sıralamak gerekirse;

Göğüs filmi
Elektrokardiyogram
Eko kardiyogram
Stresi ölçmek için uygulanan test
MR
Kan testleri
Kan damarlarından alınan parçanın biyopsi yapılması
Hastalığın şiddetine bağlı olarak yapılan test ve tetkikler ışığında hasta için en uygun tedavi yöntemi seçilmelidir. Bunun için ilaç tedavisinden veya tıbbi müdahale gerektiren tedavi yöntemleri tercih edilebilir.

İlaç tedavisinde kalp çevresindeki sodyum ve su oranını azaltmaya yönelik ilaçlar kullanılabileceği gibi; tansiyonu düşürmeye yardımcı, kan pıhtısı oluşumunu engelleyen ve kalbin pompalama yeteneğini geliştiren ilaçlarda kullanılabilir. İlerlemiş vakalarda ise çeşitli tıbbi müdahaleler uygulanabilir. Uygulanan cerrahi müdahale hastalığın şiddetine bağlı olarak kişiden kişiye değişkenlik gösterebilir. Uygulanan bu tıbbi yöntemler; kalp pili, kalp kapakçığı ameliyatı, koroner atardamar ameliyatı ve kalp nakli şeklinde sıralanabilir.

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23