• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Kadınlar ne zaman emekli olur, erkekler ne zaman emekli olur | Emeklilik yaşı primi yılı

SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı sigorta emeklilik şartları. Normal şartlarda emekli olmak için prim gün sayısı, yıl ve yaş şartını tamamladıktan sonra emekli olunmakta. Bunun haricinde başta yıpranma ile erken emeklilik olmak üzere doğum borçlanması, askerlik borçlanması, malulen emeklilik ve yurt dışı emeklilik ile erken emeklilik olunması da mümkün. 8 Eylül 1999 tarihinden sonra sigortası başlayan erkekler 7000 gün prim sayısı tamamlaması ve 60 yaşında olması gerekiyor. 61 yaşından gün aldığınız zaman emekli oluyorsunuz. Peki kadınlar kaç yaşında emekli olur, erkekler kaç yaşında emekli olur? İşte emeklilik yaş ve prim hesaplama.

2019-11-21 12:15:00 - 2019-11-21 12:15:55
Kadınlar ne zaman emekli olur, erkekler ne zaman emekli olur | Emeklilik yaşı primi yılı

Normal şartlarda emekli olmak için prim gün sayısı, yıl ve yaş şartını tamamladıktan sonra emekli olunmakta. Bunun haricinde başta yıpranma ile erken emeklilik olmak üzere doğum borçlanması, askerlik borçlanması, malulen emeklilik ve yurt dışı emeklilik ile erken emeklilik olunması da mümkün. 8 Eylül 1999 tarihinden sonra sigortası başlayan erkekler 7000 gün prim sayısı tamamlaması ve 60 yaşında olması gerekiyor. 61 yaşından gün aldığınız zaman emekli oluyorsunuz. Peki kadınlar kaç yaşında emekli olur, erkekler kaç yaşında emekli olur? İşte emeklilik yaş ve prim hesaplama.

Erkekler için emeklilik yaşı kaç? 4A'lı bir kadın çalışansanız son çıkan kanuna göre prim gününüz dolsa bile emeklilik maaşını alabilmeniz için yaşı beklemeniz gerekiyor. Erkeklere göre bu prim ödeme sayısı biraz daha az. Emeklilikte her zaman ilk işe giriş tarihine dikkat ediliyor. Eğer 1 Mayıs 2008 tarihinden sonra sigortalı iseniz 58 yaş ve 7200 prim gününü tamamlamış olmanız gerekiyor. Emekli olabilmek için prim gün sayısını 2035 tarihine kadar tamamlamalısınız. 

Erkekler ne zaman emekli olur?

SSK ne zaman emekli olurum (kadınlar)

4A emeklilik yaşı nasıl hesaplanır?

E-Devlet 4A emeklilik sorgulaması yapmak istiyorsanız ilk olarak, https://www.turkiye.gov.tr/4a-hizmet-dokumu sorgu ekranından kimliğimi şimdi doğrula butonuna tıklayınız. Daha sonra kimliğinizi doğrulamak için TC kimlik numaranızı ve şifrenizi giriniz. Bu şekilde e Devlet sistemine giriş yapabilirsiniz. Açılan sayfadan E-Devlet SSK emeklilik hizmet dökümü sorgulama işleminizi yapabilirsiniz.

4B emeklilik yaşı nasıl hesaplanır?

E-Devlet 4B(BAĞ-KUR) emeklilik sorgulaması yapmak istiyorsanız ilk olarak, https://www.turkiye.gov.tr/4b-hizmet-bilgisi sorgu ekranından kimliğimi şimdi doğrula butonuna tıklayınız. Daha sonra kimliğinizi doğrulamak için TC kimlik numaranızı ve şifrenizi giriniz. Bu şekilde e Devlet sistemine giriş yapabilirsiniz. Açılan sayfadan E-Devlet 4B emeklilik sorgulama işleminizi yapabilirsiniz.

4C emeklilik yaşı nasıl hesaplanır?

E-Devlet 4C(Emekli Sandığı) emeklilik sorgulaması yapmak istiyorsanız ilk olarak, https://www.turkiye.gov.tr/4c-istege-bagli-odeme-dokumu sorgu ekranından kimliğimi şimdi doğrula butonuna tıklayınız. Daha sonra kimliğinizi doğrulamak için TC kimlik numaranızı ve şifrenizi giriniz. Bu şekilde e devlet sistemine giriş yapabilirsiniz. Açılan sayfadan e-Devlet 4C emeklilik sorgulama işleminizi yapabilirsiniz.

Ne zaman emekli olurum? sorusunun cevabı için TIKLAYINIZ

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı