İtalya'dan Venezuela'ya anlamsız çağrı: Tek yol...

Dışişleri Bakanı Enzo Moavero Milanesi, Venezuela'da yaşananlara ilişkin yaptığı açıklamada, "İtalyan hükümeti, Venezuela'da en kısa zamanda demokratik devlet başkanlığı seçimi yapılmasını istiyor" dedi.

12 Şubat 2019 Salı 16:51
İtalya'dan Venezuela'ya anlamsız çağrı: Tek yol...

İtalya hükümeti, Venezuela'ya demokratik ve özgür devlet başkanlığı seçimi düzenlemesi çağrısında bulundu.

İtalya Başbakanı Giuseppe Conte ve Dışişleri Bakanı Enzo Moavero Milanesi'nin Roma'daki Başbakanlık Konutu'nda yaptığı toplantı sonrası hükümetin kabul ettiği Venezuela ile ilgili karar metni oylanmak üzere meclise sunuldu.

"Seçime gidilmesini istiyoruz"

Dışişleri Bakanı Milanesi, mecliste yaptığı konuşmada, "İtalya hükümeti, Venezuela'da en kısa sürede anayasal düzen içinde, demokratik ve özgür devlet başkanlığı seçimine gidilmesini istiyor." dedi.

Milanesi, "Hükümet, Venezuela'da acil yardım gerektiren insani durum için endişeleniyor ve çatışma dışı çözümler sunmak için çalışıyor. Barışçıl bir çözümden yana olan hükümet, her türlü şiddeti sert bir şekilde kınıyor ve kabul edilemez görüyor." ifadelerini kullandı.

İtalyan hükümetinin, Venezuela'da yapılan son devlet başkanlığı seçiminin, galibi Nicolas Maduro'nun demokratik meşruluğuna katkı sağlamadığına inandığını kaydeden Milanesi, "İtalyan hükümeti, Venezuela'da en kısa zamanda demokratik devlet başkanlığı seçimi yapılmasını istiyor." diye konuştu.

"Tek çözüm yolu"

Uluslararası toplumun Venezuela'daki durumu dikkatle takip ettiğini vurgulayan İtalya Dışişleri Bakanı Milanesi, "Hükümete göre, Venezuela'daki durum karışık ve yeni şiddet olayları meydana gelebilir. Bu yüzden diyaloğun, mümkünse ulusal uzlaşının desteklenmesi önemli. Yeni devlet başkanlığı seçimleri bizim için bir çözüm yolu." dedi.

Öte yandan, hükümet ortaklarından sistem karşıtı 5 Yıldız Hareketi (M5S), Venezuela'da ne Juan Guaido ne de Nicolas Maduro'ya destek verdiklerini vurguladı. M5S adına konuşan Cristian Romaniello, İtalyan meclisindeki siyasi partilerin Venezuela konusunu iç siyasete alet ettiğini ve "Maduro'ya destek veriyor" iddiasıyla M5S'ye saldırdığını savunarak "M5S, Maduro'yu desteklemiyor." ifadesini kullandı.

Guadio kendisini tanımayan ülkelere elçi göndermişti

Venezuela'da kendini ülkenin geçici devlet başkanı ilan eden Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido, Avrupa Birliği (AB) içinde kendisini tanımayan ülkelerden olan İtalya'ya ve Vatikan'a dün heyet göndermişti.

Venezuela Ulusal Meclis Dışişleri Komisyonu Başkanı Francisco Sucre'nin başkanlık ettiği heyet, İtalya Dışişleri Bakanı Enzo Moavero Milanesi, Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Matteo Salvini ile görüşüp daha sonra Vatikan'ı ziyaret etmişti.

İtalya'nın Venezuela'da Guaido'ya açık destek vermekten kaçınan siyasi pozisyonu, Avrupa Birliği içinde Guaido'nun "geçici devlet başkanlığı" ilanının tanınması için ortak bildiri yayımlanmasını engellemişti.

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 12 Şubat 2019 Salı 16:51

YORUM YAZ

  • mehmet soylumehmet soylu9 gün önce
    maduro en kısa sürede venesülaleden çekilsin, peyrolü amd ye altını italyaya, üstünü fransaya bıraksın. yeter artık söz
  • uyan dünya uyan dünya 9 gün önce
    size ne oluyor ab ülkeleri olarak sizemi giriyor venezuella. fransada ayaklanma oldu fransaya neden akıl vermediniz seçime git diye.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

22 Şubat 2019