• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Kaç BTU klima faydalıdır? Klima hakkında bilgiler

Kaç BTU klima faydalıdır? Klima hakkında bilgiler yazın gelmesiyle birlikte sıklıkla araştırılıyor. Klimanın temizlenmesi, kullanım talimatlarına uyarak kullanılması ve uygun özelliklerde olması gerekir. Alınacak olan klimanın BTU değeri de bu özelliklerin başında geliyor. Peki ama BTU nedir ve klima kaç BTU olmalıdır? BTU değeri mekana göre nasıl hesaplanır? Kaç metrekareye kaç BTU klima alınması gerekir? İşte klima alacak olan kişiler için hazırlanmış bir yazı...

Yeniakit Publisher
2020-07-07 23:27:00 -
Kaç BTU klima faydalıdır? Klima hakkında bilgiler

Klima almadan önce dikkat edilmesi gereken noktalardan en önemlisi BTU değeridir. Klima alınacak olan mekanın büyüklüğü, kullanım alanları ve vakti bu durumu direkt olarak etkilemektedir. British Thermal Unit (İngiliz Isı Birimi) kavramının kısaltması olan BTU, bir ölçek (litre) suyun sıcaklığını değiştirmek için gereken ısı miktarını ölçer. 

Klima modellerinde belirtilen BTU değeri, klimanın bir saat içerisinde taşıyabileceği ısıyı belirtir. Yani direkt olarak mekanın büyüklüğüyle BTU değerinin orantılı olması, klimanın verimli çalışmasını sağlar. Küçük bir oda ya da büyük bir ofisin kullanım şekli, saati ve mekan büyüklüğü değiştiği için; klimanın BTU değeri de ona göre performans verir. Kısacası mekan büyüdükçe BTU değerinin büyümesi gerekir.

BTU değeri mekana göre nasıl hesaplanır?

Klima kapasite hesabı nasıl yapılır diyenler için örnek verecek olursak; oda metrekaresini 2,2 ye bölüp 1000 ile çarparsanız mekanın yaklaşık soğutma ihtiyacını bulabilirsiniz.

22,46/2,2 *1000 = 10209 btu/h dolayısıyla 12000 btu/h yeterlidir.

Kaç BTU klima faydalıdır?

klima BTU değeri

Uygun sıcaklıktaki ortamda insanlar daha az terler, buda olası su kaybı dehidrasyona uğrama ihtimalini azaltır. Klima filtreleme özelliği sayesinde harici alerjenlerden kurtulmanızı sağlar, alerjik reaksiyona maruz kalmanızı önler. Polenlerden kurtulursunuz. Düşük sıcaklıktaki ortamlar da böcek ve bakteri üremesi durur, sayılarında azalma gözlenir.

Dolayısıyla evin ortamına göre hesaplanmış, doğru ısıyı koruyan klimalar fayda sağlamaktadır. 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı